• عنوان مناسب برای محتوا

چگونه بهترین عنوان را برای محتوای تولید شده در سایت بنویسیم؟

اصل مهمی که برای تولید محتوای جذاب باید به آن توجه داشت نوشتن عنوان مناسب برای محتوا های منتشر شده در سایت است. اولین چیزی که نظر مخاطب را به محتوای سایت شما جلب می‌کند عنوان محتوا است. هر نوع محتوایی که در اینترنت منتشر می‌شود فرقی نمی‌کند مقاله‌ی آموزشی باشد یا پادکست یادگیری زبان یا ویدیو، همگی دارای یک جزء اصلی هستند که به آن عنوان محتوا گفته می‌شود. در این مقاله شما را با روش‌های عنوان نویسی و اهمیت آن آشنا خواهیم کرد.

اهمیت عنوان نویسی در تولید محتوا

همواره بسیاری از محتوا نویسان در انتخاب عنوان برای سئو یا جلب نظر مخاطب دچار تردید می‌شوند. در صورتی که شما صرفا عنوانی برای بالا بردن سئوی سایت و جلب رضایت موتورهای جستجو انتخاب کنید و این عنوان هیچ جذابیتی برای کاربر نداشته باشد، بازدید وبسایت شما کاهش یافته و کاربران با دیدن عنوانی نامناسب سایت شما را سریعا ترک می‌کنند. در نتیجه گوگل این موضوع را تشخیص داده و رتبه‌بندی سایت شما را کاهش می‌دهد. از طرفی دیگر تصور کنید که محتوایی با کیفیت با عنوانی فوق‌العاده جذاب تولید کرده‌اید. شما با اینکار هم رضایت کاربر و هم رضایت گوگل را جلب کرده‌اید. بطور کلی می‌توان گفت هدف گوگل این است که کاربر را به سمت هدف خود سوق داده و او را راضی نگه دارد. یکی از فاکتورهای مهمی که باعث افزایش رتبه‌ی سایت و نرخ کلیک کاربر می‌شود استفاده از تیتر جذاب است زیرا بسیاری از کاربران فقط عنوان سایت‌ها را می‌خوانند و با توجه به آن تصمیم به خواندن ادامه‌ی محتوا می‌گیرند. در نتیجه نوشتن تیتر جذاب از مهم‌ترین عوامل افزایش ترافیک سایت و افزایش بازدید از سایت می‌باشد.

نکات مهم در انتخاب عنوان مناسب برای محتوا

در انتخاب عنوان مناسب و جذاب برای محتوا توجه به نکات زیر ضروری است.

انتخاب عنوان مناسب برای محتوای

انتخاب عنوان مناسب برای محتوای

 • ذهن مخاطب را بخوانید

برای اینکه نظر کاربر را به سایت خود جلب کنید و او را ترغیب به خواندن محتوا و تشویق به کلیک کردن روی سایت خود کنید باید از عنوانی استفاده کنید که برای کاربر جذاب باشد. در ابتدا لازم است بدانید در ذهن مخاطب چه می‌گذرد؟ به‌دنبال چه پاسخی است؟ نیاز مخاطب چیست؟ هدف او از جستجو چیست؟ پس از شناخت این نیازها باید عنوانی را انتخاب کرد که کاربر متقاعد شود به پاسخ سوال خود را در این سایت می‌رسد.

 • کلمات کلیدی را در عنوان خود بکار ببرید

اگر به نتایج جستجوی گوگل توجه کنید مشاهده می‌کنید که در همه‌ی عناوین موجود یک سری کلمات کلیدی وجود دارد. بهتر است کلمات کلیدی در ابتدای عنوان یا نزدیک به ابتدا مورد استفاده قرار گیرد.

 • از کلمات وسوسه‌کننده و جذاب برای عنوان محتوا استفاده کنید

در اینجا لیست کلمات پر کاربرد و تاثیرگذار برای شما عزیزان فراهم شده است.

حیرت آور قدرتمند شگفت‌انگیز
هیجان‌انگیز فوق‌العاده رایگان
باورنکردنی اولیه جالب
مهم‌ترین تکنیک مهیج
خاص بی‌نظیر برتر
فوری عالی بهترین
موثرترین توصیه تکان‌دهنده

 

 • از اعداد در عنوان خود استفاده کنید

استفاده از اعداد در تیتر محتوا بسیار مفید است. این اعداد می‌تواند درصد، آمار یا هرچیزی باشد. برای مثال “7 روش عنوان نویسی جذاب”

 • بکار بردن لیستی از ترفندها و روش‌ها در عنوان

با تهیه لیستی از راهکارها و استفاده از یک صفت جذاب در ادامه‌ی لیست می‌تواند کاربر را به کلیک روی سایت شما وسوسه کند. برای مثال “7 ترفند جادویی در عنوان نویسی”

 • بخش جذاب و کوتاه محتوا را در عنوان بیاورید

مثلا “7 روش حیرت‌انگیز در تولید محتوا (روش 3 را حتما انجام دهید).

 • از کلماتی که مفهوم “دلیل” دارند در عنوان خود استفاده کنید

بسیاری از کاربران به‌دنبال یافتن دلیل و پاسخی می‌گردند و استفاده از کلماتی مانند “چرا، دلیل و …” بسیار تاثیرگذار است.

 • در عنوان نویسی از اغراق استفاده کنید

برای برجسته کردن یک ویژگی برای جلب توجه بیشتر کاربر می‌توان عنوانی اغراق آمیز نوشت.

 • ایجاد ارزش در عنوان مناسب برای محتوا

ایجاد ارزش و تمایز در تیتر محتوای سایت می‌تواند به کاربر این احساس را بدهد که در این محتوا قرار است به موضوع ارزشمندی دست یابد. مثلا در صورتی که در گوگل عبارت “یادگیری تولید محتوا” را جستجو کنید می‌بینید که سایت‌های زیادی را با عنوان “یادگیری تولید محتوا رایگان، یادگیری تولید محتوا از راه دور” مشاهده می‌کنید. حالا اگر شما عنوان “یادگیری تولید محتوا در 7 روز” را انتخاب کنید باعث می‌شود عنوان شما متمایز از سایر عناوین باشد و مخاطب بیشتری را جذب کند.

 • در عنوان خود سوال مطرح کنید

با مطرح کردن یک سوال می‌توان مخاطب را کنجکاو کرد. برای مثال “آیا می‌دانید…؟” یا “آیا می‌خواهید؟”

 • از اسامی افراد معروف در عنوان خود استفاده کنید

اینکار عنوان شما را معتبر می‌سازد. استفاده از نام افراد برجسته، اساتید متخصصان و … می‌توان عنوان خود را جذاب و خاص کرد. برای مثال هنگامی از می‌خواهید از کیهان‌شناسی صحبت کنید می‌توانید از عنوان “کیهان‌شناسی به روش استیون هاوکینگ” استفاده کنید.

 • از فونت مناسب در عنوان استفاده کنید

اندازه فونت مناسب برای عنوان بسیار مهم است ولی این مورد در عنوان اصلی که در گوگل نشان داده میشود صدق نمیکند! بلکه منظور ما این است که وقتی فردی وارد سایت می‌شود عناوین را واضح و خوانا ببینید و بفهمد که کدام عنوان زیر عنوان دیگری است.

 • طول عنوان مقاله باید مناسب باشد

عنوان باید نه خیلی کوتاه و نه خیلی طولانی باشد. در صورتی که از عنوان کوتاه استفاده کنید کاربر نمی‌تواند به‌درستی تشخیص دهد که هدف و موضوع کلی محتوای وبسایت شما چیست. از طرفی دیگر اگر از عنوان بسیار طولانی استفاده کنید ممکن است باعث سردرگمی مخاطب شود و کاربر انگیزه‌ای برای خواندن آن نداشته باشد. عنوان محتوا بهتر است بین 50 الی 60 کاراکتر طول داشته باشد.

 • از تاریخ در عنوان خود استفاده کنید

برای مثال “بهترین روش عنوان نویسی در سال 2020”

عنوان نویسی

عنوان نویسی

3 روش عنوان نویسی در تولید محتوا

سایت ها عناوین را به انواع و اقسام طرق مختلف تولید می‌کنند که به طور کلی آن ها را در سه دسته جای می‌دهند. نام این روش ها بر اساس شیوه استفاده آن ها از روی روش های مختلفی که برای سئو اجرا می‌شود الهام گرفته شده است.

 1. عنوان نویسی به روش کلاه سفید

در واقع منظور از تکنیک کلاه سفید این است که عنوان را طبق قوانین گوگل بنویسیم که استاندارد هستند. اینکار باعث می‌شود گوگل رتبه‌بندی سایت را افزایش داده و سایت را قابل اعتماد بداند.

 1. عنوان نویسی به روش کلاه سیاه

در عنوان نویسی با تکنیک کلاه سیاه، از روش‌های غیر استاندارد و فریبنده برای افزایش رتبه و افزایش بازدید سایت استفاده می‌شود. این روش به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.

 1. عنوان نویسی به روش کلاه خاکستری

این روش چیزی مابین روش کلاه سفید و کلاه سیاه است. در عنوان نویسی به روش کلاه خاکستری از دروغ نباید استفاده کرد اما می‌توان با استفاده از ترفندهای بخصوصی کاری کرد تا عنوان بیشتر دیده شود و بازدید سایت بیشتر شود و در نتیجه رتبه‌بندی سایت از نظر گوگل افزایش یابد.

 

کلام آخر

تمامی روش هایی که برای نوشتن عنوان مناسب برای محتوا باید بدانید را خواندید. اما نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که عنوان خوب عنوانی است که متفاوت باشد و کاربران را به خود جلب کند. به همین دلیل از نظر من تمامی این روش ها روزی تکراری و بدرد نخور خواهند شد. هر محتوا نویس کار بلدی میداد که یک عنوان مناسب برای محتوا فقط و فقط نشات گرفته از خلاقیت او خواهد بود. اگر که هنوز در زمینه محتوا نویسی آنقدر خبره نشده اید توصیه میکنم که روش های آورده شده در این مقاله را به خاطر بسپارید که بسیار کارآمد خواهند بود. علاوه بر عنوان جذاب موارد دیگری نیز هستند که افزایش سئوی صفحات سایت شما کمک می‌کنند برای همین خوب است بخوانید: هکسره چیست و چه کاربردی دارد؟ و تگ هدینگ و تاثیر آن در سئو

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس بیتا دانش‌پرور

 

ثبت ديدگاه