• نگارش پاراگراف

پاراگراف چگونه نگارش می­‌شود؟| پاراگراف های محتوای سئو شده

شکل ظاهری مطالب، از نظر بخش بندی و داشتن فضای تفکر، بسیار در جذب مخاطبانی که می‌­­خواهند متن را مطالعه کنند تاثیر دارد. وقتی خواننده متن را به هم چسبیده و با انسجام می‌­بیند، خواندن را برای خودش سخت می­بیند. همین موضوع باعث می­شود که مجدد از مطالعه فرار کنند. همین­طور باعث می­‌شود نویسندگانی که برای مطالب خود زحمت کشیده­ و وقت گذاشته­اند دیده نشوند. نگارش نقش مهمی در نوشته دارد و پاراگراف از این موضوع مستثنی نیست. پاراگراف باعث می‌­شود با مخاطب ارتباط برقرار کنید، همین­‌طور متن شما زیبا و با ارزش شود. پاراگراف­ هایی که کوتاه هستند دیگر باعث خستگی خواننده نشده و آسان‌­تر و سریع­تر خوانده می­‌شود.

پاراگراف چیست؟

یک پاراگراف از تعدادی جمله تشکیل شده است که به شما کمک می­کند تا مفهوم اصلی را متوجه شوید. این مفهوم را در چند پاراگراف برای شما شرح می­دهد. مفهوم و درک اصلی در «جمله موضوع» بیان می­شود که اکثر دراول جمله پاراگراف است. در ادامه جملاتی هستند که موضوع را برای شما شرح می­دهد و کمک می­کند تا بهتر متوجه شوید، این جملات را «جملات پشتیبان» می­گویند. برخی پاراگراف­ها هم که مطالب را جمع­بندی می­کنند به آن­ها «جمله نتیجه­گیری» گفته می­شود. معمولا در انتهای پاراگراف می­آید. بعد از مثالی  توضیح کاملی راجع به جمله­ها می­دهیم تا کامل قابل درک شود.

به ­عنوان مثال:

انرژی هسته­ای برای بشر بسیار کاربرد دارد. اما استفاده نادرست و صحبت­های خطرناک و جنگ­هایی که راجع به انرژی هسته­ای گفته می­شود باعث ترس و وحشت در وجود همه شده است. جالب است بدانید این نیرو نصف انرژی برق جهان را تامین می­کند. در واقع نیروگاه­های هسته­ای در زمینه تولید برق نقش مکمل را ایجاد می­کند. همین­طور دانشمندان انرژی هسته­ای کاربردهای زیادی را کشف کرده­اند. در زمینه پزشکی و درمانی و تشخیص بیماری و درمان سرطان­ها و… بسیار کاربرد دارد. بنابراین انرژی هسته ای بسیار با ارزش است در تمام زمینه­ها کشاورزی، صنعتی، پزشکی، برق هسته ای کاربرد دارد . لطفا جوانب مثبت آن را هم در نظر بگیریم.

این پاراگراف در مورد تفکرات اشتباه در مورد انرژی هسته­ای صحبت می­کند. اولین جمله موضوع را مشخص کرده است  که راجع انرژی هسته ای صحبت می­شود. در اواسط متن به کارایی و مهم بودن و تاثیرات مثبت انرژی هسته­ای تاکید کرده و متن را برای شما قابل فهم کرده که چرا اینقد مهم است و کشور ما می­خواهد این انرژی را داشته باشد. در پایان هم گفته کاربردهای بی­شماری دارد و جوانب منفی باعث شده ار اهمیت این موضوع کم شود.

مثال دیگر: تولید محتوا امروزه کمک بسیار زیادی به ما انسان­ها می­کند در اینستاگرام و یوتیوب و سایت ها تولید محتوا نقش بسیار زیادی در جذب مخاطب دارد.با محتوای خوب و با کیفیت می­توان ارتباط موثری با مخاطب و کاربر برقرار کرد. اگر سایت فروش یا آموزشی دارید با محتوای خوب می­توانید اعتماد و رضایت را بدست بیاورید و منجر به فروش محصول یا پک­های آموزشی خود شوید درنتیجه این رضایت باعث بازدید از سایت شما شده که در رتبه گوگل هم بی تاثیر نمی­‌باشد.

این پاراگراف راجع تولید محتوا و اهمیت کیفیت آن صحبت کرده و درآخر گفته است تولید محتوای درست درجذب افراد باعث فروش شده و بالا بردن رتبه خود درگوگل می­‌شوید.

برای درک بهتر مجدد راجع سازماندهی پاراگراف صحبت خواهیم کرد:

پاراگرافی که سازماندهی شده و منظم باشد باید سه بخش اصلی داشته باشد:

1.      جمله موضوع: اصل موضوع در اول پاراگراف بیان می­‌شود و مورد توجه قرار می­‌گیرد.

2.      جمله پشتیبان: در مورد موضوع اطلاعات بیشتری می­دهد وکمک به قابل فهم بودن می­کند

3.      جمله نتیجه:به شما می­گوید که پاراگراف پایانی است و نکات مهم را به شما یادآوری می­کند تا به یاد داشته باشید.

اگر ساختاری که توضیح داده شد را رعایت کنید متوجه می­شوید که هر پاراگراف مانند یک مقاله کوتاه است.اگر مقاله­های کوتاه به درستی نوشته شود، پاراگراف نتیجه گیری بسیار با کیفیت خواهد بود.

ویژگی های جمله موضوع

همان­طور که در بالا توضیح داده شد، جمله موضوع مهم­ترین جمله یک پاراگراف است. مانند یک راهنما برای خواننده است تا بداند موضوع چیست و بتواند درک بهتری داشته باشد.

 پنج نکته مهم درباره جمله موضوع را بررسی می­‌کنیم:

 1. کامل و کوتاه:

یعنی چند سطر نباشد که خواننده هرچه می­خواند موضوع را متوجه نشود.

 1. نه خیلی کامل و نه خیلی خاص باشد

نوشته خیلی کلی نباشد از توضیحات و قابل فهم بودن دور شود.

 • یادگیری زبان فرانسوی خیلی سخت است. (بسیار کلی)
 • یکی از دشواری­های زبان فرانسوی به خاطر سپردن واژه­های ان است. (مناسب)
 1. بدون ابهام باشد

کلماتی هستند مانند «جالب است» «حتما می­دانید» … متن شما را شاید زیبا کند، اما ابهام آور است. شما برای زیبایی متن خود، به­جای استفاده از این کلمات، مطلب را واضح و دقیق به رخ مخاطب بکشید.

 1. گاهی پرسشی باشد

پرسشی بودن باعث تفکر خواننده شده و مغز جلوتر از موضوع در حال حل کردن آن پرسش است و تا جواب خود را نگیرد بیخیال نوشته نمی­شود.  موضوع برایش جذابیت پیدا می­کند.

مثال: اگر می­خواهید در یک مرکز خرید مانتو خریداری کنید،چگونه آن را پیدا می­کنید؟ حتما به قسمت مانتو رفته و از بین آ­ن­ها انتخاب می­کنید. اگر نصف در قفسه شال باشد نصف در  قسمت شلوار باشد چطور؟ بله پیدا کردن برایتان سخت می­شود.

 1. در قسمت­‌های دیگر پاراگراف هم خود را جای دهد.

تفاوت مقاله با پاراگراف

گفتیم پاراگراف شبیه یک مقاله کوچک است. اما باید بدانید با هم فرق دارند. پاراگراف قوی و خوب مانند یک نوشته یا مقاله است که تفکر و هدف  شما را پله پله بیان می­‌کند. اگر پاراگراف نباشد، نوشته خیلی فشرده و خسته کننده می­شود. بنابراین پاراگراف به خواننده کمک می­کند تا با علاقه و بدون خستگی به خواندن ادامه دهد.

نکته: نکته‌­ای که باید به آن توجه شود این است که نوشته را مانند نشانه‌­های علائم راهنمایی رانندگی بنویسید تا به خواننده بگوید در ادامه متوجه این موضوع می‌­شوید در واقع پاراگراف نویسی این وظیفه را بر عهده دارد.

اهمیت پاراگراف

چرا باید از پاراگراف استفاده کنیم؟ حتما با خود گفته­اید چه فرقی می­کند استفاده شود یا خیر. چند فایده را برای شما ذکر می­کنیم:

 1. دور شدن از یکنواختی
 2. کمک به درک از طریق تقسیم بندی های نوشته
 3. مشخص شدن تمام اجزا از یکدیگر
 4. فاصله برای بهتر دیده شدن­
 5. جلب توجه خواننده به موضوعات اصل و فرع
 6. امکان مراجعه به هر موضوع اصلی یا فرعی در هر زمان

نقش تیتر در پاراگراف

تیترها متن را به چند قسمت تقسیم می­کند، تا خواننده بهتر بتواند متن را دنبال کند و هدفی که نویسنده برای نوشته خود در نظر گرفته را متوجه شده و با نویسنده ارتباط برقرار کند.

طول پاراگراف

نمی­توان اندازه پاراگراف را دقیق مشخص نمود. این اندازه به میزان توضیح و جزئیات یک موضوع و همین­طور جمله سر فصل بستگی دارد. پاراگراف باید موضوع را برای مخاطب  به طور روشن توضیح دهد اما نباید خیلی بلند باشد که از موضوع دور شود یا خواننده سردرگم شود.اندازه هر پاراگراف کمک به جذب علاقه یک خواننده می­‌شود.یعنی لازم نیست همه پاراگراف ­ها یک اندازه باشد.

چگونه طول پاراگراف را کوتاه تر کنیم؟

طول پاراگراف اگر زیاد باشد خواننده میل و رقبت خود را برای مطالعه محتوا از دست می­دهد. برای اینکه طرفدار و دنبال­کننده خود را از دست ندهید سعی کنید طول پارگراف خودرا کمتر از 150 کلمه در نظر بگیرید. پاراگراف کوتاه علاقه خواننده را به مطلب بیشتر می­کند و وقت خود را با پاراگراف­های طولانی هدر نمی­دهد.

کوتاه بودن پاراگراف باعث می­شود تا افراد کم حوصله هم مطالب شما را خوانده و در ذهنشان ثبت شود و در کم­ترین زمان مقاله شما را به درستی متوجه می­شوند. در پاراگراف سعی کنید بیشتر از دو جمله استفاده نشود.

نتیجه گیری

پاراگراف برای سازماندهی متن­های خود از جمله های موضوع و پشتیبانی و نتیجه گیری استفاده می­کند . همین کاری که من در این مقاله استفاده کردم و در قسمت نتیجه گیری نکات مهم را یاد آور می­شوم که خاطر مخاطب نقش ببندد.پاراگراف ها اگر کوتاه باشد برای خواننده جذاب­تر و قابل فهم­تر است.

 

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:55:56+03:30

ثبت ديدگاه