• تولید محتوای مناسب برای سئو

تولید محتوا چیست و سئو چه ربطی به آن دارد؟

تولید محتوا چیست ؟

در این مقاله شما با مباحث محتوا و محتوا نویسی آشنا  می­‌شوید. یاد می­‌گیرید چطور امتیاز سایت خود را با محتوا نویسی درست بالا ببرید. چه استراتژی­‌هایی باید به ­کار گرفته شود. چگونه مخاطبان را جذب کنید و اعتماد آن‌ها را بدست بیاورید. و چطور بازاریابی و فروش خود را ارتقا دهید.

محتوا انواع  مختلفی دارد: گرافیکی  و تصویر ، صوتی،  ویدیوئی و …

تولید محتوا یعنی خلق متن­‌ها، تصاویر، ویدیو و پیام‌­هایی که قرار است با یک سری از آدم‌­ها ارتباط برقرار کند. این ارتباط گاهی با نگاه کردن به یک بیلبورد تبلیغات اتفاق می­افتد و گاهی با خواندن یک مقاله چند کلمه‌­­ای صورت می­‌گیرد.

تولید محتوا یک بخش‌های دست و پاگیری مثل سئو هم دارد!

سئو چیست؟

سئو یعنی کاری کنیم که گوگل و سایر موتورهای جستجو ارتباط نزدیکشان را با شما حفظ کنند، دغدغه‌ی موتورهای جستجو رساندن بهترین نتایج به شماست، که یکسری علائم و نشانه دارد که باید زبان مخصوص سئو را یاد بگیریم. حالا چطور تولید محتوا یاد بگیریم؟

اگر عاشق کتاب خواندن  و نویسندگی هستید، این شغل بسیار لذت بخش خواهد بود. اول باید مقاله‌های فارسی و انگلیسی بخوانید و یادگیری مفاهیم کلی سئو را در اولویت قرار دهید. تولید محتوا شروع ماجراست. اگر این مهارت را ادامه دهیم به جایگاه شغلی مثل سناریست استراتژیست محتوا و مدیر بازاریابی محتوا و غیره نیز می­‌رسیم. در این‌که نویسنده قابل بودن در تولید محتوا مهم است، شکی نیست. اما یادتان نرود که با یک آموزش خوب می­‌توانید توانایی‌های خود را به حداکثر برسانید.

یکی از چالش­‌های بزرگی که افراد در تولید محتوا دارند این است که نمی­‌دانند راجع ­به چه موضوعی محتوا منتشر کنند، یا اصلا این محتوا ارزش اشتراک گذاری را دارد یا خیر؟ مداومت در تولید محتوا از بهترین شیوه‌­هایی است که می­‌توانید پی ببرید که به چه موضوعی علاقه دارید. نتیجه این درگیری ذهنیپ باعث می­‌شود متوجه علاقه و توانمندی خود در تولید محتوا شوید. همین‌­طور کار کردن با ایده­‌های مختلف خیلی می­‌تواند به شما کمک کند تا علایق خود را پیدا کنید.

نکاتی راجع به تولید محتوا:

اگر تولید محتوا به زبان انگلیسی را نمی‌­دانید، حتما آسیب خواهید دید! تولید محتوا به انگلیسی نیاز به تخصص ویژه دارد و هر کسی که صرفا به واژگان انگلیسی مسلط باشد نمی‌­تواند دست به این کار بزند، زیرا لازمه رعایت نکات کلیدی است. خب حتما پیش خودتان می‌­گویید چه فرقی می­‌کند؟

با ذکر مثال متوجه می‌شوید:

دانشجوها متن مورد نظر را در ترجمه گر گوگل کپی-پیست می­‌کنند و گوگل ترنسلیت به زبان مورد نظر خود ترجمه می­‌کند. برای بسیاری از کارها مناسب است، برای درک یک متن هم مناسب است. این برنامه بر پایه ترجمه کلمه به کلمه مطالب برنامه ریزی شده است،  به خاطر همین خیلی از مواردی که در تولید محتوا بسیار اهمیت دارد را رعایت نمی‌کند. پس برای تولید محتوا به انگلیسی مناسب نیست.

تولید محتوا در تمامی زمینه‌های کسب‌و کار بیش از ۷ زبان دارد. برای سایت‌های فروشگاهی، خدماتی، فرهنگی و … استفاده می­‌شود. هر کدام از سایت­‌ها روش­‌های مختلف خود را برای تولید محتوا دارد.

تولید محتوا را باید جدی گرفت. تمام سایت­‌های معتبر مانند دیجی کالا و ورزش3 و غیره با تولید محتوای یونیک و فراوان به موفقیت رسیده‌­اند. پس با تولید محتوای منظم و مداوم و نوع تولید محتوایی که در اختیار مردم می­‌گذارید روش بازاریابی را تغییر می‌­دهید و می­‌توانید در اینترنت فضای موثر و تاثیر گذاری داشته باشید و به موفقیت بازاریابی و ارتقا خوبی برسید.

حتما باید تولید محتوا طوری باشد که توجه مخاطب را به خود جلب کند و مخاطب را درگیر خود کند و برایش ارزشمند باشد. تولید محتوا خیلی خشک و رسمی نباشد چون باعث کاهش توجه می‌شود.

اصلا چرا باید به تولید محتوا توجه کرد؟

مردم به اینترنت مراجعه می‌کنند چون دنبال محتوا و اطلاعات با کیفیت می‌گردند و تا زمانی که دلیل خوبی برای دیدن محتوا داشته باشند، از آن خسته نمی­‌شوند و آن را دنبال می­‌کنند و به دنبال اطلاعات دقیق و کار راه انداز خود می­‌گردند. برای جذب مردم باید از آن‌ها سوال بپرسید  و ذهنشان را به چالش بکشید تا آرام­ آرام به  سمت هدف از پیش تعیین شده برسید.

چگونه محتوای بهتری بنویسیم؟

بیشتر ببینید و بیشتر بخوانید

در تولید محتوا می‌توانید از وب‌سایت افراد حرفه‌ای هم استفاده کنید. منظور اصلا کپی نیست. بلکه تغییر چیدمان درست و نوع نگارش و نکات کلیدی اصلی با ذکر منبع است. تا مخاطب بتواند حس اعتماد و اطمینان نسبت به شما داشته باشد. این کار باعث می‌شود تا بقیه هم  از محتوا شما استفاده کنند و از تولید محتوای شما نمونه‌های بسیاری موجود می‌شود. به این ترتیب امتیاز سایت شما بالا می‌رود و شما رتبه برتری می‌گیرید. استفاده از سایت‌های خارجی با ذکر منبع خیلی بهتر از سایت‌های فارسی است پس دقت کنید بازدید خودتان را پایین نیاورید.

از تصاویر استفاده کنید

امروزه تولید اینفوگرافیک یا عکس بیشترین تاثیر را بر روی مخاطب می‌گذارد.  تصاویر در تولید محتوا  بسیار جذاب و گیراتر است  به دلیل این‌که گیرایی افراد از طریق بینایی است. مغز این تصاویر را درخود نگه می‌دارد و یادگیری بیشتر  و راحت‌تر صورت می‌گیرد و جذب خواندن محتوا می‌شوند. همچنین نوع فونت‌ها و خوانا بودن و قابل فهم بودن بسیار مهم است یادمان باشد استفاده از تصاویر در تولید محتوا خیلی مهم و قابل درک است. کاربر به همین دلیل جذب می­‌شود.

سئوی تصاویر

هدفمند باشید

استراتژی که در تولید محتوا ب­کار گرفته می­‌شود این است که هر محتوا در یک بخش قرار بگیرد تا کاربر به علاقه خودش  به سمت آن بخش برود. به این شکل لینک دهی خیلی آسان­‌تر می­‌شود. تولید محتوا  باید هدفمند باشد و کاربر متوجه بشود که این مقاله به سمت هدفی پیش می­‌رود که برایش برنامه ریزی شده است.

موضوع در تولید محتوا خیلی مهم است که مشخص شده باشد و بر اساس آن شروع به نوشتن نکات مهم شود. نیاز کاربر مشخص شود و بر آن اساس نوشته شود. وقتی که نیاز مشخص بشود کار و تمرکز روی موضوع خیلی راحت­‌تر صورت می­‌گیرد. (مثل رابطه تولید و تقاضا می­‌شود)

برندینگ شخصی تاثیر گذار است

حتما رزومه کاری و سابقه خودتان را بنویسید. این کار باعث می­‌شود کاربر متوجه اصالت شما و سابقه کار شما بشود و راحت­‌تر بتواند اعتماد کند. وقتی که در این کار ثبات داشته باشید مردم به شخصی که این تولید محتوا را ایجاد کرده اعتماد می‌­کنند. همین موضوع برای شما یک نام تجاری ایجاد می­‌کند و میان ما و مخاطبان رابطه برقرار می­‌کند. هیچ چیز مهم‌تر از ایجاد رابطه با مشتری نیست.

اصول فنی را رعایت کنید

متنی که می‌نویسید باید بین ۲تا ۳ هزار کلمه باشد، حداقل کلمه‌ای که می‌­توانید استفاده کنید ۵۰۰ کلمه است. که اگر کمتر باشد از سمت گوگل امکان جریمه شدن وجود دارد! البته این موضوع اثبات شده نیست چرا که چه بسیار محتاهایی که فقط تصاویر را در بر می‌گیرند ولی در صدر صفحات جستجوی گوگل هستند. توصیه می‌شود که اگر محتوایی که می‌نویسید، بیشتر از۴۰۰۰ کلمه شود در دو مقاله قرار دهید.

وقتی صفحه‌ای ایجاد می­‌کنیم بعد از مدتی از سمت گوگل ایندکس می­‌شود. این امکان وجود  دارد دیگر خوانده نشود و رتبه ما کم­کم  پایین بیایید. ما باید تکنیک­‌هایی را قرار دهیم که محتوا از سمت گوگل خوانده شود. می­‌توانیم از تکنیک لینکهای  داخلی بین صفحه استفاده کنیم و همیشه سایت را آپدیت کنیم. تبلیغات مهم‌ترین روش در بازاریابی برون‌گرا و تولید محتوا مهم‌ترین روش در بازاریابی درون‌گرا است. این کار باعث می­‌شود به جای این که ما به دنبال مشتری بگردیم (با تولید محتوای خوب و اصولی) باعث شویم  که مشتریان ما را پیدا کنند و ‌حتی خرید کنند. این کار باعث پیشرف خیلی زیادی می­‌شود.

این که متن در گوشی موبایل به راحتی خوانده شود یک امتیاز است که باعث بالارفتن رتبه سایت شما می‌­شود پس حواستان باشد اکثر افراد با موبایل‌­های خود در حال کارکردن هستند، این نکته خیلی مهمی است که باید رعایت شود. برای رضایت کاربران به این نکات گفته شده حتما توجه کنید.

تولید محتوا برای برند خود:

وقتی تولید محتوا و برند به درجه‌ای از پیشرفت رسید، می­‌توانیم سایت را به  درجه پیشرفته انتقال دهیم. حتی می‌توان برای محتوا یک دفترچه راهنما و ذکر قوانین جهت سهولت و اطلاع کاربر ارائه بدهیم تا خیلی راحت در اختیار کاربر قرار گیرد. بنابراین در این دوره که تولید محتوا بسیار رقابتی شده است ما سعی می‌کنیم خلاف بقیه بنویسیم.

مثال میزنم: همه در مورد منفعت اینترنت صحبت می‌­کنند که چه پیشرفت و استفاده­ای دارد. شما برای تفاوت راجع ضررهایش محتوا تولید می­‌کنید تا مخاطب در جریان این موارد قرار گیرد و به او حسی مانند نگرانی و … دست بدهد. به این ترتیب خواننده به دنبال راه حل آن، خودش مقاله را تا آخر مطالعه خواهد کرد. استفاده از کلمات کلیدی درست در تولید محتوا خیلی مهم است. چون مخاطب با دیدن نکات کلیدی تحریک  و جذب مطلب می­‌شود این کار رتبه سایت ما را بالا می­‌برد.

اگر بازاریابی اینترنتی دارید و می­‌خواهید جدی­‌اش بگیرید، باید تولید محتوای خوبی ارائه دهید. حال دیگر می­‌دانیم تولید محتوا مانند یک پادشاه برای سایت ما است.

با تشکر از این‌که تا انتهای متن با من همراه بودید.

نوسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:39:30+03:30

ثبت ديدگاه