• چگونه URL بسازیم؟

URL چیست؟ چگونه URL بسازیم؟

 URL چیست؟

برای این­‌که بدانیم چگونه url بسازیم، در درجه اول باید با آن آشنا شویم. بدانیم در کدام قسمت گوگل قرار دارد. لطفا به عکسی که برایتان در پایین متن قرار می­دهم نگاه کنید. بله همه بارها با این صحنه روبه­رو شده­ایم، اما فکرش را نمی‌­کردیم که به چه کاری می­آید. کلا راجع به آن فکر نمی­‌کردیم.

URL چیست؟ چگونه URL بسازیم؟

URL چیست؟ چگونه URL بسازیم؟

با دیدن این عکس متوجه شدیم که url چیست. به نواری که در قسمت بالای مرورگر قرار دارد نگاه کنید. بله این یک نمونه url است.. ساده تر بگویم عنوان آدرس سایتی که به آن اشاره می­کنند. کسانی که با آدرس  https://…..org به صفحه­ای می­رسند یعنی url را می­شناسند. کسانی که it خوانده­اند می­دانند url بحث گسترده­ای دارد و می­توان درباره­اش یک کتاب نوشت که اصول و نکته­ها را یادآور شد.

هر صفحه­‌ای که در وب سایت می­‌بینید یک آدرس url دارد که بلوک ساختمانی وب سایت شما را تشکیل می‌­دهد. مخصوصا صفحات مهمی از وب مانند منوها که خیلی اهمیت دارند. در این مقاله شما با مفهوم url آشنا شده و بخش­های اصلی در ساختار را برایتان شرح خواهیم داد. می­توانید راحت اجزای آن را تشخیص دهید.

استفاده­‌های url

خب  url  روشی است که آدرس تعیین می­کند. آدرس هرچیزی در فضای دیجیتال، بخش مهمی از اینترنت و وب به حساب می­آید. باز بخواهم ساده­تر توضیح دهم می­توانم بگویم خیلی از urlها موقعیت یک فایل در وب برای ما تعیین می­کنند. فایلی که می­تواند عکس، فیلم، یک محتوا یا یک برنامه یا هر چیز دیگه­ای باشد. کسانی که تخصصی­تر کار می­کنند برای آن­ها فقط فایل نیست. اما برای این مقاله ما در مورد url، یک فایل در فضای دیجیتال اشاره می­کنیم.

بخش­‌های اصلی ساختار url

این موضوع به حدی گسترده است که می­توان چند ساعت صحبت کرد. اما چند نکته کلیدی را در اینجا مرور می­کنیم. یک url سه بخش دارد:

بخش های اصلی ساختار url

بخش های اصلی ساختار url

برای این­‌که بهتر درک کنید یک مثال از آدرس دادن­‌های روزمره مطرح می­‌کنیم.

این توضیحات را مدیر یک شرکت به همکارش می­‌گوید:

  • زنگ بزن به شرکت فومنات، بگو به قسمت مالی وصل کنند، آنجا با آقای جعفری صحبت کن.
  • این بسته به­صورت حضوری در شهر خمام به آدرس روبروی اداره پست مغازه دنیای پرده تحویل بده.

متوجه شده­‌اید که دستورات به سه بخش تقسیم شده‌­اند؟

پروتکل ارتباطی: زنگ بزنیم؟ حضوری بریم؟ نامه بفرستیم؟

مقصد: شرک فومنات| شهر خمام

آدرس داخلی: بخش مالی| آقای جعفری، روبروی پست| دنیای پرده

دقیقا در هنگام ساخت url از همین نوع بخش بندی استفاده می­شود. همه ما پروتکل­های ارتباطی http, https را دیده­ایم که برای دسترسی وب استفاده می­شود. البته پروتکل­های دیگری هم وجود دارند.اگر می­خواهید از این امکان بهترین استفاده را ببرید تا بر سئوسایت خود تاثر مثبتی بگذارید باید برای نوشتن url به نکاتی توجه کنید.

نکاتی برای نوشتن بهترین URL

1.      حروف اضافه حذف گردد

برای نوشتن لینک، حتما نباید از عنوان مطلب استفاده کنید. یک آدرس مناسب آدرسی است که در آن از کلمات بی­اهمیت استفاده نشده باشد. بهتر است یک عبارت باشد نه یک جمله کامل. از حروف ربطی مثل “و”، “پس”، “که”، “در” و در انگلیسی مانند “or”،  “and” استفاده نکنید.

برای مثال به جای نوشتن 7 راه که برای بهبود سلامتی شما مفید است بنویسید:

7 راه برای بهبود سلامتی.

2.      از کلمات کلیدی مهم استفاده شود

در آدرس url از یک یا دو کلمه کلیدی مهم استفاده شود.  کاربران کلمات کلیدی را در موتور جستجوگر سرچ می­کنند پس آدرس شما از کلمه کلیدی مهم متن شما استفاده شود این کار تاثیر خوبی بر سئو سایت می­گذارد.

3.      آدرس url قابل فهم و خواندن باشد

ادرس هر جه خوانایی بیشتری داشته باشد مخاطب ارتباط بهتری با آن برقرار می­کند. حتی می­توانند خیلی راحت ادرس را به یاد بسپارند و در مواقع ضروری تایپ کنند. از دادن ادرس­های پیچیده  و تو در تو بپرهیزید. یعنی اگر می­خواهید بر اساس  عنوان منوها url بنویسید، بیشتر از سه منو را در آدرس قرار ندهید.

4.      آدرس url کوتاه بهتر است

ترجیح با آدر­های url کوتاه است. سعی کنید خیلی طولانی نباشد. url کوتاه می­تواند توسط خود مشتری یا کاربر تایپ شود . مزیت دیگری که اگر کوتاه باشد می­توانید آدرس را در شبکه­های اجتماعی مثل توییتر که محدودیت در کاراکتر دارد را قرار دهید. اگر طولانی باشد کامل نشان داده نمی­شود. بنابراین آدرس کوتاه مناسب‌­تر است.

5.      استفاده از علائم ممنوع

تا زمانی که نیاز مبرم نباشد از علامت/-هایی مثل ، ! ؟ % و… استفاده نکنید و در صورت لزوم استفاده کنید زیرا علامت­ها خواندن آدرس را دشوار می­کند و ممکن است خطا در url رخ دهد.

6.      سازگاری آدرس url  با عنوان مطلب

آدرس باید با مطلب همخوانی داشته باشد. این همخوانی برای مخاطب هم قابل درک­تر خواهد بود و از لحاظ چشمی زیباتر خواهد بود و آدرس url مناسب محسوب می­شود.

نکته: توجه داشته باشید که در صفحات وب سایتتان اجازه ندارید از url تکراری استفاده کنید و هر صفحه باید آدرس بخصوص خودش را داشته باشد.

تفاوت url فارسی و انگلیسی

یکی از سوال­‌های پر تکرار این است که url  فارسی بهتر است یا انگلیسی؟ این­کار بستگی به سلیقه شما و همچنین مخاطبان شما دارد. تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد اما به نظر میآ­ید که url انگلیسی برای سئو بهتر است زیرا هم کوتاه و ساده نمایش داده می­شوند. تفاوت  url فارسی و انگلیسی در این است وقتی می­خواهید url فارسی در جایی درج کنید ، با علامت­ها  نمایش داده می­شوند و خیلی طولانی تر است. بنابراین اگر امکان دارد انگلیسی درج کنید زیرا برای سئو بهتر است . برای این­کار می­توانید از مترجم گوگل استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله راجع به url  صحبت کردیم که چگونه می­‌توانیم url بسازیم. url هرچه کوتاه‌­تر و قابل فهم­تر و ساده‌­تر باشد برای مخاطب و موتورجستجو بهتر است. در واقع url یک مکان یاب برای دسترسی ما به آدرس‌­ها است.

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

 

2021-12-14T19:17:25+03:30

ثبت ديدگاه