• چطور عنوان مقاله جذاب داشته باشیم؟

چطور عنوان مقاله جذاب داشته باشیم؟

عنوان مقاله جذاب مانند تولید محتوای با کیفیت می­تواند کاربران بیشتری را به سایت شما جذب کند. یک محتوای عالی و با کیفیت باید یک عنوان مقاله جذاب  و مورد تایید کاربر داشته باشد تا او را ترغیب به کلیک کردن بر روی آن محتوا کند که برای سئو سایت شما بسیار مفید است و باعث بدست آوردن رتبه خوب در موتورهای جستجو می­شود.

در این مقاله نحوه نوشتن عنوان جذاب را بررسی خواهیم کرد تا بتوانید بهترین عنوان برای محتوای خود بنویسید. شما با نکاتی برای نوشتن یک عنوان جذاب آشنا می­شوید. هر چقدر نوشته شما زیبا باشد باز هم برای متن خود باید عنوانی جذاب داشته باشید.

 

چرا عنوان مقاله جذاب  به نفع ماست؟

کاربر به اولین چیزی که در یک محتوا توجه می­کند عنوان مقاله است. در واقع 90% افراد با توجه عنوان مقاله جذاب تصمیم می­گیرند که آن را بخوانند یاخیر. اگر عنوان مقاله جذاب باشد بازدیدکننده و کاربر بیشتری  جذب محتوا یا سایت شما می‌­شوند، می­‌توانید از این طریق امتیاز مثبتی به نفع خود ثبت کنید که در رتبه برتر موتور جستجو گوگل قرار بگیرید. بنابراین سعی کنید عنوان محتوای خود را جذاب بنویسید.

ویژگی های عنوان مقاله جذاب

اگر عنوان سئو شده و جذاب برای محتوای خود می­خواهید باید این ویژگی­ها را داشته باشد.

1.      عنوان شفاف باشد

عنوان شفاف و واضح یعنی کاربر گیج نشود و بداند محتوا در چه زمینه­ای  نوشته شده است

2.      عنوان طولانی ممنوع

عنوان طولانی باعث خسته شدن چشم­های کاربر می­شود که عنوان را کامل نمی­خوانند یا سَرسَری نگاه می­اندازند.

3.      اغراق بیش از حد ممنوع

بهتر است عنوان دارای بحث باشد  که این موضوع به جذابیت بیشتر عنوان اضافه می­کند. اما اگر زیاد اغراق کنید کاربر متوجه می­شود عنوان با موضوع مورد نظر درست نبوده و سایت شمارا ترک خواهند کرد.

عنوان مقاله جذاب و سئو شده برای محتوا

حال با روش­های تاثیرگذار برای عنوان مقاله خود آشنا می­شوید که با استفاده از این راه­کارها می­توانید عنوان مقاله جذاب و سئو شده بنویسید.

1. استفاده از کلمه کلیدی در عنوان

مهم­ترین نکته برای داشتن عنوان جذاب و سئو شده استفاده از کلمه کلیدی در عنوان می­باشد. بهتر است کلمه کلیدی در ابتدای عنوان ذکر شود تا نتیجه بهتری بگیرید. از کلمات کلیدی هم معنی هم به­ جای اصلی می­توانید استفاده کنید زیرا گوگل متوجه می­شود و در نتیجه جستجو نشان می­دهد. بنابراین نگران نباشید کافی است در عنوان مقاله خود از کلمات کلیدی اصلی یا مشابه استفاده کنید.

2. عنوان باید جلب توجه کند

شما  برای جلب اعتماد کاربر تلاش می­کنید. بنابراین عنوان گمراه کننده  کار شما را خراب می­کند. باید بتوانید نظر کاربران را سمت محتوای خود جلب کنید زیرا باعث کلیک بیشتر می­شود.  بنابراین از جملاتی استفاده کنید که کاربر انتظارش را نداشته باشد یا شوکه شود تا برایش جذاب باشد. البته خیلی اغراق نکنید چون نتیجه را بلعکس می­کند.

مثال: فکر کرده­اید ساده­ترین را کسب درآمد میلیونی چیست؟

مثال: با این ترفند تضمین می­کنم فروش شما در اینستاگرام افزایش یابد.

3. در عنوان خود پیام محتوا را بیان کنید.

برای این­که کاربران را تشویق به خواندن محتوایِ خود کنید، هدف محتوای خود را در عنوان بیان کنید. این تکنیک بسیار سادست تا بتوانید عنوان مقاله جذاب داشته باشید. این تکنیک کمک می­کند تا بازدهی شما سه برابر شود. البته عنوان خود را کوتاه نگه دارید تا سرعت خواندن بالا برود.

مثال: راه­های غلبه بر استرس

4. برای عنوان مقاله جذاب از اعداد استفاده کنید

در تحقیقات انجام شده بر روی مغز به این نتیجه رسیده­اند که اعداد بهتر در مغز ثبت شده و واکنش نشان می­دهد. اگر از اعداد برای عناوین محتوای خود استفاده کنید باعث جذاب­تر شدن عنوان  از نظر کاربران می­شود.

مثال: 12 راه برای کنترل استرس

5. عنوان مقاله مثبت  و فریبنده باشد.

بعداز کلمات کلیدی، استفاده کلمات مثبت بسیار تاثیر گذار است. مثبت همیشه باعث جذب افراد بر جملات می­شود چون حس خوبی را انتقال می­دهد. مانند : بهترین، موفق­ترین، فوق العاده­ترین و… روش دیگر  که بهترین بازخورد را می­توان گرفت فریبنده بودن کلمات است. چون خواننده فکر می­کند فقط خودش است که این اطلاعات را دارد و از بقیه خیلی جلوتر است. کلماتی مثل انحصاری بودن، فوریت، بهترین خاصیت…

مثال: چطور می­توانیم بهترین شغل را داشته باشیم؟

6. جملات منفی در عنوان استفاده کنید

جمله منفی، همانند جملات مثبت در جلب توجه تاثیر بسیاری دارد.  زیرا حس ترس  را در کاربر ایجاد می­کند. البته همیشه از جملات منفی استفاده نکنید سعی کنید تعادل را حفظ کنید

مثال: اگر رفتارهای زننده خود را ترک نکنید باعث جدایی  در روابط می­شود.

7. دوعنوانه برای محتوای خود بنویسید

دقت کرده­اید یک عنوان دارید به اسم h1  و یک عنوان برای سئو دارید. می­توانید  یک عنوان سئو شده برای موتورهای جستجو بنویسید ودر هدینگ یک هم بنویسید که باعث کلیک کردن کاربران بر روی سایت شما شود.

8. عنوان سوالی استفاده کنید

روش کاربردی دیگر که باعث عنوان مقاله جذاب شما می­شود سوالی بودن عنوان شماست. این­کار باعث کنجکاوی کاربر می­شود تا به محتوای شما فکر کند و در نهایت منجر به کلیک می­شود. حتی ممکن است در بعضی از مواقع سوالی که در عنوان شما پرسیده می­شود  جزو سوال کاربر باشد و وقتی عنوان شما را می­بیند خوشحال می­شود که می­تواند جواب سوال خود را پیدا کند.

مثال: خوردن نوشابه چه ضرری به کبد می­رساند؟

سخن پایانی

عنوان محتوای شما اولین چیزی است که باید نظر کاربر را جذب کند. برای نوشتن عنوان خود تمرکز کنید تا عنوان مقاله جذاب و سئو شده داشته باشید. کلیک کاربران باعث امتیاز و رتبه شما می­شود. این مقاله مهم­ترین روش­ها را برای داشتن عنوان جذاب به شما آموزش می­دهد

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2021-12-14T19:17:54+03:30

ثبت ديدگاه