• نحوه نوشتن و توضیحات متادیسکریپشن

نحوه نوشتن و توضیحات متادیسکریپشن چیست؟

در مورد نحوه نوشتن و توضیحات متادیسکریپشن صحبت می­کنیم. متادیسکریپشن در واقع یکی از تگ­های html سایت است که در صفحه سایت در گوگل نشان داده می­شود و در صفحه نمایش کاربر مشخص است. گوگل این کار را برای راحتی و رضایت کاربران انجام می­دهد تا بتوانند خلاصه­ای از محتوای موجود در صفحه را نیز مطالعه کنند. به همین دلیل گوگل یک اطلاعات کلی را در صفحه نمایش می­دهد تا کاربر قبل از این­که کلیک کند یک اطلاعات کلی به وسیله­ی متا دیسکریپشن بدست بیاورد.

نحوه نوشتن و توضیحات متا دیسکریپشن هم یک فرصت خوب برای صاحبان سایت ایجاد می­کند تا متن توضیحات متا را طوری بنویسند که کاربران را ترغیب کنند بر روی سایت کلیک کنند. در یک محتوا، اول عنوان و بعد توضیحات متا بسیار مهم است که انگیزه برای کلیک را بیشتر کند در این مقاله تمامی بایدها و نبایدهای نحوه نوشتن و توضیحات متا دیسکریپشن را توضیح می­دهیم.

متا دیسکریپشن در قسمت نمایشی گوگل

متا تگ­ها به موتورهای جستجو کمک می­کنند تا سایت را  بفهمند و بهتر درک کنند. البته تنوعِ نحوه نوشتن و توضیحات متا دیسکریپشن بسیار زیاد است، ولی همه توسط موتور جستجو پشتیبانی نمی­شود. گوگل اعلام کرده است:  «متا تگ­هایی که گوگل آن­ها را نمی­فهمد و درک نمی­کند نادیده گرفته می­شود» ولی شما از آن­ها در سایت می­توانید استفاده نمایید. متن نوشته شده در متا در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می­شوند. گوگل اعلام کرده است که: « ضمانتی برای نمایش متن نوشته­ی شما به­عنوان متا تگ نمی­کند»  در بیشتر موارد با توجه به کاربرانِ خود ممکن است بخشی از آن متن شما را در صفحه نشان دهد.

همان­طور که می­دانید نحوه نوشتن و توضیحات در متا دیسکریپشن در تعداد کاراکترها با یکدیگر فرق دارد، گوگل هم محدودیت کاراکتر برای نوشتن متا دیسکریپشن  مشخص نکرده است. اما شما سعی کنید بیشتر از 150 تا کاراکتر برای متا دیسکریپشن خود نداشته باشید. زیرا وقتی متن طولانی شود، گوگل مقداری از آن را نمایش می­دهد و برای قسمتی که حذف کرده است، سه نقطه (…) نمایش می­دهد. برای جلوگیری از این­کار و ترغیب کاربر 150 کاراکتر را رعایت بفرمایید و تمرکز خود را بر روی نوشتن متن جذاب بگذارید.

نحوه نوشتن و توضیحات متادیسکریپشن در حالت بهینه

همان­طور که گفته­ایم  توضیحات متا مهمترین مواردی است که در نمایش سرچ سایت­ها در نتایج گوگل نشان داده می­شود. نحوه نوشتن و توضیحات متادیسکریپشن باید شامل  یک جمله یا نهایت دو جمله باشد و خیلی مهم است که در یک جمله کوتاه اطلاعات محتوای خود را به بهترین شکل به کاربر نشان دهید. برخی از نکات متا که  به شما کمک می­کند را توضیح خواهیم داد.

محدودیت کلمات

می­‌دانم که همه مشتاقید تا تمام نکات محتوای سایت خود را به کاربر نشان دهید. اما شما دارای محدودیت کاراکتر هستید که این اجازه را به شما نمی­دهد. گوگل برای این­که کاربر اذیت نشود متن طولانی را نمی­خواهد. محدودیت کاراکتر به این صورت است که کاراکتر با تعداد مشخص را نشان می­دهد. افرادی که به­صورت تخصصی در این زمینه مشغول به کار هستند متوجه شده­اند کاراکتر مجاز  برای نوشتن 150 تا است. در سال 2017 اعلام کردند که این تعداد را به 320 کاراکتر می­توان رساند و گوگل در متادیسکریپشن نشان می­دهد، اما مجدد اعلام کردند که متا را به همان 150 کاراکتر برسانید. همچنین پیشنهاد می­شود تعدادکاراکتر توضیحات متا کمتر از 100 کاراکتر نباشد.

متا مرتبط با محتوای صفحه

توضیحات متا دقیقا باید با مطالب نوشته شده شما مطابقت داشته باشد. زمانی که می­­خواهید برای صفحه مقاله خود توضیحات بنویسید سعی کنید خلاصه را توضیح دهید که دقیقا درباره چه موضوعی است. چون کاربر برای پاسخ به نیازهایش کلماتی را سرچ می­کند که موضوع سایت شما است. در واقع کاربران با اولین چیزی که با آن مواجه می­­شوند موضوع سایت شما است. به همین دلیل باید به کاربران نشان دهید آن­چه را که به دنبال آن می­گردند می­توانند در صفحه شما پیدا کنند.مثلا برای صفحه لیست محصول می‌­توانید به تخفیف­‌ها، ضمانت­‌ها، بازگشت کالا، این­که راحت می­‌توانند خرید کنند و تحویل بگیرند اشاره کنید.

استفاده از علائم نگارشی در متا دیسکریپشن

توضیحات متا، جمله­ای کامل است. بنابراین باید از علائم نگارشی در جمله استفاده شود.نقطه، ویرگول و… که در جای درست برای بهتر رساندن مفهوم جمله به کاربر کمک کند. گوگل هم علائم نگارشی را درک می­کند و متوجه می­شود که شما برای این­که مفهوم را به کاربر برسانید تا درک کند از این علائم استفاده کرده­اید.

کلید واژه چگونه در متا  استفاده می شود؟

کلمه کلیدی و متا در وردپرس برای سئو بسیار مهم هستند و خوب می­دانید که از متای توضیحات برای نمایشِ نتایج در صفحه گوگل استفاده می­شود. ساده­تر بگویم کلمه کلیدی و متادیسکریپشن در سئو عبارت­های مهمی هستند. اگر از این کلمه­های کلیدی در توضیحات متا استفاده کنید تا حد خیلی زیادی در رتبه بندی شانس خواهید آورد و در صفحه­های بالاتری قرار می­گیرید. شما می­توانید انتخاب کنید که متای توضیحات نمایش داده شود یا اصلا امکان نمایش آن وجود نداشته باشد. اما بیشتر مدیران سایت­ها از افزونه سئو وردپرسی استفاده می­کنند تا این قابلیت را فعال کرده و از آن استفاده ببرند.

نحوه قرار دادن کلمات کلیدی در متا

نحوه نوشتن و توضیحات متا دیسکریپشن باید طوری باشد که کلید واژه­هایی که استفاده می­کنید بیشتر از2 تا نباشد و به موضوع شما ربط داشته و در متن هم از آن استفاده شده باشد. از کلمه­های اضافه مثل؛ از ، با، در و… خودداری کنید و از کلمه کلیدی استفاده کنید.

سخن پایانی

اولویت شما باید  جذب مشتری و کاربر برای سایت باشد. سعی کنید در جمله­ای کوتاه تمامی نکته­هایی که کاربر را ترغیب می­کند استفاده کنید. یعنی از مطالبی که برایش مفید است تا به سایت شما ورود می­کنند بهره ببرید. هدف نهایی سئو این است که کاربران زیادی وارد فروشگاه اینترنتی یا سایت شما شوند.

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

 

2021-12-14T19:18:36+03:30

ثبت ديدگاه