مسائل فنی محتوا نویسی چیست؟

مرور خاطرات آموزشی محتوا نویسی از تاریخ 1/9/99 تا 30/9/99

یک مروری بر آموزه‌­هایی که طی این 30 روز ماه آذر داشته­ام خواهم داشت. بالاخره ما انسان هستیم و گاهی اوقات حوصله نداریم یا به دلیل سر شلوغی بعضی مباحث را به فراموشی می­سپاریم یا در ذهن ما ثبت نشده. مرور کلی مباحث باعث یادآوری مجدد و یادگیری چند برابر می­شود. همراه خاطرات آموزشی محتوا نویسی من باشید.

برای داشتن یک محتوای عالی، جذاب و بی­نقص اصول محتوا نویسی باید رعایت شود تا مخاطبان شما را انتخاب کنند، زیرا امروزه در اینترنت و شبکه­های اجتماعی تولید محتوای اصولی و جذاب یکی از موارد مهم و اصلی در جذب کاربر می­باشد. کسانی برنده این بازی خواهند بود که این اصول و نکته­ها را رعایت کنند. موارد آموزشی را نام برده و راجع هر کدام توضیح مختصری خواهم داد.

 • اصول محتوا نویسی
 • عامیانه نویسی
 • هدینگ گذاری
 • نیم فاصله
 • هکسره
 • علائم نگارشی
 • پاراگراف
 • کلید واژه
 • عنوان نویسی
 • کلمات کلیدی
 • متادیسکریپشن
 • url
 • دامنه
 • Sulg
 • تفاوت http و https

اصول محتوا نویسی چیست؟

برای داشتن محتوایی جذاب و کاربر پسند باید اصول و روش­های آن را رعایت کنید. یکی از روش­ها این است که تولید محتوا مناسب کسب­و کار خودتان باشد. اصل­های مهم را نام می­برم و توضیح مختصری جهت یادآوری خدمت شما عرض می­کنم.

1.      استفاده از تیتر مناسب

تیتر مناسب باعث جذب مخاطب می­شود. تیتر محتوا اگر مناسب و خوب شروع شود بهتر می­تواند جذب مخاطب کند چون اولین چیز در محتوا است که کاربر به آن توجه می­کند. بنابراین تیتر محتوا مهم­ترین بخش در اصول تولید محتوا است.

2.      اهمیت پاراگراف

مورد مهم بعدی در این اصول پاراگراف اول در محتوا است. اگر پاراگراف اول بتواند مخاطب را جذب کند می­توانید امیدوار باشید که او تا انتها محتوا رامطالعه می­کند زیرا هدف اصلی و نهایی محتوای شما به­صورت خلاصه در پاراگراف اول قرار می­گیرد.

3.      طول محتوا

در اینجا نکته مهمی که وجود دارد طول مناسب محتوا است. محتوای کوتاه توانایی جذب مخاطب را ندارد، همچنین محتوای طولانی باعث خستگی می­شود. طول محتوای اصولی باید بین 900 تا 1600  کلمه باشد و زمان مطالعه باید چیزی بین 3 تا 5 دقیقه باشد. استفاده از تصاویر باعث درک بیشتر کاربر شده، همچنین می­توانیم به ازای هر 400 کلمه از یک تصویر استفاده کنیم.

4.      خوانایی متن

یکی دیگر از این اصول خوانا بودن  مطالب است که باعث سردرگمی نشوند. استفاده از پاراگراف گوتاه و جمله کوتاه و لیست-های شماره دار و بولت­دار در جایگاه مناسب باعث خواناتر شدن مطالب می­شود.

هدینگ گذاری

هر مطلبی که ما در سایت خود منتشر می­کنیم، دارای یک عنوان اصلی است که در اول محتوا می­آید و همان تگ h1 یا هدینگ اصلی صفحه شما است. 6 تگ داریم  که از h1 که مهمترین و بزرگترین هدینگ شما از لحاظ فونت و سایز می­باشد شروع شده و بعد  h2، h3… تا h6 ادامه دارد و هرچه شماره هدینگ بالاتر می­رود ان هدینگ نسبت به هدینگ قبلی دارای ارزش محتوای پایین­تری می­باشد و می­توان گفت زیر مجموعه هدینگ قبلی است.

ما در یک محتوا فقط یک بار می­توانیم از هدینگ یک که عنوان محتوای شما است استفاده کنیم، بعد از آن هدینگ دو می­باشد که می­توانیم چندین بار از آن در متن خود استفاده کنیم و همچنین شامل هدینگ­های بعدی که ب­صورت زیر مجموعه­ای و کامل کننده هدینگ قبلی پشت هم قرار می­گیرند. با یادآوری این عکس کل مطلب را به خاطر خواهید آورد.

هدینگ گذاری

این نکته را به­خاطر داشته باشید که آوردن تگ h3 بدون تگ h2 کاملا بی معنی است. تا از h2 استفاده نشود شما نمی-توانید از h3 استفاده کنید

عنوان نویسی

همه در مهمانی‌­های حضور داشته‌­ایم که دوربر بعضی­ها به دلیل خوش­صحبتی شلوغ‌­تر بوده و همیشه در ذهن شما ماندهاست. عنوان نویسی دقیقا مانند آن شخص خوش صحبت می­ماند یعنی تکمیل کننده یک محتوای بسیار جذاب و بی­نظیر که در ذهن ما می­ماند. چه نکاتی باید در عنوان­نویسی رعایت کنیم؟

1.      شفاف سازی

عنوان  نویسی صحیح باعث دیده شدن محتوای شما می­شود. عنوان مرموز برای کاربر جذاب نیست لطفا رک و پوست کنده بگویید چه خبر است.

2.      استفاده از کلمه کلیدی

کلمه کلیدی مهم­ترین قسمت در سئو کردن محتوا و کسب رتبه در موتورهای جستجو است. در عنوان­نویسی بهتر است کلمه کلیدی را در آن جای دهید زیر جدا از سئو در دیده شدن بهتر محتوا شما نقش بسیاری دارد.

3.      حذف کلمات اضافه

عنوان باید کوتاه باشد. منظور حذف کلمات مهم نیست بلکه لغاتی را که بود و نبودش هیچ فرقی نمی­کند.

نکات مهم در عنوان نویسی را نام برده­ام. پیش به سوی ادامه ماجرا که کلمات کلیدی است.

کلمات کلیدی

برای اینکه از کلمه کلیدی مربوط به محتوا خود استفاده کنید باید درک کنید که مخاطبان چه چیزی را می­خواهند پیدا کنند. باید بدانید مردم چه چیزی را سرچ می­کنند و امکان دارد چند نفر در چه قالبی آن را بخوااهند. برای پیدا کردن کلمات کلیدی ابزارهایی را در اختیار داریم که کار را بسیار راحت­تر از آن چیزی که هست می­کند. چند مورد ابزار را نام می­برم جهت یادآوری:

Google keyword planner

Kerword explorer

Google trends

حال موضوع سئو و بهینه سازی هم در میان است. انتخاب کلمه کلیدی  به بهبود این روند کمک بسیاری می­کند . بهترین مکان برای استفاده کلمات کلیدی:

کلمات کلیدی در عنوان صفحه

کلمات کلیدی در متای توضیحات

کلمات کلیدی در h1

کلمات کلیدی در متن مقاله

کلمات کلیدی در url

متادیسکریپشن چیست

متادیسکریپشن در  واقع  تگی است که در آن توضیح مختصری  درباره موضوع صفحه می­پردازد. شواهدی وجود دارد که نشان می­­دهد که متا تگ به­صورت غیر مستقیم بر سئو تاثیرگذار است. محدودیتی برای کاراکتر مورد استفاده وجود ندارد اما عموما موتور جستجو کاراکترهای بیشتر از 150 تا را  نمایش نمی­دهد وزیر 100 عدد هم نباید استفاده شود.

متا نقش مهمی در جلب رضایت کاربر و افزایش کلیک دارد که نمایش این توضیحات در صفحه موتور جستجو فرصت مناسبی است که بتواند کاربر را جذب کند. متا نقش یک تبلیغ رایگان را برای شما انجام میدهد.

url چیست

به نواری که بالای مرورگرتان است توجه کنید بله آن یک نمونه url است. ساده­تر بگویم به عنوان آدرس سایت است.

url چیست

این عکس نمونه یک url است. آدرس هر چیزی در فضای دیجیتال است . هر url  از قسمت­های مختلفی تشکیل شده.

دامنه چیست؟

دامنه همان آدرسی است که شما آن را در مرورگر خود وارد می­کنید. تصور کنید قصد دارید کسب­وکاری داشته باشید و درآمد مناسب از این کسب­وکار دریافت نمایید، برای کسب وکار خود سایت تهیه می­کنید برای آن یک آدرس سر راست می­خواهید که مشتری شما آن را راحت به خاطر بسپارد. چون آدرس راحت به کاربر کمک می­کند تا در دردسر نیفتد و به ادرسی راحت و منحصر به­فرد شما برود و به سایت رقیب شما نرود.

دامنه را دومین هم می­نامند. گفته بودیم آدرس  کسب و کار شما باید منحصر بفرد خودش باشد  مانند یک آدرس کد پستی می­ماند.

تفاوت http و  https چیست؟

http  ارتباط بین کامپیوتر و کاربر و سیستم­های مختلف است. وقتی از این  پروتکل استفاده می­شود  هیچ امنیتی وجود ندارد و اطلاعات شما می­تواند برای همه قابل رویت باشد.

مثال درگاه بانکی را مجدد می­آورم؛ برای خرید اینترنتی اگر از http استفاده شود و همه بتوانند تمام اطلاعات بانکی شما را ببینند و در دسترس آن­ها هم قرار گیرد. چقد همه چیز خطرناک بود و هیچ امنیتی وجود نداشت. اما نگران نباشید چون گوگل به همچین شرکت­هایی اعلام کرده حتما باید از امنیت ssl  استفاده کنند تا اطلاعات کاربران در امنیت کامل باشد .

برای همین می­‌توانید ازپروتکل http سایت خود به پروتکل https مهاجرت کنید که این امر همچین کار راحتی هم نیست و دشواری­های خودش را دارد.

امیدوارم با مروری که بر آموزش­­های این ماه داشته­ایم جواب اکثر سوال­های خود را گرفته باشید.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2021-12-14T19:17:14+03:30

ثبت ديدگاه