آموزش تولید محتوا به چه صورت باید باشد؟

در این مقاله یاد خواهید گرفت که آموزش تولید محتوا چیست و به چه شکل­‌هایی می­‌توان تولید محتوا انجام داد؟ چرا محتوا نویسان نیاز به آموزش دارند؟ و چگونه می­‌توانیم آموزش جذابی داشته باشیم؟ انتظار محتوا نویسان از پک آموزشی چه چیزهایی می­‌تواند باشد؟

آموزش تولید محتوا چیست؟

تقریبا از زمانی که صنعت چاپ به وجود آمد، و ظرفیت تولید آرام آرام بیشتر از محتوا شد. تولید محتوا و پیدا کردن محتوای مناسب برای نشر به یک چالش جدی تبدیل شد. اما بعد از مدتی آموزش تولید محتوا جدی شد و بحث سفارش تولید محتوا به یک شغل تبدیل شد. سردبیرهای نشریات وظیفه­‌شان این بود که موضوعات مناسب را جمع­‌آوری کنند و سپس تولید محتوای مناسب را به نویسندگان ارائه دهند.

شغل تولید محتوا چه ویژگی هایی دارد؟

همان­طور که در ابتدای مطالب اشاره شد، تولید محتوا می­‌تواند محدوده‌­ی وسیعی از اطلاعات را دربر گیرد. کسی که از چند قرن پیش مشغول نوشتن بوده تا به امروز که با انتشار پست، لایو و استوری به تولید محتوا در اینستاگرام مشغول است. همگی به­‌کار تولید محتوا مشغول هستند. امروزه یک معنای خاص هم پیداکرده، و آن تولید محتوای الکترونیکی است.

به چه شکل هایی می توانیم آموزش تولید محتوا ببینیم؟

آموزش تولید محتوا جذاب‌ترین بخش سئو می‌­باشد. تصور کنید بدون داشتن مخاطب چگونه می‌توانیم جذاب باشیم؟ برای آن که یک نویسنده محتوای سایت بتواند تاثیر گذاری موثری بر روی مخاطب داشته باشد، قبل از هر چیز، باید با توانایی­‌های خود آشنا شود. همچنین باید مخاطب خود را بشناسد. اما به یک نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که نباید بلافاصله از یک نویسنده جدید و تازه کار برای تولید محتوا استفاده کنید.زیرا او هنوز به درک درستی از انتظارات و جایگاه شرکت و کسب و کار نرسیده است. محتوا نویس تازه کار ممکن است که ن­داند بر روی چه موضوعی باید تمرکز کند.یکی از مواردی که کمک فراوانی به نویسنده محتوا می‌­کند، آگاهی دادن نسبت به نکات زیر است.

نکات مهم برای نویسندگان محتوا

قبل از نوشتن محتوا جواب هر کدام از سوال‌های زیر را برای خود مشخص کنید. هر کدام از جواب‌هایتان نکاتی هستند که در تولید محتوای مناسب کمک رسان شما خواهند بود.

 • چگونه می­‌توانیم عمیق‌تر وارد یک دیدگاه متفاوت شویم و آن را ارائه دهیم؟
 • چگونه می­‌توانیم مراحل را ساده تر آموزش دهیم؟
 • چگونه می­‌توانیم محتوای ارزشمندی را نسبت به رقبا ارائه دهیم؟

در دراز مدت چیزی که باعث می­‌شود تا عملکرد یک نویسنده محتوا بهبود پیدا کند، این است که به ارزش‌ها و اطلاعات توجه کند تا به هدف برسد.

درمورد تولید محتوای با ارزش تحقیق کنید و همیشه لیستی از ایده داشته باشید ایده‌های تولید محتوا بیانگر این است که محتوای شما در آینده به متنی خارق‌العاده تبدیل می­‌شود. هنگامی که ایده مناسبی انتخاب کردید مخاطبین شما به معنای واقعی کلمه به محتوایتان اهمیت می­‌دهند و با رغبت هرچه تمام، آن را به اشتراک می­‌گذراند.

اگر بخواهیم یک محتوای با کیفیت تولید کنیم، یک مشکل اساسی داریم. وقتی شما تحت فشار باشید که فایل تولید محتوا شما باید در یک تاریخ خاص منتشر شود، ممکن است که در برخی از روزها شما مجبور شوید از کیفیت کار خود بکاهید.

برای این‌که بروز باشید، همیشه باید چندین محتوا از قبل تولید کرده باشید. با این کار می­‌توانید به راحتی کیفیت محتواها را بعد از تولید برای چندین بار بررسی کنید.

از یک اشتباه به شدت دوری کنید، اگر خودتان تولید کننده محتوا هستید  و بلافاصله بعد از این‌که نوشته خود را تمام کردید، آن را منتشر می­‌کنید، بدون شک اشتباه بزرگی کرده‌­اید.

آموزش تولید محتوا به چه صورت باید باشد؟

مراحل آموزش تولید محتوا چیست؟

مرحله اول در آموزش محتوا نویسی : ملزومات نوشتن

 • چرا باید نویسنده شوید؟
 • آیا استعداد نوشتن دارید؟
 • از چه راه­هایی می­‌توانید برای ایجاد محتوا از آن الهام بگیرید؟

 مرحله دوم در آموزش محتوا نویسی: قبل از نوشتن

 • مقدمه‌­ای برای نوشتن انواع مختلفی از اطلاعات
 • برنامه ریزی برای نوشتن
 • دستورالعمل برای نوشتن
 • ارجاع و بلاگر بودن

مرحله سوم در آموزش محتوا نویسی: درست نوشتن

 • خواندن برای نوشتن
 • پیش­نویسی
 • نوشتن موثر
 • گرامر برای نویسندگان
 • خطاهای دستوری مشترک

مرحله چهارم در آموزش محتوا نویسی: توسعه شغلی برای نویسندگان

 • مهارت حرفه‌ای

مرحله پنجم در آموزش محتوا نویسی: انتشارات، پروژه

 • نوشتن برای وب
 • انتشار

چگونه آموزش تولید محتوای جذابی داشته باشیم؟

گام­‌های تولید محتوای آموزشی الکترونیکی به صورت خلاصه در زیر آمده است:

جمع آوری محتوا و تهیه سناریو

برای تهیه یک محتوای آموزشی پیش از هر چیز باید سناریو داشته باشید. تا نحوه ارائه مطالب به مخاطب را بررسی نمایید. سپس اقدام به جمع آوری مطالب کنید. در صورتی که می­‌خواهید منبع مطلبی را بگویید باید از قوانین نقل قول استفاده کنید. در هر صورت باید نام منبع در قسمت منابع استفاده شده مطلب شما ذکر شود.

آنالیز محتوا

پس از نوشتن محتوا آموزشی، وقت آن رسیده که محتوا را آنالیز و بررسی نمایید که تا چه حد می‌تواند روی فرد یادگیرنده موثر باشد. همچنین محتوا باید طوری باشد که فرد به راحتی یاد بگیرد. توجه داشته باشید  از روش‌­هایی استفاده کنید که باعث جذاب‌تر شدن محتوای شما باشد.

در قدم بعدی تعین کنید که قصد دارید از چه ابزاری برای ارائه مطلب استفاده کنید. استفاده از عکس و فیلم، صدا و … را دست کم نگیرید. حتی اگر قصد ارائه نوشتاری را دارید، بهتر است از عکس و فیلم استفاده کنید تا جذابیت کار شما بالاتر برود. زیرا در اکثر اوقات  یک متن ساده نمی‌تواند به اندازه کافی حواس مخاطب را درگیر خود کند. مخاطب باید تا پایان متن همراه شما باشد. توجه داشته باشید که در صورتی که روی سئو مطلب کار می­‌کنید، باید عکس به اندازه‌ای باشد که به سئو سایت صدمه نخورد. از استفاده‌­ی عکس­‌های بی­‌کفیت خودداری نمایید.

بررسی بازخوردها

سعی کنید مخاطب را ترغیب به گفتن نظراتش کنید. به این ترتیب از کمبود و نقص‌­های کار خود باخبر شوید و آن­ها را رفع نمایید. می­‌توانید از پرسش‌نامه استفاده کنید. پس از بررسی پرسش نامه با نظرات ارزشمندی مواجه می­‌شوید.

آموزش تولید محتوای خوب

نکات مهم برای حرفه‌ای‌تر شدن آموزش تولید محتوا چیست؟

 • اولین نکته منابع است. توجه کنید منابعی که از آن استفاده می­‌کنید قدیمی نباشد.
 • قیمت دوره آموزشی شما به­ گونه‌­ای باشد هزینه‌ی تیم پرداخت شود و سودی به شما برسد. اما آن‌قدر زیاد نباشد که هیچ کس جرات خرید نداشته باشد.
 • می­‌توانید برخی از دوره­‌ها یا قسمتی از هر دوره را به رایگان در اختیار مخاطب قرار دهید اگر برایش مفید بود اقدام به خرید می‌­کند.
 • پشتیبانی فراموش نشود. بعداز انتشار محتوای آموزشی کار تمام نشده بلکه آغاز کار پشتیبانی شما شروع می‌­شود.

انتظارات محتوا نویسان از یک آموزش تولید محتوای حرفه ای

برای شروع محتوا نویسی شما نیاز به یک استاد حرفه ای دارید تا بتواند تمام مسائل در این زمینه را به شما به صورت عملی آموزش دهد. جهت یاد گیری بیشتر به­ شما تمرین بدهد و تمرینات چک شود. ایرادات  نوشتنتان را با شما در میان بگذارد. ساختار و انواع محتوا را به شما آموزش دهد. به این ترتیب محتوا نویسی شما شکل می‌گیرد.  من برای یادگیری سایت ابتدا از محتوا نویسی شروع کردم. پایه اولیه یادگیری سایت، محتوا نویسی و سئو است تا بتوانیم در این زمینه موفق شویم. اگر شخص آموزش دهنده حرفه‌­ای باشد به محتوای شما جهت می‌­دهد تا شما بتوانید زمینه تخصصی خود را پیدا کنید. به این شیوه در آن زمینه پیشرفت کنید تا موفق­‌تر شوید.

در شرایطی که امروزه کشور با بیماری covid19 سر و کله می‌زند و بیرون رفتن بسیار خطرناک است، چه خوب که آموزش دهنده بتواند به صورت آنلاین با شما در ارتباط باشد. آموزش دهد. شما را پشتیبانی کند. با این وجود می­‌توانید راحت در خانه به آموزش و یادگیری بپردازید.

 در آموزش تولید محتوا چه مباحثی را باید یاد بگیریم؟

در یک دوره آموزش تولید محتوا تمام تکنیک ها و اصولی که می‌­توانید با استفاده از آن­‌ها در هر بستری، تولید محتوا انجام دهید ارائه باید ارائه شود. در واقع اساس و پایه را در ابتدا بیان می­‌شود و با تکنیک‌­های عملی  و چگونه به نتیجه رساندن آموزش داده می‌­شود. یادگیری بدون استاد می­‌تواند چالش برانگیز باشد. بنابراین بازده یادگیری شما در حضور استاد  و دوره آموزشی می‌­تواند چند برابر شود.

ضرورت تولید محتوا

حال که به ضرورت تولید محتوا پی بردیم وقت دست به کار شدن است. بیایید بیشتر راجع تولید محتوا بدانیم. محتوا هر چیزی است که به زندگی خواننده ارزشی می‌­افزاید. این ارزش‌­ها با کمک کردن به مخاطب در انجام بهتر شغل خود، دقیق‌تر شدن آن­‌ها، سرگرم کردن آن­‌ها و آموزش فراهم می‌­شود.

 2 نکته مهم در تولید محتوای آموزشی:

 1. اولین مورد این است که باید از نظر گوگل کاملا بهینه باشد. یعنی باید تمام موارد درآن رعایت شده باشد. انتخاب عنوان مناسب، بکار بردن صحیح کلمات کلیدی، درج لینک در نوشته و بسیاری از موارد دیگر.
 2. مورد دوم ارزشمند بودن محتوا است. محتوای ارزشمند تا چه میزان روی برند شما در محیط آنلاین اثر گذار خواهد بود؟. به خاطر داشته باشید که رایگان بودن محتوا، از کیفیت آن کم نکند. تا جایی که می­‌توانید محتوای ارزشمند به مخاطبانتان ارائه دهید.

آموزش تولید محتوای غیر حضوری چه مزایایی دارد؟

 • عدم نیاز به حضور فیزیکی
 • هزینه به نسبت کمتر
 • تنظیم سرعت یادگیری
 • افزایش کیفیت یادگیری
 • امکان استفاده از محتوا در حین سفر و کار

درطول  مسیر، بارها مجبور می‌شوید بدون نتیجه و دستاورد همچنان تلاش کنید و انگیزه خود را حفظ کنید تا در نقطه ای دورتر نشانه های اولیه موفقیت و پیروزی را ببینید .

پیروز باشید.

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:39:57+03:30

ثبت ديدگاه