• نیم فاصله چیست

نیم فاصله چیست و چطور از آن استفاده کنیم

برای داشتن متنی اصولی و جدا از هر گونه ایراد ویرایشی موارد زیادی را باید رعایت کنیم. یکی از این موارد نیم‌فاصله است. متاسفانه استفاده از این کاراکتر جدی گرفته نمی‌شود. یک فاصله با عرض صفر بین دو حرف به هم جلوگیری می‌کند. در تایپ و نگارش فارسی در مواردی استفاده می‌شود که دو حرف بهم نمی‌چسبند، ولی فاصله مرئی هم ندارد. مثلا کلمه «بهره‌وری» با نیم­فاصله تایپ می‌شود نه با فاصله «بهره وری». سعی کردیم به تمام موارد استفاده از نیم­فاصله در تایپ اشاره کنیم.

البته در این مقاله (نیم‌فاصله) را بیشتر بصورت نیم فاصله خواهیم داشت. به این دلیل افرادی که نیم فاصله را به درستی جستجو می­کنند بسیار کم است. و ما مجبور هستیم به این صورت از نیم­فاصله استفاده کنیم.

نیم ­فاصله در زبان انگلیسی SEMI-SPACE نامیده می‌­شود و مانند فاصله است.  با این تفاوت که جداسازی بین حروف را بدون ایجاد فاصله بین آن­ها انجام می­دهد. برخی منابع آن را فاصله مجازی می‌­دانند. دلیل این نام به این خاطر است که بیشتر در تایپ و چاپ های کامپیوتری و نرم ­افزاری ب­کار گرفته می‌شود.

چرا از نیم فاصله استفاده می‌کنیم

نیم فاصله هم مانند سایر قوانین و بقیه اصول نگارشی بسیار مهم است. زیرا باعث زیبایی متن شما و آسان­تر شدن خواندن متن می شود. یکی از مشخصه های مترجمین حرفه ای و فعالین حوزه ویرایش و تایپ، رعایت نیم‌فاصله است. مهمترین دلایل برای استفاده از نیم فاصله عبارتند از:

  • ظاهر متن زیبایی و مرتب بودن لازم را ازدست داده و به چشم خواننده زشت می‌­آید
  • با توجه به بی­‌نظمی ایجاد شده در متن، ممکن است خواننده در زمان خواندن دچار مشکل شده و متن را اشتباه بخواند.
  • با توجه به بی‌نظمی ایجاد شده در متن ممکن است خواننده  در زمان خواندن متن را اشتباه بخواند.
  • اگر در متون رسمی و مقالات دانشگاهی این استاندارد را رعایت نکنیم از نظر نگارشی و ویرایشی مرتکب اشتباه شده و نمره منفی می‌­گیرد.
  • اگر کلمه که نیاز به نیم فاصله دارد در پایان خط قرار بگیرد ممکن است نیمی از آن در خط بالا و نیمی در خط پایین قرار گیرد. و معنی ساختاری خودش را از دست می­‌دهد.
  • قانون جدانویسی یکی از قوانین دستور زبان فارسی است اگر رعایت نکنیم، فارسی درست بکار گرفته نمی‌شود

کجا می توان از نیم فاصله استفاده کرد؟

در اینجا به مواردی که در آن رعایت و استفاده از نیم­فاصله لازم است خواهیم پرداخت.

نشانه جمع « ها »:

 کلاه‌ها، گل‌ها، کفش‌ها و…

واژه­‌هایی که از دو بخش تشکیل شده­‌اند:

 بین دو بخش آن­‌ها فاصله مجازی قرار می‌گیرد. مانند فعل‌ها‌ی مضارع، ماضی­نقلی و ماضی ­استمراری از این دسته­اند.

واژه‌های مرکب:

 خانه‌نشین، تعیین‌کننده، دانش‌آموز

«ی»اضافه:

رشته‌ی، گربه‌ی، پنبه‌ی و…

برخی پسوندها مانند «ترین» و «شده»:

 ستودنی‌ترین، ترجمه‌شده و …

هنگام رعایت قوائد جدانویسی:

برای مثال اگر دو کلمه «آن» و «این» قبل از این اسم بیایند، مانند آن‌طرف، این‌طرف

پیوند اسمی به جای خط فاصله ازنیم فاصله هم می­توانیم استفاده کنیم.

مثال: سیاسی‌اجتماعی، سمعی‌بصری و …

شاید سیاسی‌‌اجتماعی صحیح­‌تر باشد. به­ هر حال بهتر است از درج فاصله بین این اجزا بپرهیزیم.

بین صفت و پسوندهای تفضیلی مثل «تر» و «ترین»

مثال: شیرین‌تر،  شایسته‌تر، درست‌تر

کلمه بهتر همیشه چسبیده است چون به یک واحد معنایی مستقل تبدیل شده است.برخی معتقد به چسبیده نویسی «تر» «ترین» هستند به هر حال در موارد زیر اولویت با جدانویسی و درج نیم­فاصله است.

بعضی‌ها ترجیح می‌دهند کلماتی مانند گوشتخوار، جهانگرد، و ازاین قبیل  را چسبیده بنویسند. به هر حال اگر کلمه به ه آخری که صدای ـِ ختم شود استفاده از نیم‌فاصله ضروری است. پس پنجرهساز دوچرخهسوار به هرصورت غلط است.

«هم» به عنوان پیشوند اشتراک به کلمه بعد از خود می‌چسبد.

مثل همکلاسی، همسنگر، همسان

اما در این مورد استثنا هم وجود دارد. در این موارد «هم» با نیم­فاصله از کلمه بعد خود جدا می‌شود.

مثال: هم‌اتاق، هم‌اسم

حالا چگونه نیم فاصله تایپ کنیم؟ نگران نباشید سعی می‌­کنیم تا تایپ نیم ­فاصله را در نرم‌­افزارهای رایج را بررسی کنیم با ما همراه باشید تا بیشتر آشنا شویم.

نیم­ فاصله در ورد

فرقی نمی­‌کند نیم­فاصله در ورد 2016 باشد، 2013 و یا 2010،  باشد. در تمامی نسخه­‌های نرم­افزارهای زیر مجموعه آفیس، نیم­ فاصله به یک شیوه تایپ می­شود. تایپ نیم­فاصله در ورد دو روش رایج وجود دارد:

راه اول: در محیط ویندز و نرم‌­افزارهایی مانند ورد، هنگام تایپ فارسی می­‌توانید با استفاده هم‌زمان از کلیدهای ترکیبی ctrl+shift+2  نیم­فاصله را ایجاد می­‌کند و می­‌توانید به ادامه تایپ بپردازید. با دیدن این تصویر راحت در ذهن شما این دستور ثبت می­‌شود.

نیم‌فاصله در ورد

راه دوم: همچنین می‌توانید با استفاده از crtl و – نیم فاصله در ورد تایپ کنید.

نیم فاصله در ورد

درج نیم‌فاصله در اندروید

در سیستم اندروید باتوجه به این‌که گوشی شما چه مارکی است، نرم­افزار صفحه کلید متفاوتی ممکن است  به صورت پیشفرض نصب باشد. اکثر نسخه­‌های جدید صفحه کلیدهای پیش فرض گوشی‌های سامسونگ در کنار دکمه فاصله، دکمه نیم‌فاصله نیز دارد. اما اگر صفحه کلید گوشی شما نیم‌فاصله ندارد. می‌توانید صفحه کلید  gboard که متعلق به گوگل است از پلی استور یا بازار نصب کنید پس از نصب و فعال‌سازی آن قسمت  تنظیمات گوشی، شما هم امکان درج نیمه فاصله دارید و هم از قابلیت‌های جالب این صفحه بهره مند خواهید شد. کاراکتر نیم ­فاصله دراین کلید نیز کنار دکمه فاصله قرار دارد.

درج نیم‌فاصله در اندروید

درج نیم فاصله در آیفون

سیستم عامل ios در نسخه­‌های جدید خود به طور پیش‌فرض دارای صفحه کلید فارسی است که یک دکمه  نیم ­فاصله دارد و کنار دکمه فاصله قرار دارد.

 

 نتیجه گیری:

دیدیم که چطور می­‌توانیم از نیم فاصله استفاده کنیم و دلایل استفاده از نیم ­فاصله را متوجه شدیم که متن زیبا­تر و خوانا­تر می­‌شود. البته مجدد یاد آوری می­‌کنم نیم‌فاصله صحیح است. نحوه استفاده از نیم ­فاصله درنگارش و تایپ فارسی را فهرست کردیم و نحوه صحیح درج نیم‌فاصله در رایانه و موبایل و در سیستم های مختلف را بازگو کردیم. به خاطر سازگاری بهتر با موتورهای جستجو، در این نوشته واژه نیم ­فاصله بیشتر به صورت نیم­ فاصله و بدون درج نیم‌فاصله نوشته شده است.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:41:02+03:30

ثبت ديدگاه