• الگوریتم کبوتر دقیقا چیست؟

الگوریتم کبوتر دقیقا چیست؟

برای این‌که درک اولیه‌ای از الگوریتم کبوتر داشته باشید، لطفا قبل از این­که ادامه مقاله را بخوانید در مرورگر خود کلمه “کافه نزدیک من” را جستجو کنید. خیلی جالب است نه؟ گوگل کافه‌­هایی با مختصات کامل را به شما نشان می‌­دهد. این الگوریتم کبوتر است که خیلی دقیق کافه­‌های اطراف شما را پیدا کرده و به شما نشان می­‌دهد. گوگل می­‌خواهد یک دور همی حیوانات برپا کند که این ­بار کبوتر را به جمع پاندا، پنگوئن و مرغ مگس خوار دعوت کرده است. دعوت این حیوانات بی­دلیل نیست زیرا گوگل سعی بر رضایت و حس خوب کاربران اینترنتی دارد.

الگوریتم کبوتر عبارتی که توسط کاربر جستجو می­شود را مورد بررسی قرار داده، تا اگر عبارت به موقعیت مکانی یا کسب­وکار اشاره کند سریع دست به­کار شود، نزدیک­ترین و بهترین پیشنهاد را در اختیار کاربر قرار دهد. در این مقاله الگوریتم کبوتر را کامل برای شما توضیح خواهیم داد همین­‌طور تاثیر سئو محلی را کورد بررسی قرار داده و در مورد تاثیر بر کسب­وکار صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

الگوریتم کبوتر چیست؟

خیلی ساده می­‌خواهیم با کاربرد الگوریتم کبوتر گوگل آشنا شویم. به جستجویی که انجام داده‌­اید کمی فکر کنید. همان عبارتی که در بالا از شما درخواست کرده‌­ایم تا سرچ کنید. منظور ما دقیقا چه بود؟ بله شما تجربه جستجوی یک کسب­وکار محلی را در گوگل داشته‌­اید. عبارت­‌هایی مثل “کافه نزدیک من” یا “رستوران نزدیک بلوار گیلان ” یک جستجوی محلی است.گوگل یک موتور جستجو است که کارش با محتوای تولیدی شما است، اما امروزه دیگر متن، تصویر، ویدیو، صدا برای گوگل محتوا نیستند بلکه مکان شما هم یک محتوا به­‌حساب می­‌آید.

نتایج بدست آمده توسط گوگل اکثر اوقات نیاز شما را برطرف می­کند. پشت نتایج ارزشمند به­دست آمده توسط گوگل، که بر اساس موقعیت مکانی و محلی نشان می­دهد کیست؟ بله الگوریتم کبوتر گوگل است که زحمت این­کار را برعهده گرفته تا کاربرانش در آرامش ،راحتی و به محتوای درستی برسند.

موقعیت مکانی در گوگل معیاری برای رتبه بندی

همانند شرلوک همز می­خواهیم به موضوع نگاه کنیم. می­دانیم که موتور جستجو با محتوا سروکار دارد. برای گوگل فرقی هم نمی­کند محتوا متن باشد یا تصویر یا هرچیز دیگر، زیرا گوگل همیشه سعی می­کند بهترین و نزدیک­ترین خواسته کاربر را نشان دهد. اما برای این­که گوگل بتواند از این محتوای جدید یعنی (موقعیت مکانی) به درستی استفاده کند الگوریتمی ساخت و نامش را کبوتر گذاشت

جالب است بدانید کوروش کبیر هم برای ارسال خبر محرمانه به نقاط مختلف کشور از کبوتر استفاده می­کرده است. بنابراین کبوتر  باید گوگل مپ قوی در مغزش داشته باشد و گوگل هم به این دلیل نام این الگوریتم را کبور گذاشته است. الگوریتم کبوتر در سئو محلی تاثیر بسیاری داشت که اگر چیزی در مورد سئو محلی نمی­دانید موضوع بعدی را به سئو محلی اختصاص می­دهیم.

سئو محلی چیست؟

در گذشته  مجله­هایی با عنوان «پیک برتر» در خانه­ها پخش می­شد. حال هدف این مجله­‌ها چه بوده؟ هدف این بود که شما با کسب­وکار محلی و نزدیک محل سکونت خود آشنا شوید. مثلا تمام رستورا‌ن­ها، آموزشگاه­ها، آرایشگاه‌­های که نزدیک محل سکونت شما است به همراه شماره تلفن معرفی می­شده است. امروزه گوگل این کسب­وکارهای محلی که توسط الگوریتم کبوتر انجام می‌شود را در موتور جستجوی خود قرار داده است.

با وجود همچین امکاناتی دیگر به مجله نیازی نیست گوگل ادرس ، عکس، نظر مشتریان و هر آنچه را که بخواهید در اختیار شما می­گذارد. بله قدرت سئو محلی این است. سئو محلی به شما کمک می­‌کند تا کسب­‌وکار خود را مستقیم به مشتری یا همان کاربر در نزدیکی شما زندگی می­کند، معرفی کنید.

سئو محلی چیست؟

جستجوگر محلی کیست؟

فرض کنید شما یک کاربری هستید که در منطقه پاسداران انزلی زندگی می­کند. عبارت جستجوی شما «استخر در پاسداران» است. شما انتظار دارید گوگل استخرهای نزدیک شما را برایتان به نمایش بگذارد و استخرهایی به شما پیشنهاد می­دهد که در پاسداران یا در نزدیکی شما باشد. این کاربر همان جستجوگر محلی است، زیرا در عبارت جستجوی خود منطقه پاسداران انزلی را به­عنوان محل یا موقعیت مورد نظر مشخص کرده است. در واقع عبارت به موقعیت مکانی اشاره می­کند که از موقعیت فعلی کاربر فاصله دارد.

در بیشر وقت­ها کاربر اصلانی موقعیت مکانی را بیان نمی­کند، ولی عبارتی را که جستجو کرده به کسب­وکار محلی اشاره می­کند. به­عنوان مثال کسی که عبارت کافه سنتی ر جستجو می­کند از نظر گوگل او دنبال بهترین و نزدیک­ترین کافه است و بهترین کافه­ها را با این ویژگی در جستجوی خود نمایش می­دهد که این کاربر هم یک جستجوی محلی انجام داده است. حال که با جستجوی محلی هم آشنا شده­اید  لازم می­بینم ارتباط بین الگوریتم کبوتر و سئو محلی را هم مورد برسی قرار دهیم.

اهمیت موقعیت مکانی سئو

طبق آماری که از سایت Moz اعلام شده ، میزان جستجوی محلی روز به روز در حال زیاد شدن است و گوگل  هم متوجه این موضوع شد، درک کرد و مجبور شد تغییراتی را در روند رتبه دهی خود به­وجود بیاورد. ممکن است رتبه سایت شما با یک عبارت کلیدی در جایگاه چهارم باشد ولی با الگوریتم­های محلی گوگل ، جایگاه شما بالاتر برود یا  پایین­تر بیاید.

وقتی صحبت سئو محلی می­شود  بسیاری از عوامل که قبلا در سئو موثر بودند، تاثیر خود را از دست می­دهند و عوامل دیگر جایگزین می­شود. زمانی­که عبارت جستجو شده شما به یک موقعیت مکانی یا کسب­وکار محلی  اشاره کند، فاکتورهایی مانند فاصله مکان، ساعت کاری ، دسترسی آسان، حتی میزان اعتبار سایت یا محتوای قرار گرفته مهم‌­تر خواهد بود.

آپدیت کبوتر گوگل چه نغییری در سئو دارد؟

یکی از تغییرهایی که گوگل با معرفی کبوتر در نظر گرفته وارد کردن الگوریتم موقعیت محور بود که توضیح خواهیم داد:

1.      کمک به کسب و کار محلی

گوگل می­خواهد نتایجی را به کاربر نشان دهد که که بر اساس محل یا منطقه­ای رتبه بندی شده­اند. این اقدام باعث شد کسب­وکارهای محلی دست به کار شوند و سئو محلی سایت خود را بهبود دهند تا بتوانند مشتریان هدف را راحت­تر پیدا کنند.

2.      شخصی سازی نتایج گوگل

در گذشته  با جستجوی عبارت «استخر»  در گوگل کلی نتیجه برای شما ظاهر می­شد که حالا با کمک این الگوریتم کبوتر این نتایج کاهش یافته و سعی می­کند نتایج مرتبط و مورد نیاز را برای شما ظاهر کند. این نتایجی که با توجه به موقعیت مکانی شما شخصی سازی شده­اند باعث می‌­شود جستجوی شما آسان­تر شود  و سریع به هدف خود برسید.

الگوریتم کبوتر

چه فاکتورهایی برای کسب جایگاه در جستجوی محلی موثر هستند؟

فاکتورهای زیادی توسط الگوریتم کبوتر مورد توجه است که به برخی از مهم­ترین نکات اشاره می‌­کنیم:

1.      سایت خود را در نقشه گوگل ثبت کنید

مهمترین فاکتوری که برای نمایش شما بر اساس موقعیت، درک گوگل از موقعیت کسب­وکار شما است. البته گوگل تحریم­‌هایی را برای ایران اعمال کرده که در حال حاضر موقعیت بیزینسی وجود ندارد ولی می­توان به عنوان یک کاربر موقعیت کسب­وکار خود را در گوگل ثبت کنیم.

شما تنها به یک اکانت gmail نیاز دارید، ولی دقت کنید که نام، زمینه فعالیت، ساعت کاری و شماره تماس خود را به دقت تکمیل کنید.

2.      نام، آدرس و تلفن را در تمام صفحات سایت بگذارید

ربات­‌های گوگل قابلیت درک شماره تماس و آدرس شما را دارند،  بهترین فضای سایت برای دادن این اطلاعات  تماس فوتر است که در همه جا تکرا می‌­شود و کبوتر گوگل به راحتی می­تواند سایت را ردیابی کند.

یکسان و یکی بودن این اطلاعات بر روی نقشه گوگل شانس شما را برای کسب­ جایگاه افزایش خواهد داد. علاوه بر اطلاعاتی که در فوتر سایت قرار گرفته پیشنهاد می­‌شود که سایت شما دارای صفحه تماس باشد که در آن کلیه اطلاعات  تماس و موقعیت دقیق بر روی نقشه مشخص شده باشد.

3.      از نظرات کاربر و پرسش­ و پاسخ­ها بهره بگیرید

اگر در گوگل مپ صفحه‌­ای مشخص برای سایت یا تجارت خود ایجاد کرده­اید، کاربران می­توانند نظرات خود را در مورد کیفیت خدمات شما بیان کنند . کلیدی­ترین پارامتر موثر بر سئو محلی ، همین نظرات کاربران در صفحه گوگل مپ شرکت است.

جمع بندی

سایت­های بسیاری با این الگوریتم، به جایگاه  پایین سقوط کرده­اند. در مقابل هم سایت­‌هایی صعود کردند  و رتبه بهتری از گوگل دریافت کردند و پیشرفت کردند.رعایت این استانداردها در سئو  و شناخت الگوریتم کبوتر  به شما کمک می­‌کند تا در محدوده فعالیتی خود با رقبای بزرگ رقابت کنید. زیرا کسب­‌و کار محلی نقش زیادی در موفقیت شما دارد.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2021-01-09T10:06:04+03:30

ثبت ديدگاه