• تگ هدینگ موجود در محتوا

هدینگ های موجود در محتوا چیست؟ و چه کارهایی انجام می‌دهد؟

هدینگ چیست؟

در این مقاله می­خواهیم  با هدینگ آشنا شویم، هدینگ یک جدا کننده تیترها است و تیترهای مهم را از متن جدا می­کند، این کار خیلی  نقش مهمی درسر تیترهای سایت دارد. همراه ما باشید تا با هدینگ بیشتر آشنا شویم. هدینگ به معنای عنوان است. در واقع از هدینگ به عنوان مشخص نمودن عناوین، سرفصل­ها استفاده می­شود. برای استفاده از هدینگ­ها کافیست شما متن مورد نظر خود را درون تگ هدینگ قرار دهید. هدینگ ها عموما دارای 6 حالت هستند که بزرگترین حالت آن h1 و کوچک ترین آن h6 است. حال شاید با خود فکر می­کنید که چرا ما از این تگ ها استفاده می‌کنیم. این تگ ها فقط برای بزرگ یا کوچک نمودن متن نیست، در اصل از این تگ ها برای سئو سایت استفاده می­شود.

توجه: اگر از خود می­‌پرسید سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ در واقع کاربرد آن بهینه سازی سایت است. بهینه سازی سایت یعنی باعث افزایش تعداد ورود کاربران از گوگل است.

تگ هدینگ چیست؟

 تگ هدینگ برای جدا سازی تیتر از سایر محتوای موجود استفاده می شود. تگ هدینگ  با h مشخص می شود. هدینگ ها از h1  تا  h6هستند. و مهمترین تگ تیتر، تگ h1 است و کمترین اهمیت را تگ h6 دارد. اگر بعد h1 از h3 استفاده کنید ساختار تیترها بهم می­ریزد و این موضوع برای سئو و سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین استفاده صحیح  از هدینگ ها بسیار مهم می­باشد. خب همان­طور که می­دانید اینتگ‌­ها علاوه بر این‌که وظیفه ایجاد سرتیتر در صفحات سایت را برعهده دارند. ساختار سایت شما را تشکیل می‌­دهند.  یعنی اینکه شما با استفاده از سر تیترها به محتوا خود استایل می‌­دهید، و جایگاه هر بخش ازنظر محتوا را اعتبار می­بخشید. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

تگ های تیتر از نظر کاربردی بودن:

  • سر تیتر h1 اطلاعات کوتاه و مناسب را به بازدید کننده نسبت به آنچه که در ادامه خواهند دید می­‌دهد.
  • با خواندن تگ‌­های تیتر متفاوت، کاربران به سرعت بخش مورد نظر خودشان را پیدا می­‌کنند و این کار باعث رضایت می‌­شود.
  • استفاده از تگ ­های هدینگ باعث می­‌شود مطلب ارائه شده تمیز و مرتب به نظر رسد.

کلمات کلیدی در تگ های هدینگ( heading)

کلمات کلیدی اولین اولویت ما در سئو داخلی صفحات سایت است. پس از یافتن بهترین کلمات کلیدی برای محتوای صفحات خود باید این کلمات کلیدی را طبقه بندی کنید و بر اساس میزان اهمیت  در صفحه میزان تمرکز بر روی هر کدام از کلمات کلیدی را مشخص نمایید. یکی از توصیه های مهم در این مبحث این  است که کلمه کلیدی اصلی صفحات را تگ عنوان و تگ h1 به کار ببرید.

تعداد استفاده از تگ های هدینگ مخصوصا تگ h1

تگ h1 مانند سرمقاله صفحات یک روزنامه است که در زیر آن اخبار درج شده است. و زیر مجموعه­‌های مربوط به خبر اصلی با فونتی کوچک­‌تر خبرهای اصلی را از هم جدا می­‌کند. در وب سایت­‌ها باید از یک تگ h1 برای عنوان اصلی صفحه استفاده کرد. میزان استفاده از سایر تگ­ های هدینگ بستگی به ساختار صفحه شما دارد.

تگ هدینگ محتوا

تگ h2 را حذف نکنید

یکی از اشتباهات رایج  در سئو داخلی حذف تگ h2 و استفاده از تگ h3 به جای آن است. توجه داشته باشید برای جریمه نشدن توسط گوگل کافیست تگ­های هدینگ صفحه با هم در ارتباط باشند. بخشی از کلمات کلیدی یا خود کلمات کلیدی را در تگ­های هدینگ به کار ببرید. گوگل به خوبی می­داند که نمی­توانید در همه عناوین صفحه از کلمات کلیدی استفاده کنید.

  • > تگ h1 موضوع کلی محتوا را بیان می­‌کند. مانند عنوان کتاب که به بیننده اعلام می­کند که آن کتاب درباره چیست؟
  • > تگ های h2 در واقع مانند سر فصل­های اصلی یک کتاب می­ماند و مطالب را از یکدیگر جدا سازی می­کند.
  • > سایر هدرها از h3 تا h6 تیترهای دیگری برای زیر مجموعه­‌های هر بخش محسوب می­شوند. همانند یک کتاب که سر فصل ها به چند بخش مجزا تقسیم می­‌شوند.

آیا محدودیتی در استفاده از تگ های تیتر وجود دارد؟

در جواب این سوال باید بگویم بله محدودیت وجود دارد ولی  فقط برای تگ هدینگ1، شما همیشه باید فقط از یک تگh1  درون صفحه استفاده کنید. یعنی نمی­توان از این تگ بیشتر از یک باراستفاده کرد. چرا که از نظر گوگل نوعی خطا به حساب می­آید و ضررهایی برای  سئو شما به ارمغان می­آورد. محدودیتی برای استفاده از تگ های h2 تا h6 وجود ندارد، ولی توجه نمایید  که زیاده روی از این تگ ها در یک صفحه به هیچ وجه خوب نیست. پس همیشه سعی کنید به نسبت متن موجود خود، از تگ تیتر استفاده کنید تا اینکار از نظر سئو هم مناسب باشد.

اگر همین پست را در نظر بگیرید، تگ h1 همان عنوان پست بوده و تگ های h2 نیز دو تیتر اول آن هستند. سایر راه کار هایی که مطرح شد تگ هایh3 بوده و زیر مجموعه های تگ h2 می باشند. محتوایی که در یک نگاه سریع قابل اسکن باشد، خوانا محسوب شده  واین گونه مطالب شانس بالایی برای  حضور در رتبه های بالای نتایج جستجو دارند. قابل اسکن بودن یک صفحه با چشم آنقدر مهم است که مهمترین فاکتور در بازاریابی محتوا باید قرار گیرد. زیرا 16% کاربران اینترنت متن یک مطلب را کلمه به کلمه  می خوانند. سایر کاربران تنها از اسکن چشمی به مطالب می پردازند. کاربران محتوای قابل اسکن را دوست دارند. در چنین شرایطی کاربر به جای بازگشت  به نتایج جستجو ، علاقه بیشتری  به مطالعه آن مطلب می‌­پردازد.

 مطلب آخر:

هدف شما می­‌بایست بهینه سازی هدینگ ­ها برای کاربران باشد. و در اولویت بعدی موتورهای جستجو را در نظر داشته باشید. البته هیچوقت هم تجربه کاربری را قربانی موتورهای جستجو نکنید. سئو کارهای حرفه‌­ای می­‌دانند که تجربه کاربری قوی به معنای سئو قوی است.

 

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:40:22+03:30

ثبت ديدگاه