• الگوریتم رنک برین چیست

 الگوریتم رنک برین چیست و چه نقشی ایفا می‌کند؟

رنک برین جدیدترین الگوریتم گوگل است که به آن هوش مصنوعی هم می­گویند. وظیفه درک عبارت جستجو شده­ی توسط کاربر را دارد تا بهترین پاسخ را به وی نمایش دهد. الگوریتم جدید گوگل نتایج جستجو را بر اساس رفتار کاربر طبقه بندی می­کند. نسخه­های اولیه الگوریتم  گوگل توجهی به نحوه نگارش محتواهای سئو شده و کلمات کلیدی و استفاده بیش از حد آن نداشتند. به همین دلیل  پاندا وارد شد تا جلوی بیش از حد کلمات کلیدی را بگیرد.

گوگل در مصاحبه­ای  گفته است که رنک برین سومین عامل مهم در الگوریتم­های رتبه بندی همراه لینک و محتوا است. رنک برین جستجوهایی را نمایش می­دهد که برای کاربران است. الگوریتم رنک برین قوی­ترین الگوریتمی است که تا به حال گوگل ساخته و این هوش مصنوعی توانسته تحولی بزرگ در کیفیت نمایش در نتایج جستجو شده به کاربران ایجاد کند. برای بهینه سازی سایت توسط الگوریتم رنک برین  و دانستن وظیفه­اش همراه ما باشید تا به بررسی این موضوعات بپردازیم.

الگوریتم رنک برین چیست؟

در مورد این الگوریتم باید بگویم که، الگوریتم رنک برین راه­کار جدید گوگل برای پردازش بهتر داده­ها و نمایش بهتر نتایج و رتبه بندی آن‌­هاست. در سال 2015 شرکت گوگل الگوریتم رنک برین را به صورت رسمی اعلام کرد که در واقع این الگوریتم در عمل یک کمک برای الگوریتم مرغ مگس خوار  به حساب می‌­آید.

رنک بین فناوری بسیار جدیدی است که بر پایه هوش مصنوعی است و با استفاده از الگوریتم­های یادگیری ماشین طراحی شده. یادگیری ماشین یعنی یک کامپیوتر به­جای این­که از انسان یا از برنامه­ای فنی آموزش ببیند، خودبه­خود نحوه کارکرد چیزی را یاد بگیرد.

عملکرد رنک برین به چه صورت است؟

گوگل اعلام کرده که؛ الگوریتم رنک برین وظیفه پاسخ­‌دهی 15% از کل جستجو را بر عهده دارد که از مهم­ترین سیگنال‌­های تعیین رتبه ­بندی سایت­‌ها است. همان­‌طور که در بالا اشاره کرده‌­ایم رنک برین سومین عامل تاثیرگذار  در تعیین نتیجه و پاسخ به درخواست کاربران است و رتبه بندی سایت است. عملکردها را مورد بررسی قرار می­‌دهیم.

1.      شناسایی مفهوم کلیدی بر اساس عبارت جستجو

الگوریتم رنک برین، با استفاده از هوش مصنوعی که دارد حجم بسیار بالایی از داده­ها را برای رایانه قابل درک می­کند، اگر کلمه را که مشاهده می­کند را نتواند شناسایی کند، شروع می­کند در مورد آن کلمه حدس و گمان زدن یا عبارت­های مشابه را را پیدا می­کند.

این الگوریتم بسیار به جستجو کاربر دقت می­کند و معنای کلمات را تفسیر می­کند. بعد به مرحله بررسی منطقه جغرافیایی کاربر، علایق کاربر در گذشته و تاریخچه جستجوی کاربر را در رتبه بندی در نتایج جستجو برای نمایش در صفحه اول گوگل می­پردازد. پس به­طور خلاصه الگوریتم رنک برین، مدلی برای تفسیر عبارت جستجو شده توسط کاربر است.

2.      بررسی رفتار کاربران پس از نمایش جستجو

الگوریتم رنک برین فقط محدوده شناسایی مفهوم مورد نظر کاربر نیست بلکه پس از نمایش جستجوی کاربر تلاش می­کند تا رضایت او را هم بررسی کند. در واقع رفتار کاربر در صفحه جستجو به این الگوریتم هوشمند کمک می­کند تا بتواند مفهوم مورد نظر کاربر را درک کند و رتبه بندی نتیجه جستجو را هم بر همین اساس تعیین می­کند.

تمام مشخصات شما و نتایجی که نمایش داده می­شوند توسط گوگل ذخیره می­شوند. زمان حضور کاربر در هر یک از آن صفحات هم مورد بررسی قرار می­گیرد و میزان رضایت از آن صفحات سنجیده می­شود. البته این نکته را بگویم که فقط رفتار یک کاربر مورد نظر گوگل نیست و بر اساس اطلاعاتی که جمع­آوری شده در مورد تغییر رتبه بندی تصمیم­گیری می­شود.

اطلاعات جمع­آوری شده توسط الگوریتم رنک برین چیست؟

در این بخش ما تلاش کرده­ایم تا برخی از این فاکورها را معرفی کنیم تا با استراتژی­های تاثیر گذار آشنا شوید.

1.      پاسخ گویی به سوالات کاربر

اهمیتی که محتوای تولید شده دارد پنهان نیست و حتی باید محتوای صفحه را به­عنوان مهم­ترین عامل در سئو معرفی کنیم. زیرا با تکنیک تولید محتوا و رعایت مفهوم گرایی متن هرسایتی را می­توان به رتبه بالا رساند. البته منظور ما محتوای ارزشمند است نه محتوایی که فراوان است.

محتوا باید بتواند مخاطب را تحت تاثیر بگذارد و حس تعامل در بازخوردهای مخاطب را دریافت کند. الگوریتم رنک برین بر این موضوعات توجه داشته و رتبه بندی سایت را تحت تاثیر مثبت قرار می­دهد.. بنابراین برای محتوای خود موضوعات مناسب همراه با استانداردهای مربوط به محتوا را قرار دهید.

2.      رضایت کاربر قبل از ورود به صفحه

جدا از کیفیت محتوا فاکتورهای دیگری هم هستند که برای تعین میزان رضایت کاربر  از محتوا مورد توجه است. مثلا کاربری که با استفاده از تلفن همراه خود جستجویی انجام می­دهد، گوگل تلاش می­کند تا صفحاتی دیگر را به او پیشنهاد دهد.

البته مواردی مانند سرعت لود شدن صفحه، نمایش صحیح در موبایل، رعایت­های کدنویسی، طراحی زیبا همه توسط گوگل بررسی خواهد شد.

3.      بررسی رضایت کاربر در حین جستجو

رنک برین تمام مدت تلاش می­کند تا در تمام مسیر، یعنی از زمان جستجو تا رسیدن به جواب نهایی همراه کاربر باشد و رفتار او را زیر نظر بگیرد تا بتواند نتایج را بهتر کند. بنابراین یکی از فاکتورهای مهم میزان رضایت کاربر از نتیجه نمایش داده شده است.

4.      رعایت اصول ساده نویسی و استانداردهای نگارشی

یکی از اشتباه نویسندگان در پیچیده نشان دادن مقالاتشان است که انگار فقط گوگل می­خواهد این متن را بخواند و درک کند و کاربری در کار نیست. این موضو باعث می­شود جایگاه مناسب خود را از دست دهید. با الگوریتم مرغ مگس­خوار و رنک برین گوگل بسیار هوشمند شده و مانند قبل بیخیال نیست.

تلاش کنید مطالب ساده و روان باشد تا حتی کاربر مبتدی هم متوجه آن شود. نوشته­ها بدون غلط املایی باشد تا بتواند در گوگل خیلی زود جایگاه خود را بگیرد..از تگ­های H1 تا H6 استفاده کنید و عنوان­های مناسب انتخاب کنید. استفاده از شمار گذاری­ها و تصاویر و ویدیو بسیار برای رنک برین مهم است و مورد بررسی قرار می­دهد.

جمع بندی

الگوریتم رنک برین، تمرکز خود را بر روی رفتار کاربر و نمایش جستجو معطوف کرده. برای کسب بهترین نتیجه متن خود را ساده و قابل فهم بنویسیو ومحتوای ارزشمندی تولید کنید  زیرا رفتار کاربر در هنگام ورود به سایت آنالیز می­شود.الگوریتم رنک برین هنوز هم در مراحل آزمون و خطاست و هم­چنان در مسیر پیشرفت و بهبود است.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2021-01-09T10:05:53+03:30

ثبت ديدگاه