• نگارش محتوا

اصول نگارشی چیست و چه تاثیری در محتوا دارد؟

رعایت اصول نگارشی در کنار اصول ویرایش محتوا جزو مراحل اصلی ویرایش تمامی متون می­باشد و انجام این فرایند با رعایت اصول و قواعد نگارشی موجب افزایش مخاطبان وخوانندگان متن مورد نظر خواهد شد. در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با مراحل ویرایش محتوا آشنا نماییم و نکات مربوط به آن را به شما گوشزد کنیم.

منظور از ویرایش محتوا چیست؟

ویرایش به معنی اصلاح کردن یک محتوا شامل بررسی مطالب نوشتاری از نظر قواعد دستور زبان، املا، سبک و علائم نگارشی قبل از انتشار محتواست. همچنین یک ویرایشگر ممکن است در صورت لزوم، یک محتوا را بازنویسی کند تا هر گونه مشکلی را درانتقال مفاهیم، واژگان و… برطرف سازد.

انواع ویرایش عبارتند از : محتوایی، زبانی، فنی.

 • ویرایش محتوایی: مجموعه ای از :
 • حذف اشتباهات و تصیح خطاهای نگارش
 • توضیح ابهام­ها و موارد درهم
 • بازبینی نقل قول­ها و ارجاعات
 • بازبینی کل اثر با توجه به نحوه علمی ارائه مطلب
 • ویرایش زبانی: این سطح از ویرایش بیشتر بر روی اشکالات زبانی و بیانی تمرکز دارد و جدای از صحت مطالب ارائه شده، شامل موارد زیر می­باشد:
 • حذف خطاهای دستوری و زبانی
 • ابهام زدایی
 • یکدست بودن زبان و هماهنگی ارائه مطلب

(در این ویرایش تصیح خطاهای شایع زبانی و معادل­یابی بی­مورد و کاربرد تعبیرهای نامناسب و دراز نویسی و خلاصه گویی از وظایف ویراستار است.)

 • ویرایش فنی: ویراستار فارغ از موارد محتوایی و زبانی تنها مسائل شکلی را بررسی و ویرایش می­کند که عبارتند از:
 • سجاوندی
 • بازبینی و یکدستی اصطلاحات غیر فارسی
 • کاربرد صحیح اعداد و ارقام

اصول نگارشی

رعایت اصول نگارشی در نوشتن متن جزو مهم­ترین و پایه­ای­ترین مراحل ویرایش محتوا می­باشد و نقش بسیار مهمی در رابطه با میزان جذابیت متن مورد نگارش برعهده دارد. در این مرحله باید تمامی اصول نگارشی با دقت و وسواسی فراوان مورد بررسی قرار گیرند. و تمامی اجزای جملات همچون: فعل، فاعل و مفعول در جایگاه مناسب خود استفاده می­شوند. همچنین، در طی مراحل ویرایش محتوا باید از تکرار بیش از حد فعل­ها و برخی اسامی خاص جلوگیری شود. بهتر است عبارات معادل با آن­‌ها به جای این کلمات و فعل­‌ها قرار بگیرند.

در نهایت باید متن مورد نظر را از نظر وجود غلط­های املایی و نگارشی مورد بررسی قرار داد. و در صورت مشاهده آن­ها را برطرف نمود. این مورد یکی از مهمترین مراحل ویرایش محتوا می­باشد و می­تواند ذهنیت واننده را نسبت به متن مورد نظر تغییر داد. بنابراین باید این موارد را جزو اصلی­ترین اصول ویرایش محتوا در نظر گرفت و دقت فراوانی برای آن صرف کرد. در گام آخر باید بررسی نمایید که متن مورد ویرایش فاقد هر گونه تکرار نویسی و اضافه گویی باشد. و متنی کامل و بدون جملات و عبارات تکراری باشد.

بررسی میزان شیوایی و روان بودن متن

بعد از رعایت اصول نگارشی، محتوا باید شیوا و روان باشد این موضوع برای خوانندگان هم بسیار مهم می­باشد. این قسمت جزو مهمترین مراحل ویرایش محتوا می­باشد و مناسب یا نامناسب بودن متن را تعیین خواهد کرد. یک متن مناسب باید از پیچیدگی فراوانی برخوردار باشد و جملات آن باید طول مناسبی داشته باشد. به یاد داشته باشید که یک متن جذاب به ساده­ترین شکل ممکن نوشته می­شوند و استفاده از جملات پیچیده و دشوار می­تواند آسیب جدی را محتوای شما وارد کند و اصول ویراش محتوا را نقض کند. بنابراین سعی کنید از جملات ساده، روان، کوتاه و کاربردی برای نوشتن متن خود استفاده کنید تا این مرحله از مراحل ویرایش محتوا به درستی پشت سر بگذارید.

نکاتی که به ویرایش محتوای شما کمک می­کند.

نکته اول: قبل از خواندن اولین کلمه، اطمینان داشته باشیدکه هدف کلی از تولید محتوا را برای مخاطب مشخص کرده­اید. از سازندگان محتوا بخواهید که یک یا دو جمله در بالای محتوا بنویسند و برای ویرایشگر توضیح دهند مخاطب هدف کیست و چرا محتوا برای ائ تولید شده است.

نکته دوم: به­عنوان یک خواننده محتوا را بخوانید.

اگر به کمک رایانه نوشته­اید دستتان از روی صفحه کلید بردارید. یعنی اگر متن را به­صورت چاپی بررسی می­کنید قلمی در دست خود نداشته باشید.

نکته سوم: محتوا را به­عنوان ویرایشگر بخوانید.

دستان خود را روی صفحه کلید قرار دهید وبررسی کنید کدام قسمت محتوا نیاز به ویرایش دارد و چرا ؟ برای مثال سوالات زیر را هنگام بررسی پاسخ دهید.

 • آیا محتوا از همان ابتدا توجه خواننده را به خود جلب می­کند؟
 • آیا محتوا تنها بر روی یک موضوع در کل محتوا متمرکز شده است؟
 • آیا هر جمله و پاراگراف می­تواند به­درستی فهمیده شود؟
 • آیا مطالب محتوا بدرستی طبقه بندی شده است بگونه ای که مخاطب را گیج نکند؟
 • آیا محتوا نمایانگر برند شماست؟

نکته چهارم: مکث کنید ، سپس دوباره ویرایش کنید

با توجه به روند کاری خود اگر تغییرات قابل توجه­ای مورد نیاز باشد، محتوای علامت گذاری شده را به نویسنده برگردانید تا تجدید نظر کند. اگر این امکان وجود ندارد ، خودتان دست به­کارشوید و تغییرات را اعمال کنید.

درنظر گرفتن اصول سئو در ویرایش محتوا می­تواند به تجری سازی متن شما کمک کند.

Seo به معنای رعایت حد مجاز کلمات کلیدی در نوشتن یک محتوا است  و جزو مراحل ویرایش متون تجاری و تبلیغاتی محسوب می­شود. دقیقا مشابه با همان کاری که ما در نوشتن این متن تا این قسمت انجام داده ایم. چنانچه متنی که در حال ویرایش آن هستید به منظور استفاده برای اهداف تجاری و تبلیغاتی می­باشد، رعایت اصول سئو در نوشتن متن مورد نظر می­تواند به بهتر دیده شدن آن کمک کند. بنابراین اصول ذکر شده در زمینه اصول ویرایش محتوا را اجرانمایید تا متنی کامل و بی­نقص را بدست بیاورید.

نتیجه گیری

برای اطمینان از اتمام هر مرحله چک لیست­هایی را برای ویرایش و تصحیح درست کنید. با دانستن این حقیقت که ویرایش و تصحیح دو امر ضروریست می­توانید نتایج حاصل از بازخورد محتوای خود را بهبود بخشید. همچنین از صرف وقت برای مشکلات بزرگی ناشی از ویرایش ضعیف و عدم تصحیح نادرست هستند، جلوگیری می­کنید. به ­عنوان مثال: عدم علاقه و اعتماد مخاطب به برند شما که در نهایت منجر به کمتر دیده شدن خوانندگان می­شود. اگر وظیفه ویراستاری را در تیم تولید محتوا برعهده دارید سعی نکنید تمام پروژه­ها را پشت هم بررسی کنید. به مغز خود استراحت بدهید . اگر نفسی تازه نکنید و بلا فاصله کار ادیت مقاله بعدی را شروع کنید محتوایی که ویرایش کرده اید یک محتوای مبهم و بلا استفاده است.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:51:32+03:30

ثبت ديدگاه