• تاثیر عامیانه نوشتن و غلط املایی در محتوا

تاثیر عامیانه نوشتن و غلط املایی در محتوا

در این مقاله درمورد تاثیرات عامیانه نویسی و شکسته نویسی بر روی سایت و مخاطبین، و اهمیت رسمی نوشتن در تولید محتوا را مورد بررسی قرار داده­‌ایم تا شما دوستان عزیز متوجه تفاوت‌های عامیانه­ نویسی و شکسته­ نویسی و رسم­ نوشتن شوید. چرا که امروزه استفاده از محتوا برای بالا بردن رتبه سایت‌ها بسیار مهم است.

اهمیت املای محتوا برای کاربر:

املای کلمات نیز در تولید محتوا اهمیت دارد. هرچه کلمات استفاده شده در محتوای شما بدون غلط املایی باشند، محتوای شما بهینه‌تر و کاربر پسندتر خواهد بود. همان قدر که  محتوا برای شما مهم است، باید به املای محتوا هم توجه شود. جالب است بدانید که بسیاری از افراد حتی املای صحیح محتوا را نمی‌دانند، و آن را محتوی می‌نویسند! املای محتواهایی که می‌نویسید در میزان ارزش سایتس که آن را منتشر می‌کند، بسیار تاثیر گذار است.

ضرورت و اهمیت املا در محتوا:

در املای کلماتی که درخبر، گزارش، مصاحبه، یادداشت و مقاله و یا هر مطلبی که برای رساندن مفهوم خودمی‌­نویسید به چند نکته باید توجه داشت:

  1. بکار بردن واژه‌ای با املای غلط، باید برایتان مسئله‌­ای حیثیتی به شمار آید. چون همین غلط به ظاهر کوچک شما را با هر سطح سواد و دانش حرفه­‌ای و مدرک به بی­سوادی متهم خواهد کرد. پس در مورد کلماتی که –حتی کمی – در املای آن‌ها شک دارید به گوگل مراجعه کنید، حتی اگر آن کلمه را با غلط املایی هم بنویسید گوگل املای صحیح آن کلمه را به شما نشان می‌دهد.
  2. زبان رسانه، زبان رسمی کشور می‌­شود. پس باید دقت بیشتری در املای کلمات صورت گیرد، زیرا در اکثر تکرار غلط املایی در رسانه­‌ها کم­‌کم به‌­عنوان زبان صحیح شناخته می‌­شوند.
  3. اشتباهات املایی مکرر در یک رسانه اعتماد خواننده را نسبت به شما از بین می­‌برد، حتما می­‌دانید جلب و رضایت خواننده چقدر مهم است. این موضوع مهم­ترین سرمایه یک رسانه است.
  4. تاثیر اصول نگارش در سئو سایت بسیار تاثیر گذار است. علاوه بر خوانندگان سایت، گوگل نیز به این موضوع حساس است. ربات های گوگل محتواهایی با غلط املایی را جریمه می‌کنند. این مطلب را نباید  نادیده گرفت که سایت­‌هایی که رتبه بهتری دارند، دارای گرامر و دیکته بهتری هستند.

آیا باید تولید محتوا عامیانه باشد یا با زبان نوشتاری ؟

اصلا هدف از انتشار محتوا برقراری ارتباط و آشنایی با شما و محصولات شماست  توجه کنید اگر نیازهای مخاطبان خود را بشناسید و با احترام با آ‌ن ها صحبت کنید، مخاطب متوجه این موضوع میشود که برایشان وقت و ارزشی خاصی قائلید و حس خوبی به­ آن ها دست می­‌دهد، بنابراین جذب محتوای شما می‌­شوند. دایره لغات خود را به رخ دیگران نکشید. پیشنهاد می‌شود که خواننده را با ضمیر دوم شخص خطاب کنید چون توجه شما را نشان می‌­دهد.

زیبا نوشتن یعنی این‌که ساده بنویسید و  مطالب پر از اصطلاحات سخت و دیر فهم نکنیم. چون نوشته ما را زیبا نمی‌کند. شاید در نثر ادبی و اشعار استفاده از صناعات ادبی تزئینی زیبا به متن ما بدهد. اما اصلا در نوشته‌های عادی توصیه نمی­‌شود.زیرا ساده نوشتن باعث قابل فهم و زیباتر شدن متن ما می­‌شود. البته درست نوشتن و زیبا نوشتن دو مبحث جداست. در مرحله اول باید درست نوشتن را یاد بگیریم تا بتوانیم متنی زیبا بنویسیم. به نظر من نویسنده‌­ای می­‌تواند زیبا بنویسد که افکارش را به خوبی کنترل کند و ذهنی فعال و روشن داشته باشد.

چند نکته در نوشتن رسمی باید رعایت شود:

  1. جمله‌ها کامل باشد و فعل جمله رها نشود و فعل در آخر جمله  قرار  بگیرد.
  2. جمله ساده باشد بهتر است.
  3. رعایت کردن فاصله بین کلمات خیلی مهم است، لطفا به آن توجه کنید.
  4. جمله کامل را با نقطه به پایان برسانید. اگر جمله نیمه کاره است و به جمله بعدی مربوط می شود با ویرگول به جمله بعد وصل کنید.

همه ما در زندگی روزمره برای برقراری ارتباط با اطرافیان از ارتباط کلامی (شفاهی) بهره می­‌بریم، سوال می­‌کنیم، جواب می­‌دهیم و… . اگر صاحب وب سایت هستید و تولید محتوا می­‌کنید قطعا با زحمات نوشتن یک مطلب آشنا هستید و می­‌دانید تولید محتوای جذاب و متن زیبا کار چندان آسانی نیست. داشتن محتوای جذاب و صادقانه در سایت­‌های فروشگاه­‌های اینترنتی نقش بسیار مهمی در میزان جذب مخاطب،  و به دنبال آن درفروش دارد.

البته این روان نویسی نباید تا حدی باشد که ذهن بدون فکر کافی از آن عبور کند. چون خواننده هنگام مطالعه متوجه جملات می‌­شود، چیزی در حافظه‌اش جای نگرفته و پس از اتمام، نصف مطالب یا حتی بیشتر مطالب را فراموش می­‌کند.

 شکسته نویسی چیست:

اما بیایید سری به تعریف شکسته نویسی بزنیم.شکسته نویسی روشی است که با آن زبان محاوره‌­ای را به دنیای نوشتن وارد می‌­کنند. یعنی همان طور که حرف می‌­زنیم، قرار است موقع نوشتن سر و ته افعال را بزنیم و بنویسیم.  هدف اصلی ما این است که وقتی فرد نوشته ما را می­‌خواند حس کند دارد با ما صحبت می‌­کند. خیلی‌ها فکر می‌­کنند زبان محاوره­‌ای نوشته‌­شان را قابل فهم و خودمانی‌تر می­‌کند، خب تا این‌جا همه چیز خوب به نظر می­‌رسد، اما طوری می‌­نویسیم که هم نوشته قابل فهم باشد هم خواننده دوستش داشته باشد.

  ۶ دلیل اصلی اشتباه بودن زبان گفتار  در نوشتار

۱.ما داریم می‌­نویسیم، حرف نمی­‌زنیم.  ما هنگام حرف زدن با دیگران برای بهتر فهماندن از زبان بدن، حرکت سر،حرکت گردن و چشم­‌ها استفاده می­‌کنیم. بعلاوه مخاطب حاضر می­‌تواند به صورت مستقیم چیزهایی که برایش گنگ هستند را از ما سوال کند. حال موقع نوشتن کدام یک از ابزار را دراختیار داریم تا با شکسته نوشتن ما مخاطب متوجه منظور ما شود؟دقیقا هیچ کدام اینطور نوشتن برای مخاطب بسیار گنگ و غیر قابل فهم است.

۲.شکسته نویسی باعث کند شدن سرعت خواننده می‌شود. مغز انسان عادت دارد که عادت کند. مغز ما برای این‌که سریع‌تر یک متن را پردازش کند سعی می‌کند چیزهایی که قرار است بفهمد راحدس بزند. این بی‌قاعدگی امکان حدس زدن و پردازش را از مغز می­‌گیرد. نتیجه این می­‌شود که سرعت خواندن متن کاهش پیدا می­‌کند چون باید تمام کلمات را پردازش کنیم‌.

۳.این کار زبان را ناقص، شلخته و بی­‌خاصیت می­‌کند. استفاده از زبان نوشتاری باعث می­‌شود زبان فارسی همچنان یک زبان قاعده‌­مند  و بدرد بخور باقی بماند.

۴.نوشته ما با این کار نامفهوم می­‌شود. وقتی قوانین نوشتاری رعایت نشوند، یک نوشته برداشت­‌های مختلفی می‌­تواند داشته باشد. این برداشت‌های مختلف تبعات بد مختلفی نیز می­‌تواند داشته باشد.

۵.شکسته نویسی یعنی برای خواننده ارزش قائل نیستیم. اولین اصل نوشتن احترام به خواننده است. شما به صورت نویسنده چه وبلاگ‌نویس آماتور یا کسی که به صورت حرفه‌ای پول در می­‌آورد با زمانی که برای خواننده می­‌گذارد احترام را نشان می­‌دهد.

۶.با این کار به نوشته خود تاریخ مصرف می­‌زنید. چت های ۵ سال پیش خود با دوستانتان را ببینید، متوجه می­‌شوید چقدر حرف زدنتان عوض شده است. اما ساختار نوشتار ثابت و مستحکم کیفیت خودش را همیشه دارد و با سرعت کمتری تغییر می­‌کند.شکسته نویسی جایی در نوشتن ندارد. یک نوشته خوب بهتر است به زبان نوشتاری نوشته شود. مفهوم را بهتر می­‌رساند و از تمام مشکلاتی که در این نوشته باهم دیدیم جلوگیری می­‌کند.با زبان نوشتاری هم می­‌توان متنی صمیمی و گرم نوشت.

نکته مهم

از استفاده بیش از حد علامت تعجب و سه نقطه خودداری کنید. در اکثر موارد ما باید از ویرگول به جای سه نقطه اضافه کنیم.. تا مطلب نوشته شده انسجام و قوت بیشتری داشته باشد. علامت تعجب هم زمانی به کار می‌رود که جمله ما واقعا حالت تعجبی داشته باشد. بنابراین سبک و نوع نوشته و زبان نوشتاری بسیار در سئو و سایت تاثیر گذار هستند. رسمی نوشتن در کنار ادب و احترامی که برای مخاطب قائل هستیم باعث می­‌شود مخاطب نسبت به سایت و نوشته ما حس خوبی داشته باشد و در ارتقا سایت بسیار تاثیر گذار می‌­باشد.

زندگی به کام.

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:39:41+03:30

ثبت ديدگاه