• الگوریتم پاندا گوگل

الگوریتم پاندا چیست؟ راهنمایی کامل برای الگوریتم پاندا

الگوریتم گوگل پاندا

پاندا یکی از شناخته­‌ترین الگوریتم­‌های گوگل است که وظیفه اصلی آن بررسی کیفیت محتوا و میزان رضایت کاربران را از محتوای صفحه تشخیص می­دهد. این الگوریتم بسیار پیچیده است. همرا ما باشید تا تمام مباحث را مورد شرح قرار دهیم.

نام رسمی الگوریتم گوگل، پاندا است.برای جلوگیری از محتوای کوتاه و بی­‌کیفیت ایجاد شده است. اگوریتم پاندا شانس محتواهای بی­کیفیت، کوتاه و بی­ارزش را در نتیجه جستجو کاهش می­دهد و جایگاه اصلی را به محتوای باکیفیت، جذاب می­دهد. این الگوریتم چرا تشکیل شد؟

زمانی الگوریتم پاندا تشکیل شد که کاربران خیلی از محتوای بیهوده و بی­کیفیت شکایت می­کردند. گوگل هم این الگوریتم را برای طبقه­بندی وکیفیت صفحه­ها معرفی نمود. البته این معیار که تعیین کننده کیفیت است را میزان رضایت کاربر شکل می­دهد که یکی از عوامل در رتبه بندی نتایج جستجو تبدیل شده است. با معرفی این الگوریتم وب­سایت­هایی که به­دلیل محتوای بی­کیغیت در خطرجریمه قرار دارند را تشویق به اضافه کردن محتوای با کیفیت، حذف کلمه زائد، خوانایی محتوای صفحات، نسبت به قبل می­کند.

علت ساخت الگوریتم پاندا

در سال 2010 موتور جستجوی گوگل دچار بحران شد.این بحران اساسی در پی افزایش محتوای بی­کیفیت بوده که کیفیت نتایج جستجو را هم کاهش داده بود. مدل کسب­وکار گوگل بر پایه رضایت مشتری از نتایج گوگل بوده که دچار خطر شد. در سال2011 روزنامه business insid تیتری با عنوان « الگوریتم جستجوی گوگل تبدیل به ویرانه شده است.» منتشر کرد و گوگل احساس خطر کرد. زیرا همچین تیترهایی سهام شرکت را منفی می­کند و به اعتبار شرکت خدشه وارد می­کند. گوگل برای پاسخ به این زنگ خطر از الگوریتم پاندای خود رو نمایی کرد و در 23 فوریه 2011 آن را به همگان معرفی نمود.

در این رونمایی گوگل یگ بلاگ پست درباره الگوریتم پاندا منتشر کرد و توضیح داد که برای بهتر شدن وضعیت نتایج جستجو، الگوریتم بزرگی منتشر کرده که باعث تغییر قابل توجهی در نتایج جستجو می­شود.

به روز رسانی الگوریتم پاندا

به روز رسانی برای کاهش رتبه سایت­هایی منتشر شده که محتوای آن­ها بی­کیفیت است و هیچ ارزشی برای مخاطب ندارد. برای کسانی که متن محتوای خود را از سایت­های دیگر کپی می­کنند و محتوای غیر قابل استفاده­ای دارند. این الگوریتم باعث می­شود سایت­هایی که اصیل هستند ،  محتوای باکیفیت و مفید و تحقیقی برای وب­سایت خود تولید می­کنند در بهترین رتبه­ها قرار گیرند.

بر اساس آمار وب­سایت­هایی که دچار تنزل رتبه شدند حداقل یکی از مشکلات زیر را داشتند:

  • طراحی نامناسب و زیبا
  • تبلیغات آزار دهنده
  • تکرار بیش از حد کلمات کلیدی
  • رعایت نکردن نکات نگارشی
  • پایین بودن ازش محتوا
  • استفاده از عبارات تکراری

چگونه جریمه پاندا را رفع کنیم؟

اگر سایت شما توسط الگوریتم پاندا جریمه شده رفع آن بسیار دشوار خواهد بود. زیرا این الگوریتم به بهبود عملکرد سایت­ها با توجه به کیفیت محتوا می­پردازد. بهترین راه حلی که می­توانم به شما بدهم تولید محتوا خاص و باکیفیت محتوای منتشر شده در گذشته است. (در بعضی موارد دیده شده که یک وب­سایت محتوای بی­کیفیت خود را حذف کرده و محتوای با کیفیت تولید کرده که توانسته از جریمه گوگل رها شود)

در شروع این الگوریتم خیلی از سایت­ها که محتوای نزدیک به­هم و مشابه داشتند صفحات جدید تولید کردند یا با ویرایش ساختاری صفحه توانستند رتبه مورد نظر را بدست بیاورند و از جریمه در امان باشند. ممکن است پاندا تنها یک صفحه یا چندصفحه از سایت شما حذف کند، اگر تعداد صفحه هایی که توسط پاندا جریمه می­شود زیاد باشد تمام صفحات سایت افت جایگاه پیدا می­کند.

سایت من توسط الگوریتم پاندا جریمه شده چه کنم؟

اگر توسط الگوریتم پاندا جریمه شدید فرآیند پیچیده­ای برای رهایی خواهید داشت. در قدم اول باید تصمیم بگیرید که آیا سایت شما ارزش صرف زمان را دارد؟

 سایت‌­هایی که محتوای بی‌­ارزش تولید می­‌کنند دو دسته هستند:

دسته اول : دسته اوب آن­هایی هستند که در کنار محتوای ارزشمند خود تعدادی مقاله یا خبر را از سایت­های دیگر جمع­آوری کرده­اند و در سایت خود منتشر کرده­اند.

اگر جز این دسته هستید پیشنهاد ما این است که صفحات اضافی ومحتوای داری ارزش پایین را از نتایج جستجو حذف کنید.

دسته دوم: دسته دوم هیچ محتوای ارزشمندی را در سایت نداشته و هرچه جمع­آوری کرده از سایت­های دیگر بود.

اگر جز دسته دوم هستید چیزی برای از دست دادن ندارید زیرا برای راه­اندازی این سایت زحمتی نکشیده­اید. پیشنهاد می­کنیم این دامنه را فراموش کنید و با استراتژی درست و اصولی در سئو تولید محتوا کنید.

چطور محتوای با ارزش تولید کنیم؟

تولید محتوای ارزشمند دارای صرف زمان و هزینه است. اگر عادت به کپی محتوا دارید شروع نویسندگی برا شما کار سختی خواهد بود. اما ناامید نباشید با اعتماد به خود مسیری را که آغاز کرده­اید حتما موفق خواهید بود. برای تولید محتوا ارزشمند این نکات را رعایت کنید:

کیفیت را فدا کمیت نکنید

برایتان مهم نباشد چند مقاله در روز منتشر می­کنید، یا مقاله چند هزار کلمه است. مهم این است محتوای شما برایکاربر ارزشمند باشد. ممکن است برای تولید یم محتوای مخصوص دوهفته زمان بگذارید ولی بدانید ارزش آن بیشتر از محتواهای روتین است.

معیار اصلی موفقیت

موفقیت شما در تولید محتوا باید نظر کاربر، اشتراک گذاری در شبکه­های اجتماعی یا فید بک کاربران باشد

قبل از نوشتن به نیاز مخاطب فکر کنید

به جای توجه به جستجوی کلمات و هدف گذاری روی عبارت­های کوتاه و عمومی ف بهتر است تمرکز را بر روی نیاز واقعی کاربر قرار دهید. در حال حاضر 75 درصد جستجوها در گوگل بیشتر از 3 کلمه هستند. به جای تمرکز بر روی عبارتی خاص تلاش کنید مفهوم و موضوع مشخص را برای کاربر توضیح دهید.

استانداردهای گوگل

درست است که محتوا برای کاربر نوشته می­شود، اما برای موفقیت باید ربات­های گوگل آن را درک کنند. اگر ساختار نگارشی استانداردی را رعایت کنید محتوای شما از نظر گوگل و کاربر ارزشمند خواهد بود.

باورهای نادرست در مورد الگوریتم پاندا

به دلیل الگوریتم­‌های گوگل نمی­توان تفاوت عملکرد آنرا تشخیص داد. در ادامه مواردی را نام می­بریم.

پاندا فقط به کپی بودن توجه می­‌کند

مهم­ترین باور نادرست این است که الگوریتم پاندا فقط در مورد محتوای تکراری است. کارمندان گوگل بارها گفته­اند که با این­که  الگوریتم پاندا وبسایت­ها را به محتوای منحصر به فرد تشویق می­کند، اما وظیفه اصلی آن فراتر از موضوع محتوای تکراری است. پاندا به دنبال محتوای با کیفیت است.

الگوریتم پاندا توجهی به مسائل فنی ندارد

خیلی­‌ها به اشتباه فکر می­‌کنند این الگوریتم به مسائل فنی سایت توجه دارد. اما الگوریتم پاندا تنها به محتوا توجه می­‌کند. با این­‌که مسائل فنی بسیار مهم است اما پاندا به آن توجهی ندارد.

جمله آخر

الگوریتم پاندا حساسیت زیادی نسبت به محتوای تکراری و کپی شده توسط سایت­های دیگر نشان می­دهد، همچنین علائم نگارشی هم از اهمیت بسیاری برخوردار است تا کلمات اضافه یا زائد در محتوا بیش از حد نباشد . این الگوریتم به رضایت کاربر و ارزش محتوای شما بسیار توجه می­کند.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2021-12-14T19:16:52+03:30

ثبت ديدگاه