• کلید واژه مناسب چیست

کلید واژه مناسب و اهمیت آن در سئو

امروزه بکارگیری کلید واژه‌ مناسب در محتوای تولید شده دغدغه‌ی بسیاری از مدیران وبسایت‌ها، جهت بهینه‌سازی سایت برای ربات‌های گوگل است. بهینه‌سازی سایت برای رسیدن به رتبه‌ی اول نتایج گوگل نیازمند شناخت دقیق عوامل متعدد است. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در سئو کردن یک سایت، انتخاب کلمات کلیدی مناسب در محتوا است. در ادامه با تعریف جامعی از کلید واژه و اهمیت آن آشنا خواهید شد.

کلید واژه چیست؟

هر سایتی با توجه به نوع محتوایی که ارائه می‌کند (متنی، تصویری، ویدیویی، صوتی و …) دارای کلید واژه‌ های مخصوص به‌خود است. تاثیر چشمگیری که بکارگیری کلمات کلیدی در سئوی سایت موفق و نیز در تولید محتوای با کیفیت دارند بر هیچ کس پوشیده نیست. اهمیت بکارگیری این کلمات هم برای گوگل و هم برای کاربران بسیار مهم است. زیرا کلمات کلیدی مشخص می‌کنند که راجع‌به چه چیزی صحبت خواهید کرد و چه نوع اطلاعاتی در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

لذا تشخیص اینکه کاربر چه کلماتی را برای رسیدن محتوای مورد نظر خود سرچ می‌کند و با قرار دادن این کلمات در متاتگ‌ها می‌توان نظر بسیاری از کاربران را به سایت خود جلب کرد. همچنین استفاده از کلید واژه‌ ها به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تا راحت‌تر محتوای موجود در سایت را شناسایی ‌کنند. باید به این نکته توجه داشت در صورتی که کلید واژه‌ و محتوای سایت ارتباطی باهم نداشته باشند گوگل سایت را جریمه کرده و رتبه‌بندی آن را کاهش می‌دهد.

کلید واژه ‌ها یا کلمات کلیدی یا keywords به کلمات و عباراتی گفته می‌شود که موضوع کلی و اصلی محتوای وبسایت را توصیف می‌کنند و دید کلی از متن موجود در سایت را ارائه می‌دهند. در واقع کلمه‌ی کلیدی، محتوای سایت را بصورت خلاصه هم برای کاربر هم برای ربات‌های گوگل نشان می‌دهد.

کلید واژه و نحوه‌ی استفاده از آن نقش مهمی در سئوی سایت دارند. همچنین با استفاده از این کلمات کلیدی می‌توان بین مخاطب یا کاربر و وبسایت نوعی ارتباط برقرار کرد. از آنجایی که کاربران معمولا با جستجو کردن کلمه‌ی مورد نظر خود در موتورهای جستجو نظیر گوگل به کلمات کلیدی و در نهایت به سایت مورد نظر خود جهت یافتن پاسخ می‌رسند، نوع کلمات کلیدی و نحوه‌ی استفاده از آن بسیار حائز اهمیت است.

کلید واژه چیست

کلید واژه چیست

دلیل اهمیت استفاده از کلید واژه های مناسب

  • ترغیب کاربر به خواندن محتوای سایت
  • فهم سریع و دقیق موضوع محتوا توسط کاربر
  • تشخیص بهتر موضوع محتوای سایت توسط موتور جستجو

 

سئوی کلمات کلیدی

منظور از سئو کردن کلید واژه ‌ها این است که به معیارهایی نظیر عبارات و کلمات کلیدی استفاده شده در سایت، انتخاب صحیح آن‌ها، میزان استفاده از این کلمات و تکرار آن‌ها در محتوا، استفاده از کلمات هم‌معنی یا مترادف با این کلمات دقت کرد. منظور از کلید واژه‌‌‌ ی سئو شده در سایت کلماتی است که برای بالا بردن رتبه سایت و بازدید بیشتر توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع کلمات کلیدی

کلمات کلیدی می‌توانند یک کلمه یا چند کلمه یا حتی یک عبارت باشند. کلمات کلیدی کوتاه از 1 الی 2 کلمه تشکیل می‌شوند و کلمات کلیدی بلند دارای بیش از 2 الی 3 کلمه هستند. ممکن است تصور کنید هرچه کلمه‌ی کلیدی شما کوتاه و مختصر باشد بهتر است و کاربران عبارات طولانی را برای جستجو وارد نمی‌کنند. اما باید بدانید که عبارات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords) هدفمندتر هستند و رقابت کمتری نسبت به کلمات کوتاه (Short tail Keyword) دارند و دارای نتایج مرتبط کمتری هستند که در نتیجه مخاطب را سریع‌تر به هدف خود می‌رسانند و باعث سئوی مثبت سایت می‌شوند.

از کلمات کلیدی کوتاه اکثرا در عنوان وبسایت استفاده می‌شود و از کلمات کلیدی طولانی در توضیحات سایت استفاده می‌شود و همین امر موجب افزایش ترافیک سایت می‌شود.

کلید واژه ‌ی هدف یا کانونی (Canonical Keyword)

در صفحات مختلف وبسایت نباید به هیچ عنوان از کلید واژه‌ های یکسان استفاده کرد. به این دلیل که صفحات مختلف وبسایت دارای موضوعات مختلفی هستند و در صورتی که از کلید واژه‌ های یکسان برای همه‌ی صفحات استفاده شود ربات‌های گوگل قادر به تشخیص اینکه کدام محتوا دارای اهمیت بیشتری است نخواهند بود و در نتیجه رتبه‌بندی سایت را کاهش می‌دهد. بهتر است برای صفحه مورد نظر یک کلید واژه‌ ی کانونی انتخاب کرده و بقیه‌ی کلید واژه‌ ها را بصورت هم‌معنی یا مترادف و هم‌خانواده با کلمه‌ی کلیدی کانونی تعیین کنیم.

بخش‌های مورد استفاده از کلمات کلیدی

برای تاثیرگذاری بیشتر کلمات کلیدی در سئو باید به این نکته توجه داشت که کلمات کلیدی را باید در کدام قسمت سایت استفاده کرد. معمولا کاربرانی که وارد سایت شما می‌شوند بلافاصله شروع به خواندن مقدمه و پاراگراف اول متن می‌کنند. پس استفاده از کلید واژه در مقدمه و پاراگراف اول محتوا بسیار مناسب است و کیفیت این بخش از متن تعیین می‌کند که کاربر به مطالعه‌ی بقیه محتوا بپردازد یا خیر. هرچه بانس ریت خروج کاربر از سایت کمتر باشد بهتر است. با قرار دادن کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با موضوع، می‌توان کاربر را به مطالعه متن ترغیب کرد. همچنین کاربرد زودتر متوجه موضوع کلی محتوای سایت خواهد شد. در درج کلید واژه ترتیب خاصی وجود ندارد.

بکارگیری کلمات کلیدی در سطر اول مقدمه، به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تا موضوع کلی محتوای سایت شما را درک کند. در نتیجه وجود کلمات کلیدی در این بخش موجب درک سریع و آسان کاربر و گوگل می‌شود. باید به این نکته توجه کرد که از بکارگیری مکرر کلمات کلیدی در متن خودداری شود.

بهترین مکان برای استفاده از کلمات کلیدی بطور خلاصه:

  • در عنوان صفحه title
بهترین مکان برای استفاده از کلمات کلیدی

بهترین مکان برای استفاده از کلمات کلیدی

  • در تگ‌های هدینگ
  • در متای توضیحات meta description: این توضیحات در زیر عنوان یا title قرار دارد.
استفاده از کلید واژه مناسب در متای توضیحات

استفاده از کلید واژه مناسب در متای توضیحات

  • در تگ لینک : لینکی است که در متن محتوا قرار دارد و کاربر با کلیک بر روی آن، به صفحه‌ای دیگر منتقل می‌شود.
  • در متن مقاله
  • در URL وبسایت : هر سایتی آدرس مخصوص به خود را داراست که به آن url سایت می‌گویند.
  • در تگ کامنت : از این تگ برای اشاره به نکته‌ای درباره‌ی محتوا یا هرگونه توضیح یا تعریف اضافه در متن استفاده می‌شود که با علامت (<– –!>) نشان داده می‌شود. محتوای تگ‌های کامنت نمایش داده نمی‌شوند و صرفا برای توضیح مازاد بکار می‌روند. موتورهای جستجو معمولا محتوای تگ‌های کامنت را نادیده می‌گیرند. برای مثال <!–this is comment –>

 

تکرار یا چگالی کلمات کلیدی

چگالی یا تراکم کلمات کلیدی به نسبت تکرار کلید واژه ‌ها به کل کلمات در یک صفحه از سایت می‌گویند. رعایت این امر و بکارگیری متوازن و متناسب از کلید واژه ها مناسب بوده و تاثیر بسزایی در سئوی سایت و رتبه‌بندی گوگل دارد. برخی از متخصصان سئو معتقدند که میزان استفاده از کلمات کلیدی باید 1 الی 3 درصد از کل محتوای یک صفحه را باشد. بطور کلی می‌توان گفت تعداد تکرار کلمات کلیدی در متن بستگی به تعداد کل کلمات محتوای سایت دارد. تکرار بیش از اندازه‌ی کلید واژه در متن که اصطلاحا به آن keyword stuffing می‌گویند که دارای تاثیر منفی در سئوی سایت بوده و برخی آن را ترفندهای سئوی کلاه سیاه می‌نامند.

فرمول محاسبه چگالی عبارات کلیدی در یک صفحه برای بهینه‌سازی موتور جستجو:

(Nkr*Nwp / Tkn) * 100

که در این فرمول Nkr تعداد دفعات تکرار یک کلمه‌ی کلیدی

Nwp تعداد کلمات در عبارت

Tkn تعداد کل کلمات موجود در صفحه است.

نحوه‌ی محاسبه‌ی کلمات کلیدی:

(Nkr / Tkn) * 100

 

خوب است بخوانید: نحوه تولید محتوای مناسب برای سئو و تگ هدینگ و تاثیر آن در سئو

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس بیتا دانش‌پرور

توسط |2020-12-24T20:33:21+03:30نوامبر 6th, 2020|سئوی داخلی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه