• معرفی ابزارهای فتوشاپ

معرفی ابزارهای فتوشاپ و روش کار آن‌ها

ابزارهای فتوشاپ تصویر

اگر شما کاربر تازه کار هستید، جعبه ابزار فتوشاپ برای شما بسیارر پیچیده و خسته کننده است. به همین خاطر همراه ما شوید تا ابزارهای مهم فتوشاپ را به شما معرفی کنیم. می­توان گفت قلب نرم­افزار فتوشاپ، جعبه ابزاری است که در خود جای داده تا تمام کارهایی که برای یک طراحی نیاز دارید، برایتان فراهم کند. فتوشاپ نرم­افزار پیچیده­ای است که اسم و قیافش ترسناک است. طبیعی است که قابلیت­های زیادی داشته باشد.

فتوشاپ نرم­افزاری قدرتمند در طراحی گرافیکی و ویرایش عکس­ها است. الته اگر تکنیک­های کار فتوشاپ را یاد بگیرید می­توانید با بقیه نرم­افزارهای طراحی و ویرایش راحت­تر کار کنید. در این آموزش، کار با ابزار این نرم افزار هیجانی را شرح می­دهیم. شرکت adobe که نرم­افزار قدرتمند فتوشاپ را تولید کرده، برای استفاده سی روز  به­صورت رایگان در اختیار همه کاربران جهان قرار داده است.

ابزارهای فتوشاپ

ابزارهای فتوشاپ (photoshop) کارهای مهمی و حیرت­آوری را می­توانند انجام دهند و هر گرافیستی باید با شیوه کار کردن ابزارهای فتوشاپ آشنا باشد. ده ابزار در این مقاله شرح داده می­شود که اول آنها را نام برده و در موردش صحبت خواهیم کرد.

  • ابزار شماره یک: حرکت
  • ابزار شماره دو: انتخاب سریع
  • ابزار شماره سه: ابزار برش
  • ابزار شماره چهار: ابزار براش بهبود نقطه­ای لکه
  • ابزار شماره پنج: ابزار براش
  • ابزار شماره شش: ابزار مهر شبیه ساز
  • ابزار شماره هشت: ابزار محو کننده و نمایان کننده
  • ابزار شماره نه: ابزار داج و برن
  • ابزار شماره ده: ابزار خودکار

ابزار حرکت

برای شروع در ابزارهای فتوشاپ از این ابزار حرکتی استفاده می­کنیم.  ابزار اول که move tool است که برای حرکت تصویر، تغییر جایگاه اجزای مختلف یک طرح و جابهه­جایی کاربرد دارد. به وسیله این ابزار می­توانید هرشی یا لایه­ای را در فتوشاپ به هرجایی جابه­جا کنید.

دو روش برای فعال­سازی  این ابزار وجود دارد. یک این­که کلید7 کیبورد را فشار دهید تا فعال شود. و دیگری این­که می­توانید بر بروی آیکون move در نوار ابزار کلیک کنید تا انتخاب شود . بعد از انتخاب فعال می­شود.

ابزار انتخاب سریع

برای معرفی ابزار quick selection یا انتخاب سریع باید بدانیم این ابزار فتوشاپ چه کاری انجام می­دهد. این ابزار مثل یک براش عمل می­کند تا به ما کمک کند قسمتایی از تصویر را که لازم داریم را انتخاب کنیم. این ابزار با استفاده از کلید W  روی کیبورد فعال می‌­شود.

همچنین می­توانید این ابزار را با کلیک کردن بر روی آیکون در نوار ابزار انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

فرض کنید یک تصویر دارید و می­خواهید قسمت آسمان را انتخاب کنید

ابزار انتخاب سریع را فعال کنید و سپس با درگ کردن، این ابزار را بر آسمان بکشید تا نواحی از آسمان را که می­خواهید انتخاب شود. اگر همزمان کلید alt فشار دهید ، می­توانید قسمت­هایی که لازم ندارید را حذف کنید.

می­بینید که آسمان انتخاب شده است. با ابزار انتخاب سریع می­توانید برای انتخاب بیشتری از تصویر  یا پس زمینه­های ساده استفاده کنید. می­توانید آسمان را حذف یا کاری که مد نظرتان است را انجام دهید.

ابزار برش

با استفاده از ابزار برش می­توانید هر طوری می­خواهید عکس را برش دهید. با فشردن کلید c بر روی کیبورد  یا با کلیک این آیکون در نوار ابزارهای فتوشاپ فعال می­شود.

ابتدا عکسی را در فتوشاپ باز کنید، ابزار برش را انتخاب کنید که مربعی تصویر را فرا می­گیرد که اگر گوشه­های این قسمت مربعی را به داخل یا خارج بکشانید ف سایز مربع­ها تغییر می­کند. اگر دوبار بر آن ناحیه مربعی کلیک کنید، تصویر با همان مبنای مربعی شکل بریده می­شود.

ابزار براش بهبود نقطه ای لکه

این ابزار برای روتوش به کار می­رود. ابزاری است که به طور اتوماتیک پیکسل­ها را رتوش می­نماید. می­توانید با استفاده از کلید j بر روی کیبورد  healing brush را انتخاب نمایید.

با فشردن alt  از صفحه کلید هم از قسمت­هایی که می­خواهید نمونه برداری می­کنید و انتخابش می­کنید. سپس با درگ کردن موس در ناحیه مورد نظر توسط قسمت کپی برداری شده ترمیم می­شود.

یک تصویر را که با دایره قرمز نشان داده شده است را ترمیم یا روتوش می­کنیم.

ابزار را انتخاب کرده و بر روی قسمت جوش کلیک کنید.

می­بینید جوش حذف شد و شما می­توانید تمام جوش­ها را حتی سوختگی ، کک و مک را  ترمیم کنید.

ابزار براش در فتوشاپ

این ابزار برای رنک کردن قسمتی از تصاویر استفاده می­شود. می­توانید خطوط، اشکال و رنگ­های مختلف را با استفاده از ابزار براش ایجاد کنید.  دکمه b  را بزنید تا براش فعال شود.

کارایی بسیاری دارد اما در این مقاله با کارایی پایه آن. آشنا می­شوید. یک براش است کاملا شفاف است . flow میزان شفافیت رنگ­ها است. برای آشنایی با شیوه استفاده تصویری را انتخاب کنید و براش یا همان براش پیش فرض را انتخاب نمایید و بر روی لایه­ای جدید با استفاده از رنگ نارنجی و opacity صد در صد با درگ کردن براش را بکشید

ابزار مهر شبیه ساز

این ابزار برای کپی کردن قسمتی از تصویر و قرار دادن آن بر روی قسمتی دیگر از تصویر کاربرد دارد. می­توانید کلید s بر روی کیبورد را کلیک کنید تا تا آیکون در نوار ابزار قابل دسترسی باشد. تصویری از پرندگان را انتخاب می­کنیم تا با استفاده از مهر شبیه سازی پرنده را حذف کنیم.

برای حذف این پرنده به طوری که طبیعی باشد باید بر روی قسمتی از آسمان که دوست دارید جای پرنده باشد در حای­که کلید alt  در ویندوز را فشار داده­اید کلیک کنید و بدون نگه داشتن کلید ذکر شده روی پرنده ای که می­خواهید کلیک کنید تا حذف شود.

این ابزار را برای کم کردن جوش و لکه هم می­توانید استفاده کنید.

ابزار گرادینت

برای ترکیب چندین رنگ استفاده می­شود. با زدن کلید g می­توانید به این ابزار دسترسی پیدا کنید.

پنجره­ای که باز می­شود می­توانید به راحتی چند رنگ مختلف را انتخاب نمایید.

ابزار محو کننده و نمایان کننده

ابزار blur یا محو کننده برای محو کردن و واضح تر کردن بیشتر، قسمتی از تصویر کاربرد دارد. برای امتحان مجدد از تصویر پرندگان استفاده می­کنیم و بر روی یکی از پرندگان کلیک می­کنیم تا تصویر محو یا تار شود.

ابزار داج و برن

Dodge and burnبرای روشن یا تاریک کردن قسمتی از تصاویر کاربرد دارد. می­توانید از آن در جهت تصحیح سایه استفاده کنید. Dodge برای روشن کردن قسمتی از تصویر و burn برای تاریک شدن قسمتی از تصویر کاربرد دارد. برای فعال سازی هم از کلید o استفاده کنید.

مثلا در عکسی می­خواهید قسمت­های تاریک را تحت تاثیر قرار دهید و و قسمت روشن را بیشتر نمایان کنید. با تمرینی که در آن از داج و برن استفاده می­کنیم پرتره دختر را فتوشاپ می‌­کنیم.

داج و برن غیر قابل تخریب

مشکل بزرگ این ابزار تخریب کردن عکس است پس بهتر است یک کپی از تصویر اصلی داشته باشد تا در صورت نیاز نسخه اصلی در دسترس باشد.

می­توانید لایه­ای جدید با استفاده از کلیدهای همزمان ctrl+shift+n ایجاد کنید. تغییرات را در این لایه ایجاد کنید تا مطمئن شوید به عکس اصلی آسیبی نرسیده است.

ابزار خودکار

ابزار خودکار  بیشتر برای  انتخاب قسمتی از تصویر انتخاب می­شود. اما می­توانید در جهت ایجاد شکل و خطوط استفاده نمایید. با فشردن کلید p بر روی کیبورد این ابزار فعال می­شود. کار با این ابزار کمی سخت به­نظر می­رسد اما ساده است. در تنظیمات این ابزار که در بالای نرم­افزار فتوشاپ است معمولا  pen tool mode بر روی path است که بهتر است همین­طور باقی بماند.

حالا می­خواهیم چند روش کم کردن حجم عکس را بررسی کنیم لطفا تا پایان این مقاله مارا همراهی کنید.

کم کردن حجم تصاویر

برای کم کردن حجم عکس روش­های زیادی وجود دارد . این روزها هم کم کردن حجم عکس یکی از دغدغه­های کاربران شبکه اجتماعی تبدیل شده که در این مقاله قصد داریم روش­های اصلی کم کردن حجم عکس را توضیح می­دهیم.

ابزارهای بهینه کردن تصویر

همان­طور که می­دانید بهینه کردن تصویر دغدغه اصلی این روزها شده است. با ابزارهای بهینه کردن تصویر میتوانید این دغدغه را کاهش دهید. سرعت اینترنت و بهایی که پرداخت می­کنیم برای هر کیلو بایت، باعث شده که کاربرانی که مجبورند هر روز تعدادی عکس در اینترنت بارگذاری کنند به فکر راهی باشند.سئو کاران هم دوست دارند در کنار حفظ کیفیت ، سرعت بار گذاری هم در سایت بالا رود.رونق گرفتن کسب­وکار مجازی  و تلاش برای طراحی بنرهای تبلیغاتی هم بی تاثیر نبوده است.

کم کردن حجم می­نواند به چند طریق انجام شودو گاهی با تغییر ابعاد عکس و کوچک­تر کردن آن عکس حجم عکس کاهش می­یابد. گاهی فرمت عکس را تغییر می­دهیم. گاهی هم باید کیفیت عکس را تا جایی که زیاد تغییر احساس نشود کم کرد . در این مقاله روش­ها را توضیح خواهیم داد.

کم کردن حجم عکس با تغیر ابعاد

این تغییر ابعاد نسبت به راه حل­های دیگر ساده­تر است. اما معایبی دارد. این­که دست­کاری عکس باعث غیر طبیعی شدن عکس شود. یعنی تبدیل کردن یک عکس مربع به مستطیل غیر طبیعی می­شود. بنابراین عکسی که انتخاب می­کنید و سایزی را که می­خواهید باید عکس شرایط لازم برای استفاده از این روش را داشته باشد.

1.      تغییر سایز عکس با نرم افزار fireworks

این ابزار یکی از ابزارهای قدرتمند بهینه کردن تصویر می­باشد. یک نرم افزار طراحی گرافیک و البته مخصوص طراحان وب که به منظور بهینه کردن تصویر جهت نشر بر روی وب و ساختن انیمیشن­های gif استفاده می­شود.

2.      تغییر ابعاد عکس در فتوشاپ

اول عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید و بر روی منوی  image کلیک کنید و گزینه image size را انتخاب کنید که این پنجره مشاهده می­‌شود.

بعد از کلیک کردن بر گزینه image size کادر تنظیمات مشاهده می­شود که در قسمت اول طول و عرض عکس بر حسب پیکسل به نمایش درآمده و می­توانید سایز عکس را بر حسب پیکسل تغییر دهید.

3.      تغییر سایز عکس در نرم افزار paint

برای کم کردن سایز و حجم عکس توسط paint ویندز باید اول تصویر مورد نظر را در این برنامه باز کنید. حجم فعلی در نوار پایین نوشته می­شود. از نوار بالا بر روی resize کلیک کنید و از پنجره ظاهر شده در بخش اول pixel را انتخاب کنید.

حال با کم کردن عدد بخش­های  horizontal یا vertical طول و عرض تصویر را تغییر دهید. کافی است شما طول و عرض تصویر را کم کنید تا اندازه عکس به صورت متناسب تنظیم شود.

کم کردن حجم عکس با کاهش کیفیت

با کاهش رزولوشن یک تصویر کیفیت آن هم پایین می­آید. یعنی اگر رزولوشن یک عکس 1280*720 باشد ، این عکس 1280 پیکسل در عرض و 720 پیکسل در ارتفاع نمایش دارد. البته تنها عامل کیفیت تصاویر نیست و عوامل مختلف دیگری هم تاثیر گذار هستند. کلا رزولوشن  ساده­ترین و ابتدایی­ترین عامل برای تشخیص کیفیت تصویر است. از طریق نرم افزار  adobe fireworks هم به رزولوشن می­توانید دسترسی داشته باشید.

کم کردن حجم عکس با تغییر فرمت

در برنامه aodbe fireworks این کار بسیار ساده است. از قسمت فایل گزینه image preview را انتخاب کنید و گزینه image preview فعال می­شود. شما می­توانید فرمت مورد نظر را انتخاب کنید و عکس را با حجم کم برای ذخیرع در وب، با گزینه export نهایی کنید.

سخن آخر

برای کم کردن عکس به جز مواردی که گفته شد روش‌­های دیگری هم وجود دارد. روش‌­هایی مثل استفاده از سرویس­‌های فتوشاپ آنلاین و نرم افزارهای بسیاری که امکانات بیشتری دارند. انتخاب هر روش به تعداد عکسی که ویرایش می­‌کنید و نوع کاری که انجام می­‌دهید بستگی دارد. تمام مواردی که گفته شد به مسئله مهم تصاویر در تولید محتوا بستگی دارد. برای همین توصیه می‌کنیم که در این زمینه بیشتر مطالعه داشته باشید.

 

توسط |2021-12-14T19:16:07+03:30مارس 9th, 2021|تصاویر محتوا|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه