• لینک دهی داخلی چیست

لینک دهی داخلی چیست؟ چه تاثیری بر سئو سایت می‌­گذارد؟

لینک دهی داخلی ، هایپری از لینک ها هستند که از یک دامین به همان دامین ارجاع داده می­‌شوند. عامیانه ­تر این که لینک دهی داخلی ، لینکی است که به صفحه دیگر همان سایت اشاره می­کند. برای این­که محتوای سایت شما در گوگل رتبه خوبی بگیرد یا اصطلاحا rank بگیرد، از طریق همین لینک­ها است که گوگل پست و صفحه‌­های مختلف را در سایت شما پیدا می‌­کند. لینک­‌های داخلی یا  internal links نوعی لینک در سایت شما به حساب می­آیند که به صفحه ­ای در همان سایت اشاره دارند.

لینک دهی داخلی در سئو باعث این­ موضوع می­شود که گوگل راحت و بهتر ارتباط بین صفحات را درک کند. در واقع لینک داخلی یکی از روش­هایی است که می­توانید الویت بندی سایت خود را مشخص کنید.  پس صفحه­هایی که برایتان مهم ­تر هستند الویت بیشتری نسبت به بقیه دارند، که لینک بیشتری نسبت به صفحه­هایی که ارزش پایین­تری دارند داشته باشند. این استراتژی  صحیح لینک های داخلی به فرآیند بهینه سازی سایت و رتبه سایت در گوگل کمک می­کند.

لینک های داخلی چیست

هر سایتی لینک دهی های داخلی و لینک های خارجی دارد. لینک های داخلی، صفحه­ها و مطالب یک وب سایت را به همدیگر متصل می­کند و کار لینک خارجی این است که لینک های سایت­هی دیگر را به شما اتصال می­دهد. البته یک سری لینک­هایی هستند که شما از سایت خود به سایت­های دیگر می­روید که این لینک از دسته لینک های خارجی قرار می­‌گیرند. البته در این مقاله بر لینک های داخلی و استراتژی­های آن و روند بهبود سئو  سایت تمرکز می­شود. حال خصوصیات لینک های داخلی را شرح می­دهیم:

خصوصیات لینک های داخلی

برای استفاده بهتر از لینک های داخلی در سایت باید با خصوصیات آن آشنا شوید تا بتوانید با استفاده بهینه در سئو سایت و گوگل رتبه خوبی کسب کنید.

1.      متن لنگر

متن لنگر یکی از خصوصیاتی است که مربوط به لینک­ها می­شود. به متنی که لینک در پشت قرار دارد و وقتی بر آن کلیک می­شود به صفحه دیگری انتقال پیدا می­کند،متن لنگر می­گویند. البته موتورهای جستجو تاثیر متن لنگر رادر بهینه سازی سایت کاهش داده­اند اما از همین تاثیر خیلی کم هم غافل نشوید و استفاده کنید

2.      موقعیت و محل لینک

موقعیت و محل لینک یکی از فاکتورهای مهم است .در منوی سایت و بخش فوتر بیشترین محل قرار گیری لینک­ها است. در انتهای متنصفحه­ها هم محل مناسبی برای قرار دادن لینک است و از آن استفاده می­شود.

3.      اهمیت صفحه ای که لینک داخلی در آن قرار دارد

یکی از مهم­ترین ویژگی های مربوط به لینک است.صفحه­هایی از سایت شما هستند که بیشترین بک لینک را دریافت می­کنند و از نظر گوگل بسیار اعتبار دارند و باعث افزایش رتبه صفحه­های دیگر هم می­شوند. البته تاثیر لینک داخلی به اندازه لینک خارجی نیست ولی از همان اندک قابلیت افزایش رتبه از صفحه­های دیگر استفاده کنید..

به­عنوان مثال شما دو صفحه در سایت خود دارید که بسیار قوی است و بک لینک زیادی از سایت­های دیگر دارند و اعتبار خوبی در گوگل هستند، لازم است لینک چند صفحه خود را که می­خواهید آن­ها هم رتبه کسب کنند و مفید است را در این صفحات قوی قرار دهید  تا به رتبه آن­ها هم کمکی کنید.

4.      مرتبط بودن لینک دهی داخلی با موضوع صفحه

مرتبطت بودن لینک های داخلی با موضوع صفحه یکی از خصوصیات لینک است و بر سئو موثر است. مثلا اگر صفحه­ای در مورد طراحی سایت دارید لینک صفحه شما در مورد «مراحل طراحی سایت» باشد خیلی عالی می­شود. اگر در آن لینکی که در مورد «مزوتراپی مو» است را قرار دهید قبول نیست، زیرا منطقی هم به­ نظر نمی­آید. الگوریتم­ های گوگل روش­‌های مختلفی دارند که هرکدام موضوعی از صفحه را درک می­کنند و ارتباط لینک­ها با این صفحه­ها را زیر نظر می­‌گیرند.

5.      اولین لینک صفحه بودن

این موضوع، خصوصیت دیگر لینک است که با متن لنگر مرتبط است. همانطور که می­دانید یکی از فاکتورهایی که گوگل برای فهمیدن موضوع صفحه استفاده می­کند از متن لنگر است. فرض کنید در 3 جای مختلف از صفحه A سایت خود به صفحه B لینک داده­اید و موضوع صفحه  B در مورد آخرین روش­های بهینه سازی سایت است. حال اگر متن لنگر اولین لینکی که به  صفحه B اشاره می­­کند” اینجا را کلیک کنید” باشد و متن دومین و سومین لینک هم« بهینه سازی سایت» و بروزترین روش های بهینه سازی» باشد، گوگل متن لنگر مربوط به آن صفحه را کلیک کنید در نظر می­گیرد و متن لین بعدی دیگر اهمیت زیادی ندارد. پس اگر در صفحه A چند بار به صفحه B لینک داده­اید، متن لنگر اولین لینک در صفحه  A را که به صفحه B را اشاره می­کند بنابراین دقت بیشتری کنید.

6.      نوع لینک داخلی

ما پیشنهاد می­کنیم  تا جایی که ممکن است فرمت لینک را در قالب کدهای  html بگنجانید، بجای این­که لینک را در کدهای جاوا اسکریپت قرار دهید. از نظر تکنیکی گوگل قابلیت دارد که لینک­ها را در کد جاوا اسکریپت را نیز دنبال کند. اما طبق تجربه این لینک ها اعتبار کمتر و تاثیر کمتر در افزایش رتبه صفحه سایت دارند البته لینک­های متنی بهتر از لینک­های تصویری بودند.

مقایسه لینک های داخلی با لینک های خارجی

از این صحبت که لینک های خارجی تاثیر بیشتری دارند بر روند سئو تعجب نکنید. لینک خارجی و بک لینکی که از سایت های دیگر دریافت می­کنید یعنی تایید و رای یک سایت دیگر به شما که در لینک های داخلی معنی این است که خودتان به خود رای می­دهید و مشخص است که گوگل تفاوت­ها را متوجه می­شود و تاثیر این دو را یکسان در نظر نمی­گیرد.

متن لنگر لینک های داخلی تاثیر کمتر نسبت به متن لنگر لینک خارجی دارد

قبلا هم اشاره شد که استفاده از عبارتی که قصد داریم برای آن رتبه خود را بهبود دهیم به­عنوان متن لنگر لینک داخلی می­تواند کمک کند. اما نکته اینجاست که بدانیم؛ اولا نباید افراط کنیم چون امکان جریمه گوگل را داریم. و نکته دوم باید بدانیم به­هر حال تاثیر متن لنگر در لینک های داخلی خیلی هم زیاد نیست.

عدم وجود لینک های داخلی

صفحه­هایی که هیچ­وقت لینک های داخلی دریافت نکردند پتانسیل کمتری برای گرفتن رتبه دارند. مخصوصا در مورد صفحه­های اصلی سایت که اهمیت زیادی پیدا می­کند. مثلا از یک سایت دیگر لینک زیادی دریافت کرده­اید، ولی شما در هیچ جای صفحه سایت خود لینک داخلی به آن نداده باشید.

پس در صفحه خود لینک­های اضافی غیر مرتبطت و لینک­هایی که به درد کاربر نمی­خورد را حذف کنید . این کار باعث بهبود رتبه سایت شده و سیگنال های رتبه دهی کاملا واضح است. لینک های داخلی را بادقت و وسواس بیشتر انتخاب کنید و تا کمک بیشتری به سئو سایت خود نمایید.

ساختار لینک دهی  داخلی ایده آل

فاصله هر یک از صفحه‌­های سایت شما از یکدیگر نباید بیشتر از کلیک باشد. یعنی کاربری که وارد سایت شما می­شود باید بتواند نهایتا با 3 کلیک از صفحه اصلی یا هر صفحه دیگر به صفحه مورد نظر خود برسد. لیک داخلی حرفه­ای  باید فاصله تمام صفحه­های سایت از یکدیگر 3 کلیک یا 3 پرش یا کمتر باشد. اینجا طبقه بندی صحیح مطالب سایت مشخص می­شود.

مشکل اصلی زمانی شروع می­شود که  صفحه شما شامل تعداد زیادی مقاله باشد و کاربر نتواند به مقاله اصلی دسترسی پیدا کند. لیستی از مقالات مهم صفحه را در پاین دسته بندی­ها قابل دسترسی کنید. به سایت خود نگاه کنید آیا تنها با 3 کلیک به صفحه­های خود دسترسی پیدا می­کنید یا خیر؟ اگر جواب خیر است لازم است به ساختار سایت خود یک نگاه بیندازید و از این طریق به بهینه سازی سایت خود کمک کنید.

صفحه ه­ا بدون لینک نباشد

تلاش کنید هیج صفحه‌‌ای بدون لینک نباشد، مخصوصا اگر صفحات مهم دارید لینک ها را در صفحه­‌های مرتبط قرار دهید. اگر صفحه‌ه­ایی که مهم است  و مطالبش کمکی به خواننده و کاربران نمی­‌کند بهتر است آن را حذف کنید تا اینکه هیچ لینکی از هیچ صفحه‌ه­ای به آن ندهید.

لینک های داخلی بخش کوچکی از کل سئو را تشکیل می­دهد اما باز می­تواند شما را در مسیر بهینه سازی سایت­ها به روش­های مختلف کمک کند برای موفقیت باید تمام فاکتورهای سئو را مهم دانست و اهمیت داد. توجه به همین نکات کوچک باعث پیروزی می­‌شود.

لازم است بگویم لینک های داخلی کمک بسیاری در بهبود تجربه کاربری و رضایت کاربران از وب سایت خواهد شد و این خود ش تاثیری غیر مستقیم ولی بسیار تعیین کننده بر بهینه سازی سایت دارد.

توسط |2021-12-14T19:16:14+03:30مارس 12th, 2021|لینک داخلی|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه