• slug url چیست و تاثیر آن در سئو

منظور از slug url چیست و تاثیر آن در سئو

Slug در واقع یک بخشی از آدرس سایت یا همان url است که قابل تغییر است. در واقع موتورهای جستجوی گوگل با استفاده از این اسلاگ‌ها صفحه‌ی مورد را پیدا می‌کنند. اسلاگ را بر اساس نیاز و برای افزایش رتبه و ارتقای سایت می‌توان تغییر داد. اسلاگ دقیقا بعد از اسم دامنه قرار دارد و به آدرس صفحه مورد نظر اشاره دارد. بسیاری از مردم اسلاگ را با عنوان نامک نیز می‌شناسند. در صورتی که قصد داشته باشید در آدرس url خود تغییری ایجاد کنید می‌توانید این ساختار را با تغییر دادن نامک ایجاد کنید.

بخش اسلاگ را نباید بی‌اهمیت دانست زیرا یکی از ضروری‌ترین بخش‌هایی است که ربات‌های گوگل در هنگام بررسی صفحه مورد نظر بوسیله آن به موضوع صفحه مورد نظر پی می‌برد. در صورتی که از اسلاگ به درستی و بطور صحیح استفاده کنید می‌توانید موضوع دقیق محتوای سایت خود را برای کاربران و موتور گوگل بطور واضح نشان دهید. کسب رضایت این دو مخاطب باعث افزایش رتبه‌بندی وب‌سایت شما و کسب جایگاه بالا از نظر موتور جستجوی گوگل می‌شود. هر صفحه از یک وب‌سایت باید دارای اسلاگ مخصوص به خود باشد و وجود این اسلاگ‌ها ضروری است. در واقع داشتن یک اسلاگ منحصر به فرد در هر صفحه از وب‌سایت باعث می‌شود تا محتوا و مطالب بطور منظم و هماهنگ در سایت نمایش داده شوند. بخش اسلاگ موجود در آدرس اینترنتی، محتوای هر صفحه را برای کاربران و ربات‌ها توصیف می‌کند تا به راحتی قابل درک و خواندن باشد.

یک نمونه از اسلاگ را در آدرس وب‌سایت زیر مشاهده می‌کنید که به رنگ آبی هایلات شده است:

persiahandicraft.com/how-to-combine-socks-shoes-pants

کاربران با خواندن این بخش هایلایت شده سریعا متوجه می‌شوند که در این صفحه چه مطلب و محتوایی را قرار است مطالعه کنند.

بهینه‌سازی slug url

جهت بهینه‌سازی ساختار slug نکات مهم زیادی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد.

نمونه‌ای از جایگاه قرارگیری slug در url سایت

نمونه‌ای از جایگاه قرارگیری slug در url سایت

  • از حروف اضافه استفاده نکنید.

توصیه می‌شود که در ساختار اسلاگ از حروف اضافه ساده مانند از، به، با، بی، در، بر، برای، تا، مگر، جز، الان، الّا ،چون و … و از حروف اضافه مرکب مانند به غیرِ، به اضافه یِ، به علاوه یِ، به وسیله یِ، به استثنایِ، ازنظرِ، ازرویِ، ازسرِ، ازقبیلِ، ازلحاظِ، ازحیثِ، ازجمله یِ، دربرابرِ، درمقابلِ، درباره یِ، درموردِ، درمیانِ، درخصوصِ، براثرِ، براساسِ، برطبقِ، برحسبِ، باوجودِ … استفاده نشود. تا حد امکان از ساده‌ترین کلمات کلیدی که باعث جذابیت ساختار اسلاگ شود بهره ببرید. استفاده از ساختار ساده در بخش اسلاگ باعث سادگی و جذابیت بیشتر و درک راحت‌تر این بخش توسط موتور جستجو می‌شود.

  • از کلمات کلیدی مهم در این بخش استفاده کنید.

در هنگام انتخاب کلمات مناسب برای این بخش باید دقت بیشتری به خرج دهید. توجه داشته باشید که تمرکز شما روی کلمات کلیدی‌ای باشد که دارای ارتباط زیادی با محتوای صفحه است. برای بدست آوردن رتبه بالا در سئوی سایت بهتر است از کلیدواژه‌های اصلی در ساختار اسلاگ استفاده شود. با رعایت این اصل نامک موجود در سایت شما بهینه و دارای عملکرد صحیح است.

  • بخش اسلاگ بهتر است کوتاه و در عین حال کامل باشد.

معمولا آدرس وب‌سایت‌هایی که بسیار طولانی و پیچیده هستند دارای عملکرد خوبی نیستند. این آدرس‌ها معمولا باعث افت سئو سایت می‌شوند. لذا توصیه می‌شود که از اسلاگ‌های کوتاه و کامل برای آدرس وب‌سایت خود استفاده کنید. با رعایت این نکته جذابیت ظاهری آدرس وب‌سایت حفط می‌شود. در صورتی که اسلاگ سایت شما مختصر و مفید باشد باعث می‌شود که کاربر بهتر با آن ارتباط برقرار کند. این موضوع نیز منجر به رضایت موتور جستجو از عملکرد سایت شما شده و باعث افزایش ترافیک و رتبه‌بندی سایت می‌شود. قطعا در استفاده از تعداد کلمات هیچ محدودیتی وجود ندار ولی برای تاثیرگذاری هرچه بهتر این اسلام روی رتبه‌بندی سایت سعی کنید که تا حد امکان از سه الی پنج کلمه در بخش اسلاگ آدرس وب‌سایت خود استفاده کنید.

مزایای استفاده از slug url

  1. جلوگیری از رتبه‌بندی اشتباه

هنگام استفاده از slugهای خاص در هر صفحه به موتور جستجو کمک می‌کنید تا متوجه تفاوت بین صفحات مختلف در وب‌سایت شما بشود. در واقع اسلاگ به صفحه مورد نظر شما یک اسم منحصر به فرد می‌دهد تا از سردرگمی موتورهای جستجوی گوگل جلوگیری کند و آن‌ها را سریع‌تر متوجه موضوع محتوای صفحه کند. با داشتن اسلاگ مخصوص در هر صفحه ترافیک شخصی شما برای رقابت بین صفحات مختلف سایت در هنگام رتبه‌بندی سایت هدر نمی‌شود.

  1. بهبود وضعیت سئوی سایت

یکی از مهم‌ترین دلایلی که از slug در آدرس وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود تاثیر چشم‌گیر اسلاگ در افزایش رتبه‌بندی و همچنین ترافیک سایت است. در هر صفحه با استفاده از کلمات کلیدی در اسلاگ، می‌توانید موضوع آن صفحه از وب‌سایت را برای کاربران و موتور جستجو بصورت آشکاری نشان دهید. در واقع بازدیدکننده از سایت شما با استفاده از اسلاگ به‌راحتی متوجه می‌شوند که در این صفحه از سایت چه مطالبی وجود دارد و آیا خواندن این مطالب نیاز کاربران را رفع می‌کند و یا خیر؟ همه این درک مطلب و اطلاعات از طریق اسلاگ موجود در آدرس url انجام می‌شود.

در حقیقت استفاده از اسلاگ‌های بهینه‌شده و صحیح در آدرس وب‌سایت‌ها منجر به ارتباط‌دهی اطلاعات گسترده می‌شود که در فضای گسترده وب منتشر شده‌اند. با نوشتن اسلاگ‌های مرتبط با موضوع صفحه کاربران سریعا متوجه مطالب شده و اشتیاق بیشتری برای خواندن کل محتوا از خود نشان می‌دهند. هر کلیکی که کاربران روی وب‌سایت شما بکنند منجر به افزایش رتبه‌بندی سایت شده و همچنین ترافیک سایت را بالا می‌برد.

  1. رشد سرعت به اشتراک‌گذاری

کوتاه و مختصرنویسی در اسلاگ بسیار مهم است زیرا این امر باعث می‌شود تا کاربران راحت و بدون دردسر آدرس وب‌سایت را کپی کرده و آن را با دوستان خود به‌آسانی به اشتراک بگذارند. همچنین به خاطر سپردن آدرس وب‌سایت‌ها در صورت داشتن اسلاگ کوتاه و مفید بسیار راحت است. همچنین کوتاه بودن اسلاگ در آدرس وب‌سایت باعث می‌شود تا این آدرس هم موتور جستجو و هم کاربران در دسترس‌تر باشد. در نتیجه می‌توان گفت که slug urlها کاربران را مطمئن می‌سازند که همیشه راهی سریع و راحت برای دسترسی داشتن به وب‌سایت وجود دارد.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس بیتا دانش پرور

2021-12-14T19:18:14+03:30

ثبت ديدگاه