• اهمیت جمله در سئوی محتوا

اهمیت طول جمله در سئوی محتوا

توجه به طول جمله در سئو خیلی مهم­تر از آن چیزی است که شما فکرش می­‌کنید. با توجه به تجزیه تحلیل­‌های که در سئو انجام می­‌شود لازم است شما قواعدی را بدانید. مثلا در سئو نباید زیاد از جمله­های طولانی استفاده کرد. زیرا طول جمله‌­ها و پاراگراف­‌ها بسیار برای سئو مهم است. از طرفی هم گوگل می­‌خواهد چیزی که برای دیگران به اشتراک گذاشته می­شود، محتوایی با کیفیت و مطالب مفید باشد تا مخاطب بتواند محتوا را کامل متوجه شود و درک کند.

اهمیت طول جمله

همان­طور که می­دانید جمله های طولانی حوصله خواننده را سر می­برد، خواندن را دشوارتر می­‌کند. زیرا مغز بعد از خواندن مطالب را تجزیه تحلیل می­کند، اما وقتی امکان توقف برای مغز نباشد دیگر این امکان وجود ندارد. جمله ­ها وقتی طولانی می­‌شوند  مغز دیگر تمام معنی­‌ها را درک نمی­‌کند، به همین دلیل بیشتر معنی­‌ها را رها می­‌کند. حتما می­‌پرسید چرا نباید یک جمله بیش از حد طولانی باشد؟ علت چیست؟

سعی کنید در هنگام نوشتن محتوا از جمله­های کوتاه استفاده کنید. گاهی اوقات جمله کوتاه لازم است. گاهی اوقات هم نیاز است تا از جمله­های طولانی استفاده شود. اما از جمله­های خیلی طولانی استفاده نکنید، زیرا خواندن را برای مخاطب سخت و او را از خواندن باز می­دارد و دیگر ادامه نمی­دهد. خواندن مطالب کوتاه بسیار جذاب­تر و قابل فهم­تر است.

استاندارد جمله

هر جایی قاعده خاص خودش را دارد. جمله ها در محتوا هم از این قضیه مستثنی نیست. قاعده از این قرار است که نباید جملاتی بیشتر از 20 کلمه باشد را بنویسید. شاید درک و فهم جمله که از18 کلمه تشکیل شده خیلی سخت/-تز جمله­ای باشد که از 22 کلمه تشکیل شده، اما با این حال شما باید متن خود را  قالب­بندی کنید تا از جمله­های کوتاه­تر استفاده کنید. وهمین­طور به شما  کمک می­کند تا پیام اصلی خود را خیلی راحت­تر برسانید.

این قاعده چطور کار می­کند؟ ابتدا در سئو  طول جمله شما را اندازه می­گیرد. اگر درصد جمله­ هایی که بیشتر از 20 کلمه در آن وجود داشته باشد، بیشتر از درصدی که مشخص شده، باشد. شما باید متن خود را اصلاح کنید و جمله­های متن را کوتاه کنید و تبدیل به دو یا سه جمله  تقسیم کنید تا اخطار نگیرید.

کوتاه کردن جملات

خوب قاعده کوتاه کردن جمله را توضیح داده‌­ایم. اما جواب یک سوال را نداده­ایم. چرا نباید از جمله­های طولانی استفاده کنیم؟  متن یک جمله­ای بسیار طولانی و بدون علائم نگارشی «نقطه و ویرگول»  را تصور کنید. بعد از خواندن این متن چه احساسی دارید؟ متوجه شدید حتما که ذهن شما خسته شده و دیگر میلی به ادامه ندارید.

زیرا پردازشگر مغز شما موضوعات را با هم قاطی کرده و قابل هضم و درک نیست. مغز تا اطلاعات را درک کند، اطلاعات جدید دوباره دیده می­شود. به همین دلیل باید از این قاعد­ه مهم و اصلی در تولید محتوا استفاده کرد.

استفاده از این قاعده، این امکان را به شما می­دهد، متنی که می­نویسید ، مخاطب موقع خواندن، آن را در ذهن خود مرور کند. حال مجدد همان متن را در نظر بگیرید. اما این­بار متن را در ذهن خود با جمله­های کوتاه ویرایش کنید.چطور شد؟ درست است جمله­های کوتاه خواندن را برای شما آسان­تر و جذاب­تر کرده است.

جملات وقتی شفاف باشد پیام شما را سریع انتقال می­دهد. بنابراین جمله­های کوتاه در تولید محتوا بسیار مهم است. اما بیشتر نویسنده­ها می­خواهند در یک جمله بیشتر اطلاعات خود را نشر دهند. علت این کار این است که اطلاعان زیادی دارند و رشته فکری مطالب به هم ارتباط دارد. اما با این­حال نباید این افکار در یک جمله گنجانده شود. سعی کنید نظرات و ایده­ها را در محتوا از هم  جدا کنید تا بتوانید جمله­های کوتاه داشته باشید.سعی کنید جمله­های طولانی پشت سر هم نباشد. جمله کوتاه و بلند را باهم ترکیب کنید. این­کار باعث می­شود متن شما آسان­تر خوانده شود

جمله را چطور تشخیص دهیم؟

در واقع نقطه پایان هر جمله یک دوره محسوب می­شود. دوره به مخاطب می­گوید «خب به پایان چیزی که  می­خواهم بفهمم، رسیدم» سعی کنید قبل از اینکه متن را ادامه دهید خواننده در مفهوم جمله غرق شده و مطلب را متوجه شده باشد.

جمله آخر

خواندن جمله­های طولانی مخصوصا در وب­سایت خیلی دشوار است. کاربر وقتی با جمله ­های طولانی سایت شما مواجه شود به سرعت سایت را ترک می­کند. اگر جمله متن  بیش از 20 کلمه باشد، مشکلی نیست . اما سعی کنید تعادل را حفظ کنید و از جمله­های کوتاه هم  در این بین استفاده کنید.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:45:23+03:30

ثبت ديدگاه