• سئوی تصاویر

اهمیت تصاویر در تولید محتوا

واضح و مسلم است که تصاویر در تولید محتوا جایگاه بخصوص و ارزشمندی دارند. تصاویر به‌راحتی می‌توانند مطالب و اهداف مورد نیاز را درون خود جای دهند. استفاده از تصاویر در تولید محتوا ممکن است به‌درستی و بطرز صحیحی مورد استفاده قرار نگیرد. لذا آگاهی از نقش تصاویر در محتوا و اهمیت محل مناسب آن در متن از ضروریاتی است که باید قبل از تولید محتوا به آن توجه شود. در هنگام تولید محتوا تکنیک‌های زیادی وجود دارد که بطور ناخوداگاه در ذهن کاربر اثر می‌گذارد. استفاده از تصاویر نیز یکی از این تکنیک‌ها است که دارای نقش چشم‌گیر و قابل توجهی در تولید محتوای اصولی دارد. در واقع می‌توان گفت برداشت کاربر از کل محتوای تولید شده توسط عکس تعیین می‌شود. تصاویر در محتوا دارای پیام‌های نهفته و پنهان در خود هستند که منجر به برداشت کلی مخاطب می‌شوند.

حتما برایتان سوال پیش آمده است که محتوای متنی برای سئو کردن سایت بهتر است یا محتوای تصویری؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که محتوای تصویری همیشه برای کاربران جذابیت بیشتری دارد ولی موتورهای جستجو برای سئو و ایندکس کردن سایت شما اهمیت بیشتری به محتوای متنی می‌دهند. با توجه به آمار و ارقام موجود 90% داده‌هایی که در مغز انسان‌ها ذخیره می‌شوند بصورت عکس و تصویر هستند. لذا با توجه به این آمار، در صورتی که در تولید محتوا از تصویر استفاده کنید محتوای شما 94% بیشتر مخاطب را به سمت خود جذب می‌کند.

نقش تصاویر در محتوا

بکار بردن تصاویر در هنگام تولید محتوا درصد احتمالی خوانده شدن مطلب را بالا می‌برد. همچنین این امر موجب می‌شود مخاطبان زیادی جذب مطالعه‌ی مقالات شما شوند. از آنجاییکه معمولا افراد جذب محتوای دارای تصویر می‌شوند پس قرار دادن عکس در محتوا باعث می‌شود بازدید سایت 94% بیشتر شود. بطور قطع و با اطمینان می‌توان گفت که اگر در هنگام بازاریابی محتوا یک عکس یا فیلم را درون محتوای خود قرار دهید شاهد افزایش ترافیک در سایت و بالا رفتن تعداد بازدیدکننده از سایت خواهید بود. نقش تصاویر نه تنها در سایت بلکه در شبکه‌های اجتماعی مختلف نیز صحت دارد. برای مثال در اینستاگرام در صورتی که محتوای پست شما تصویر و یا ویدیو باشد بازدیدکننده‌ی بیشتری نسبت به پست‌های صرفا متنی دارد.

مطالبی که در سایت خود منتشر می‌کنید ممکن است دارای اطلاعات توصیفی ارزشمندی از یک موضوع و یا یک محصول باشد. در صورتی که در علاوه بر این متن‌ها و توضیحات از تصویر مناسب استفاده نکنید تاثیرگذاری محتوا در ذهن مخاطب بطور چشم‌گیری کاهش می‌یابد. از طرفی دیگر استفاده صحیح از تصاویر می‌تواند منجر به تاثیرگذاری مطلب حتی تا چندین برابر شود. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که تصاویری که در محتوا استفاده می‌شود باید کاملا مرتبط با موضوع باشد. به هیچ عنوان از عکس‌های بی‌ربط به محتوا استفاده نکنید.

معرفی 12 سایت‌ مختلف دارای تصاویر فوق‌العاده

در این مقاله به معرفی 12 سایت مفید در زمینه‌ی انتشار عکس صرفا برای تولید محترا می‌پردازیم.

 1. picjumbo
 2. pexels
 3. unsplash
 4. flicker
 5. freephotosbank
 6. freemediagoo

فقط بخشی از تصاویر در این سایت رایگان است.

 1. blogphoto.tv
 2. pixabay
 3. pisearch
 4. gratisography
 5. devianart

کیفیت تصاویر در این سایت فوق‌العاده است. فقط باید ختما عضو سایت شوید و اشتراک بخرید.

 1. pinterest

محل صحیح تصاویر و توضیحات آن در محتوای تولید شده

در هنگام تولید محتوا تصاویری که استفاده می‌شود باید حتما مرتبط با موضوع آن صفحه باشد و در جای صحیحی قرار گرفته باشد. توصیه می‌شود هر تصویر در نزدیکی مطلب مرتبط با خودش قرار بگیرد.

توضیحاتی که در زیر تصاویر نوشته می‌شوند از اهمیت زیادی برخوردار است. به این دلیل که کاربران هنگام مطالعه‌ی مطالب شما نوشته‌های زیر عکس را نیز می‌خوانند. در واقع کاربران بیشتر تیترها، عکس‌ها و توضیحات زیر تصاویر را می‌خوانند. بد نیست بدانید کاربران در هنگام مطالعه و خواندن محتوای تولید شده به موارد زیر بیشتر از هر چیزی اهمیت می‌دهند:

 • عناوین و تیترها
 • عبارت‌های هایلایت شده، بولد شده و دارای فونت درشت‌تر
 • لیست‌ها
 • تصاویر
 • جداول

معمولا متنی که زیر تصاویر نوشته می‌شود شانس خوانده شدنش 3 برابر بیشتر از بقیه مطالب محتوا است. پس باید به طرز صحیحی از آن‌ها استفاده شود. حتما برایتان سوال پیش آمده است که لازم است همه‌ی تصاویر دارای کپشن باشند؟ باید بگوییم خیر. بعضی موارد خود عکس به‌تنهایی محتوا و هدف خود را نشان می‌دهد و نیازی به کپشن ندارند. تنها باید زمانی توضیحاتی برای تصاویر خود بنویسید که اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطب و کاربر قرار دهید.

منظور از alt و تگ title در تصاویر چیست؟

Alt tag یا تگ جایگزین به متنی گفته می‌شود که بجای تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند جایگزین عکس شود. توضیحات جایگزین عکس باید به نحوی نوشته شود که گویی برای یک فرد نابینا موضوع عکس را شرح می‌دهید. افراد نابینا یا افرادی که دید آن‌ها دچار مشکل شده از screen readers برای خواندن محتوا مورد نظر کمک می‌گیرند. این ابزارها بجای عکس، توضیحات تصاویر را برای این افراد می‌خواند. توضیحات alt برای گوگل بسیار اهمیت دارد زیرا به واسطه‌ی آن‌ها گوگل متوجه می‌شود که عکس درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کند و چه ارتباطی با محتوای تولید شده دارد. توصیه می‌شود برای هر محتوا حداقل از یک تصویر با توضیحات جایگزین بنویسید که حداقل یکبار در آن کلمه‌ی کلیدی بکار رفته باشد.

هنگامی که ماوس خود را روی عکس خاصی در اینترنت نگه می‌دارید عنوانی برای شما نشان داده می‌شود که دارای راهنمایی بیشتر درمورد عکس است. تگ title در واقع به موضوع عکس گفته می‌شود. همیشه نوشتن تگ title ضرورتی ندارد و فقط مواقعی که می‌خواهید اطلاعات اضافی درباره‌ی تصویر اضافه کنید می‌توانید از این تگ استفاده کنید.

حجم مناسب تصاویر در تولید محتوا

تصاویر نباید همیشه در کم حجم‌ترین حالت درون محتوا قرار بگیرند. زیرا اینکار باعث افت کیفیت تصویر می‌شود. همچنین سرعت بارگذاری وبسایت شما نیز بسیار مهم است به این دلیل که این امر تاثیر قابل توجهی در سئوی سایت و رتبه‌بندی دارد. در صورتی که سرعت بارگذاری وبسایت شما در اثر حجم بالای تصاویر کمتر شود سرعت خروج از سایت کاربران نیز بیشتر می‌شود. توصیه می‌شود در صفحات اصلی وبسایت از تصاویر با حجم 600 کیلوبایت استفاده شود. این حجم در صفحات فرعی کمتر است بطوریکه در برخی سایت‌ها از حجم 250-150 کیلوبایت و حتی در برخی صفحات از تصاویر کمتر از 50 کیلوبایت نیز استفاده می‌شود. هنگام پایین آوردن حجم تصاویر باید دقت کنید که عکس کیفیت خود را از دست ندهد.

ابعاد عکس تا جایی که حجم عکس زیاد نباشد اهمیتی ندارد. ابعاد تصاویر بستگی به محتوای منتشر شده در سایت دارد. بطور کلی می‌توان گفت که ابعاد عکس بستگی به کیفیت آن دارد و با توجه به افزایش و یا کاهش کیفیت تعیین می‌شود که تصویر دارای چه ابعادی باشد.

نام فایل عکس مهم است!

اولین قدمی که در سئوی عکس برداشته می‌شود مربوط به نام فایل عکس است. برای اینکه گوگل قبل از دیدن تصویر متوجه محتوای آن شود باید نام فایل عکس را به‌درستی انتخاب و حتما از کلمه‌ی کلیدی در اول نام فایل استفاده کرد. توصیه می‌شود نام فایل را انگلیسی بنویسید. ‌سعی کنید از فرمت مناسبی برای تصاویر استفاده کنید.

 • برای تصاویر بزرگ از فرمت jpeg استفاده کنید. در این حالت تصویر دارای رنگ و وضوح بالاتری است.
 • هنگامی که قصد دارید تصویر پیش‌ زمینه را حفظ کنید از PNG استفاده کنید.
 • برای ایجاد تصاویر باکیفیت ولی کم سایز می‌توانید از WebP بجای دو مورد بالا استفاده کنید. برای تغییر فرمت عکس‌ها به webP می‌توانید از ابزار squoosh استفاده کنید.

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس بیتا دانش‌پرور

 

توسط |2020-12-24T20:36:43+03:30نوامبر 17th, 2020|تولید محتوا, سئوی داخلی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه