• آموزش هدینگ گذاری

آموزش هدینگ گذاری و تاثیر آن بر سئو

‌در این مقاله با آموزش­‌های هدینگ­ گذاری آشنا می‌­شوید که چگونه می­‌توانید مطالب خود را عنوان­ بندی کنید. این‌که چطور سرتیتر­ها و تیترهای داخلی را مشخص کنید و چه کاربردی برای محتوا شما دارد؟ به سئو محتوای شما چه کمکی می­‌کند؟ آیا باعث بالا رفتن رتبه سایت شما می­‌شود؟ و اما  موتورهای جستجو با توجه به هدینگ گذاری درست چه کمکی به شما برای بالا بردن این رتبه انجام می­‌دهد؟ برای خواندن مطالب مفید همراه ما باشید.

هدینگ چیست؟

هدینگ یک جدا کننده سر تیترها است. تیترهای مهم متن را از هم جدا می­‌کند همان سرفصل­‌های محتوای شما که به مخاطب کمک می­‌کند راحت‌­تر متن کاربردی خود را پیدا کرده و تمرکز خود را روی مطلب مورد علاقه خود بگذارند. هدینگ­ ها شش عدد هستند و با علامت h نشان داده می‌شوند. در ادامه بیشتر با هدینگ، نوع و طریقه استفاده از آن ها آشنا می‌­شویم.

 آشنایی با انواع تگ هدینگ

همان­طور که در بالا توضیح داده­ایم هدینگ را با علامت h نشان می­دهند که به ترتیب h1 و h2 و…h6 نشان داده می­شوند. مهمترین  هدینگ h1 است که در اول صفحه هر مقاله به عنوان سر تیتر استفاده می­شود، کاربر در شروع با دیدن سر تیتر متوجه موضوع این مقاله می­شود. توجه داشته باشید که هر مقاله باید یک بار از

H1 استفاده کند. این موضوع برای سئو و گوگل بسیار مهم است. هدینگ­ ها به این دلیل ارائه شده‌اند که یک قالب و ظاهری به متن و اطلاعات شما بدهند. به همین دلیل یکسری هدف درنظر بگیرید که اطلاعات خود را چگونه هدینگ بندی کنید که ظاهری زیبا و خوانا داشته باشد و کاربر از خواندن لذت ببرد.

چگونه از هدینگ ها استفاده کنیم؟

استفاده از هدینگ ها باید به ترتیب باشد. به طور مثال نمی­توان بعد از استفاده از h1 از h3 استفاده کرد زیرا هر هدینگ نشان دهنده اهمیت  و ارزش آن متن است که ما با هدینگ گذاری، به آن موضوع ارزش می­دهیم، این کار نشانه مهمتر بودن مطلب است. بنا براین دقت کنید که کدام تیتر را h1 و کدام را h2  و کدام را h3 قرار می دهید. شما نمی توانید قبل از h1 از h2 استفاده کنید همان طور که در بالا خواندید h1 بزرگ­ترین هدینگ است که 1  بار در یک محتوا و در راس  برای در جریان گذاشتن موضوع محتوا قرار می­‌گیرد.

چرا استفاده از هدینگ ها مهم است؟

هدینگ ها مانند بشقاب­‌هایی برای تقسیم و جدا کردن غذا سرِ سفره هستند. بشقاب‌هایی که هر چیزی در ظرف مربوطه خود قرار دارد و این نظم و زیبایی لذت بخش است. این مثال را زدم تا کاملا متوجه اهمیت هدینگ شوید. بدون بشقاب هم می‌­توان غذا خورد اما همه چیز پخش است و سازمان دهی و نظم ندارد. دقیقا در محتوای شما هم به همین صورت است که استفاده از هدینگ به نوشته شما نظم و جذابیت می­‌دهد.

یک لحظه انشا کودکی دبستانی را در نظر بگیرید که چهار صفحه بد خط می­‌نویسد و حوصله‌مان سر می رود. کسی هم علاقه­‌ای به خواندن آن ندارد. هدینگ ها به محتوا و نوشته شما لهجه و فرم می دهد و آن را با خطوط خود زیبا می‌کند تا مخاطب آن را تا پایان ادامه دهد. هدینگ ها کمک می‌کنند محتوا در دسترس باشد مانند کاری که من با هدینگ ها در این مقاله انجام داده‌ام. یک نگاه سرسری به این مقاله بیندازید  متوجه می­‌شوید که هر بخش را جدا سازی کرده‌­ام.

هدینگ چه تاثیری بر سئو دارد؟

یک نکته فنی را به شما بگویم، هدینگ ها کمک می­‌کنند تا محتوا در دسترس باشد و برای کاربر بخش­بندی و هر بخش را نیز برایشان مشخص می­‌کند. مانند تابلوی راهنما. به کاربر می­‌گوید بخش بعدی راجع به چیست. کلی اطلاعات ارزشمند تا حال خوانده اید و می­‌دانید که هدینگ ها مشخص کننده سرفصل و تیتر­های یک متن هستند. کاربر در ابتدا ورود به صفحه شما یک نگاه گذرا به مقدمه متن شما می­کند سپس تصمیم به خواندن یا ترک متن می­کند. به همین دلیل هدینگ، خوانایی متن شما را بیشتر می­‌کند. به تصویر بالا نگاه کنید دوست دارید کدام مطلب را بخوانید؟ من دوست دارم تصویر چپی را بخوانم چون هم تیترها زیباتر و خواناتر است و هم به درستی از سر فصل­‌ها استفاده کرده است.

این تگ هدینگ ها علاوه بر اینکه وظیفه ایجاد سر تیتر در سایت را بر عهده دارد به سایت شما هم ساختار  و شکل می­دهد. و اعتبار هر بخش از محتوای شما را مشخص می­­کند. در سئو هم باید نکات رعایت گردد تا بازدید سایت بالا رود و در رتبه بالای جستجوی گوگل قرار گیرد. بنابراین مجدد تکرار می­‌کنم که عنوان و سر تیتر شما با h1 مشخص می­گردد بعد از آن h2 قرار می­گیرد. می­توانیم از چند h2 در مقاله وزیر مجموعه آن از h3 استفاده کنیم همین طور به ترتیب تا h6 بنا بر زیر عنوان بودن موضوع استفاده می­شود. هدینگ ها مانند یک درخت می­‌مانند. اگر این ترتیب را درک کنید، دیگر کار تمام شده و شما این مطلب را متوجه می­شوید. با یک عکس دیگر متوجه نحوه استفاده از هدینگ­ها می­‌شویم.

همان­‌طور که در عکس بالا شکل درختی بودن هدینگ را مشاهده نمودید،دیدید که چقدر راحت و قابل فهم بود. نحوه استفاده از هدینگ­ ها به صورت درختی و ترتیبی است که به از بزرگترین فونت و سایز به ترتیب کوچک­تر می­‌شود. موتورهای جست جو از این تگ ها استفاده می­‌کند و تگ ­ها محتوای آن صفحه را نشان می دهد تا کاربر بتوانند محتوا را درک کنند.

هرتیتر بندی شامل چند کلمه است

بخشی از متن شما در هدینگ تا هدینگ بعدی حاوی 300 کلمه می باشد.البته شما می توانیم از کلمات کمتر یا بیشتر استفاده کنیم منتها رعایت این نکات هم در سئو سایت بسیار مهم است.

آیا می توان به­جای هدینگ از بلد کردن تیتر و تغییر سایز استفاده کرد؟

خیر نمی توان اینکار راکرد زیرا بعد از انتقال به سایت این جدا­سازی نشان داده نمی­شود. بلد کردن نشانه تیتر بندی نیست. اگر در ورد می­نویسید از نوار ابزارهای برنامه برای تیتر بندی و هدینگ­گذاری استفاده کنید. اگر در سایت می­نویسید هم از آنجا تیترهای نوشته خود را مشخص کنید.

در ورد این‌طور برنامه نویسی و مشخص شده است که برای جداسازی  و تغییر سایز از هدینگ استفاده شود، اگر ازh1 ,h2… استفاده شود وقتی انتقال به سایت دهیم کاملا مشخص می­‌شود و تیتر­ها به همان صورت  h1، h2.. نمایش داده می­شوند.گوگل هدینگ­ها را می‌­شناسد و آن­ها را تشخیص می­‌دهد و خیلی بر هدینگ­ ها حساس است که چطور باشند،  یا آیا قوانین رعایت شده است. مخصوصا بر روی هدینگ یک که بعنوان اصلی و بزرگترین هدینگ ما قرار گرفته بسیار حساس است.

نتیجه گیری

هنوز هم کسانی هستند که باور دارند به هدینگ نیازی ندارند. باور کنید هدینگ ­ها، خواندن را دلچسب می­‌کنند. حتی اگر محتوای شما محصولات فروشگاه باشد باز هم به هدینگ نیاز دارید. زیرا محتوا را به درستی به کاربر نمایش می­دهد. همچنین هدینگ­ ها خواندن را برای کسانی که بینایی کمی دارند آسان‌­تر می­‌کند.

امیدوارم با این مقاله جواب سوالات خود را گرفته باشید.

پیروز باشید.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:40:52+03:30

ثبت ديدگاه