• الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار و تاثیراتش بر سئو

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

یکی دیگر از الگوریتم‌­های گوگل، الگوریتم مرغ مگس خوار است که اهدافش با الگوریتم­‌های دیگر گوگل متفاوت است. الگوریتم مگس خوار دنبال پیدا کردن لینک ­های بی­‌کیفیت نیست، بلکه وظیفه دارد تا جستجوی کاربران را بهینه کند و کاربران با سرعت بیشتری به سوالات و نتایج مناسب خود برسند.

وظیفه اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار، بررسی عبارت‌­هایی است که جستجو می‌­شوند و درک مفهوم آن عبارات است و تلاش می‌­کند تا نتایج مرتبط با مفهومی که کاربر جستجو می‌­کند را در اختیار او قرار دهد. در واقع او تلاش می‌کند تا کاربر از جستجوی خود حس خوبی داشته باشد. در این مقاله بیشتر راجع به این الگوریتم توضیح خواهیم داد و هدف مرغ مگس خوار را بررسی خواهیم کرد. چرا نام این الگوریتم  مگس خوار است و همچنین توضیح خواهیم داد چگونه سئو سایت خود را توسط این الگوریتم بهبود ببخشید. لطفا تا آخر ما را همراهی کنید.

برای توضیح الگوریتم مرغ مگس خوار  با یک فرضیه شروع خواهیم کرد؛ فرض کنید دوست شما در مورد بهترین کافی­‌شاپ رشت از شما سوال می­‌پرسد. البته شما به چندین کافی­‌شاپ خوب رفته‌اید اما باز می‌خواهید بهترین را به دوست خود معرفی کنید. چه کار می‌­کنید؟ این که سوال پرسیدن نمی­‌خواهد! عبارت مورد نظر خود را در گوگل تایپ می­‌کنید و دکمه جستجو را می‌­زنید. لیست بهترین کافی­‌شاپ­‌ها به همراه عکس، آدرس، نظرهای مشتریان در اختیار شما قرار می­‌گیرد، شما هم شاد از این موضوع که گوگل چقدر خوب منظور من را می­‌فهمد.

پس هدف اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار، درک مفهوم­‌ها و معناهای عبارت­‌هایی است که جستجو می­‌شوند. آیا گوگل همیشه معنی و مفاهیم را به خوبی درک می‌­کرده است؟ در ادامه به این سوال جواب خواهیم داد.

آیا جستجوگر گوگل همیشه همچین درک خوبی داشته؟

اگر به خاطر داشته باشید در سال­‌های نه چندان دور که الگوریتم‌­های گوگل تا این حد هوشمند نبودند، برای رسیدن به پاسخ سوالی کلی وقت هدر می­‌رفت و اصلا این‌قدر ساده نبود. وقتی سوال خود را جستجو می­‌کردید در اولین نتایج به­‌دست آمده صفحات نامرتبط می­‌دیدید.

همان سایت­‌های که با استفاده از تکنیک سئو کلاه سیاه می­‌خواستند کاربران را گول بزنند. به همین دلیل وقتی اولین نتیجه­‌ی گوگل را باز می­‌کردید کلی تبلیغ آزار دهنده با روان شما بازی می­‌کرد. گوگل بی­‌کار نماند، کارخانه‌­های الگوریتم سازی خود را راه انداخت و سایت­‌های اسپمری که در رتبه برتر نتیجه جستجو قرار داشتند را نیست­و نابود کرد. اما واقعا کدام یک از الگوریتم­ها توانست این حرکت پسندیده و به جا را از خود نشان دهد که نتیجه دلخواه کاربر باشد؟

ورود الگوریتم مگس خوار به باغ وحش گوگل

ورود الگوریتم مگس خوار به باغ وحش

یه تصویر سازی در ذهن خود داشته باشید راجع این­که در هشت سال پیش می­‌خواستید یک مقاله در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار بنویسید. برای دیده شدن در گوگل راهی جز تکرار بیش از حد کلمه کلیدی یعنی الگوریتم مرغ مگس خوار نداشتید. البته این کار باعث می­شد کاربر حس خوبی به مقاله نداشته باشد و ارتباط با متن برقرار نکند. ارتباط برقرار نکردن کاربر با محتوا باعث پایین آمدن کیفیت آن می­‌شود.

تکرار زیاد کلمه کلیدی در محتوا باعث شد تا گوگل برای نشان دادن نتیجه جستجو کاربر ، تمام تمرکز خود را بر روی کلمه کلیدی قرار ندهد و معنا و مفهوم عبارات را معیار قرار دهد تا کاربر زودتر به پاسخ خود برسد. یک مثال برای درک این موضوع برایتان می­‌آورم؛ شما راجع به سن لیلا زارعی بازیگر کشور عزیزمان کنجکاوید و عبارت سن لیلا زارعی را در گوگل سرچ می­‌کنید و به سرعت در بالای صفحه  نتیجه دقیق به شما گزارش می­­‌شود.

کلید واژه سن لیلا زارعی

همچین پاسخ دقیقی، یعنی گوگل کاملا متوجه منظور شما شده  و دیگر نیاز نیست سوال خودتان را کامل بپرسید(مریلا زارعی چند سال دارد؟) نکته جالب دیگری که باید بگویم این است که اطلاعات کوتاهی راجع بیوگرافی او می­دهد. در مورد افتخاراتش، جوایزش، خانواده­اش که در سمت راست صفحه مشاهده می‌­کنید. دیگر اطلاعاتی که می­تواند برایتان مفید باشد را در اختیارتان می­‌گذارد. بله گوگل حسابی هوای شما را دارد.

علت نام گذاری الگوریتم مگس خوار چه بود؟

بالاخره نام محصولاتی که گوگل ارائه می­دهد باید جذابیت خاصی داشته باشد. انتخاب نام­‌های پنگوئن، پاندا و مگس خوار هم از این قاعده مستثنی نیست. البته گوگل در انتخاب  این الگوریتم خیلی سلیقه به خرج داده است. زیرا مرغ مگس خوار پرنده­ای است که دو ویژگی شناخته شده‌ا­ی سرعت و دقت دارد. در دنیای وب هم با دقت و سرعت متن شما را بررسی می­‌کند و نزدیک‌­ترین نتیجه را به کاربر معرفی می­‌کند.

بهبود سئو سایت با استفاده از مرغ مگس خوار

یکی از اهداف الگوریتم مرغ مگس خوار رضایت کاربر است. اما برای رسیدن به این هدف، گوگل باید اطلاعات رفتاری کاربر را در سیستم ثبت کند. این یعنی خبری خوب که شما با رعایت قوانین که مرغ مگس خوار وضع کرده سئو سایت خودتان را بهبود ببخشید، اما چه کارهایی باید انجام داد؟

از کلمات کلیدی متنوع استفاده کنید

نباید در محتوای سایت خود مدام از یک کلمه استفاده کنید. بهتر است از مترادف‌­ها و عبارت­های کلیدی طولانی استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی راجع اصغر فرهادی می­‌نویسید، می‌­توانید بنویسید ” تنها کارگردان ایرانی برنده اسکار” مفهوم را به کاربر و گوگل منتقل کنید بدون این‌­که مدام نامش را تکرار کنید.

همچنین استفاده از عبارت هم­خانواده شانس شما را  در گستردگی کلمات کلیدی و کسب جایگاه بیشتر می‌­کند. به طور مثال: ماشین/خودرو کادو/هدیه از نظر گوگل معنای یکسانی دارند و می‌­توانند در متن جایگزین یکدیگر شوند. به این کار مفهوم­ گرایی  در تولید محتوا می­‌گویند. این تکنیک را در مقاله­‌های بعدی دنبال کنید.

نشانه گذاری استاندارد استفاده کنید

برای این­که بتوانید مفهوم محتوا را به گوگل بفهمانید باید مثل خودش  با او صحبت کنید. این زبان نشانه گذاری گوگل است که تاثیر زیادی بر بهبودی سئو سایت شما دارد و موتورهای جستجو راحت با سایت شما راتباط برقرار می­‌کند و همچنین رتبه خوبی در موتورهای جستجو کسب می­‌کنید.

آینده الگوریتم مرغ مگس خوار چه می‌­شود؟

فکر می­‌کنید آینده از آنِ کدام الگوریتم است؟ مرغ مگس خوار؟ جواب راحت است زیرا گوگل بسیار باهوش است و با بروزرسانی­‌هایی که برای الگوریتم مرغ مگس خوار در نظر گرفته انقلابی بزرگ در جستجوی اینترنتی را برپا خواهد کرد.

البته مگس خوار گوگل به اندازه الگوریتم پنگوئن و پاندا تاثیری مستقیم در صفحه نتایج گوگل ندارد. اما مرغ مگس خوار همان چیزی است که گوگل دنبال آن است یعنی درک رفتار و کسب رضایت کاربران!

جمله آخر

با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل دیگر نگرانی برای رضایت کاربران ندارد زیرا این الگوریتم به راحتی منظور شما را می‌­فهمد و نتیجه دلخواه شما را ارائه می‌­دهد. یک لحظه فکر کنید گوگل همچین درکی را نداشت، چه وقت‌ها که تلف نمی‌­شد برای پیدا کردن پاسخ‌­ها در گوگل!

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-27T18:27:30+03:30

ثبت ديدگاه