• الگوریتم پنگوئن گوگل

هدف الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل، روشی است برای جلوگیری با سایت­‌هایی که لینگ خریداری می­‌کنند و از تکنیک­‌هایی استفاده می‌­کنند تا در لینک سازی جایگاه خود را در نتایج جستجو بهبود دهند. در ادامه راجع این الگوریتم ، وظیفه اصلی و به­روز رسانی­‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید. در این مقاله کلمه کلیدی ما هدف الگوریتم پنگوئن است.

هدف الگوریتم پنگوئن  یک راه برای مبارزه با سایت­‌هایی است که می­‌خواهند با روش‌های غیر منطقی و غیر طبیعی مانند لینک سازی رتبه بالا بدست بیاورند. این الگوریتم هنوز هم فعالی جزئی دارد و یکی از هسته‌­های اصلی  الگوریتم گوگل است.

هدف الگوریتم پنگوئن برای جلوگیری از لینک سازی­‌های غیر طبیعی به این­‌صورت است که در فاصله زمانی مختلف به سایت­ها مراجعه می­‌کند و اگر از این روش­‌های غیر طبیعی استفاده کرده باشند ممکن است سایت را جریمه کند. دلیل لینک دهی برای سایت­‌ها این است که لینک­‌ها نقش مهمی را در امتیاز به سایت‌­ها ایفا می­‌کنند. ربات­های گوگل در هنگام رتبه بندی، به وب­‌سایت­‌هایی که تعداد لینک بیشتری دارند توجه بیشتری می­‌کند و بدون در نظر گرفتن کیفیت، رتبه بالایی در صفحه جستجو قرار می­‌دهد.

الگوریتم پنگوئن

وظیفه اصلی الگوریتم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پاندا از محتوای بی­‌کیفیت در سایت جلوگیری می­کند، اما بعد از این الگوریتم متوجه شده­اند که شروع کار است و سایت­های زیادی از روش­های غرطبیعی استفاده می­کنند بنابراین الگوریتم پنگوئن را  را طراحی کردند.

هدف الگوریتم پنگوئن  به طور دقیق، کاهش روش­های غیرطبیعی و به دست گرفتن اوضاع و کنترل توسط گوگل است. با درک فرآیند دریافت لینک، پنگوئن توانست سایتهایی که اقدام به دریافت لینک طبیعی و معتبر کرده بودند را ارتقا دهد و سایت­هایی که لینک­های ساختگی دریافت کرده بودند را از رتبه بالا به پایین بکشد.

مبارزه با تکرار کلمه کلیدی

در بالا به هدف الگوریتم پنگوئن اشاره کردیم که صحت وسلامت لینک­سازی سایت­ها را بررسی می­کند. یکی دیگر از وظایف پاندا مبارزه با تکرار کلمه کلیدی است. در گذشته برای به­دست آوردن جایگاه مناسب در نتایج گوگل از کلمه کلیدی با تعداد درصد مشخص استفاده می­کردند.

متخصصان سوئد به این موضوع بیش از حد توجه می­کردند، به همین دلیل گوگل یک راه­کار دیگر برای این موضوع ارائه داد. تکرار بیش از حد کلمه کلیدی به­عنوان تکنیک سئو کلاه سیاه شناخته شد. بنابراین هدف الگوریتم پنگوئن این است که صفحه­هایی که از این تکنیک استفاده می­کنند را شناسایی کند و اجازه دریافت رتبه و جایگاه مناسب به این صفحات را نمی­دهد.

به روز رسانی الگوریتم پنگوئن

 

در سال 2012 که پاندا شروع به کار کرد موجب تغییرات اساسی در نتایج جستجو شد. آمار رسمی که گوگل اعلام کرد: پنگوئن  در 3% نتایج تاثیر داشت و در بروز رسانی­های بعدی تاثیرات بیشتری از خود نشان داد. خیلی از این به روز رسانی­ها معرفی نشدند، تعدادی از آن­ها را گوگل به طور رسمی معرفی کرد که در ادامه به آن­ها می­ردازیم.

1.      اولین الگوریتم پنگوئن(ورژن 1.1)

در این به روز رسانی اطلاعات پاندا به روز شدند و تغییری در هسته اصلی رخ نداد. با انتشار پنگوئن 1.1 سایت­هایی که لینک­های اسپم خود را حذف می­کردند، بخشیده شدند و بیشتر سایت­ا در مرحله انتشار اهمیتی به این موضوع ندادند به دام افتادند

2.      به روز رسانی الگوریتم پنگوئن(ورژن 1.2)

این به روز رسانی الگوریتم پنگوئن نتیجه جستجو در زبان­ها را تحت تاثیر قرار داد زیرا فقط سایت­های با زبان انگلیسی طعم پنگوئن را چشیده بودند.

3.      تغییر پنگوئن(ورژن 2.0)

اما برخلاف به روز رسانی­های قبلی، این آپدیت به تغییر در هسته اصلی الگوریتم پرداخت و نحوه اثر بر نتایج را تغییر داد.

با ایجاد این تغییر، 2.3% از نتایج  تحت تاثیر قرار گرفتند و این الگوریتم از صفحه اصلی و دسته بندی سایت­ها فراتر رفت و همه صفحات را برای پیدا کردن لینک غیر طبیعی مورد بررسی قرار داد.

4.      به روز رسانی اطلاعات الگوریتم پنگوئن(ورژن 3.0)

گوگل خیلی لز سایت­هایی که نبیت به جبرن اشتباهات خود اقدام کرده بودند را بخشید و بسیاری از رتبه­های آن­ها را باز گرداند و سایت­هایی که از رادار گوگل نجات پیدا کرده بودند را هم در دام انداخت و آن­ها هم گرفتار شدند.

5.      به روز رسانی سمی(ورژن 4.0)

2 سال بعد از به­روز رسانی نسخه 3 الگوریتم پنگوئن آخرین نسخه ارائه داده شد که به هسته اصلی الگوریتم گوگل اضافه شد. با آخرین تغییرات در نسخه پنگوئن نگرش گوگل در مورد سایت­های اسپم تغییر داده شد . گوگل در بیشتر موارد لینک­های کم اعتبار، بی­کیفیت و بی­اعتبار را بی­اثر می­کند و از مجازات سایت­ها خودداری می­کند.

از سال 2016 به بعد هرگز آپدیتی اعلام نشده  زیرا نتایج جستجو به صورت لحظه­ای آنالیز  و ارائه می­شود.

اشتباهات رایج از هدف الگوریتم پنگوئن

اشتباهات زیادی راجع الگوریتم­های گوگل مطرح می­شود که در چند مورد را نام می­بریم:

1.      پنگوئن یک جریمه است

خیر، پنگوئن یک جریمه نیست. بزرگ­ترین اشتباهی است که راجع این الگوریتم وجود دارد. بسیاری پنگوئن را با نام جریمه یاد می­کنند. در واقع پنگوئن بخشی از هسته اصلی الگوریتم گوگل است.

2.      در صورت جریمه شدن گوگل اطلاع می­دهد

اشتباه بعدی در مورد الگوریتم پنگوئن وجود دارد که می­گویند در صورت جریمه شدن، گوگل به شما اطلاع می­دهد.

متاسفانه صحیح نیست. گوگل هیچ اطلاعاتی را در مورد افت رتبه یا از دست دادن جایگاه شما نمی­دهد.

3.      Disavow کردن لینک مخرب تنها راه رهایی از جریمه

این روش بسیاری از لینک­های بی­کیفیت و مخرب  را بی­اثر خواهد کرد اما باید بدانید اگر می­خواهید از سمت گوگل بخشیده شوید باید زمان و هزینه صرف کنید. بنابراین تمام توجه خود را سمت حذف و بی­اثر کردن لینک­های بی­اعتبار نگذارید بلکه بهتر است به کسب لینک طبیعی و معتبر بپردازید. ای­کار به افزایش اعتماد گوگل نسبت به شما شده جایگاه خود را می­توانید بازگردانید.

4.      رفع جریمه الگوریتم پنگوئن غیر ممکن است

این موضوع کاملا اشتباه است. درست است که رها شدن از جریمه بسیار زمان­بر و دشوار است، اما اگر به خوبی اجرا کنید می­توانید مورد بخشودگی قرار بگیرید. همان­طور که گفتیم یک راه بی­اثر کردن لینک مخرب، کسب لینک معتبر است.

سخن آخر

هدف الگوریتم پنگوئن  استفاده از لینک معتبر و کلمات کلیدی بادرصد مشخص است. زمان قدیم استفاده از لینک­ها و کلمات کلیدی بسیار و کپی کلمات بر سئو تاثیر داشت. اما پاندا با وارد شدنش بسیاری از سایت­ها را که از این طریق رتبه می­‌آوردند را متوقف کرد.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2021-12-14T19:16:44+03:30

ثبت ديدگاه