• ویژگی محتوا نویس خوب

ویژگی های خوب یک محتوا نویس

امروزه یکی از روش­‌های موثر در جذب مخاطب و بهتر شدن کسب و کار آنلاین تولید محتوا است. به همین دلیل است که سایت­‌ها با آگهی و استخدام با عنوان نیازمند محتوا نویس خوب در بخش آگهی قرار می­‌دهند. امروزه در دنیای دیجیتال و اینترنت رقابت بسیار بالایی در جذب مخاطب صورت گرفته است. مخاطبان هم بسیار باهوش شده اند چون جذب سایت­‌هایی می­‌شوند که دارای محتوای مناسب و کاربردی می­‌شوند. مطالبی که برتر هستند و مطالب کپی در آن قرار نگرفته است.

دلایل نیاز محتوا نویس خوب در سایت ها چیست؟

می‌­توان به این موضوع اشاره کرد که شما با داشتن یک محتوا نویس خوب دیگر در سایت خود شاهد مطالب کپی شده و تکراری نمی‌­باشید. مطالب سایت بروز و جدید خواهد بود. محتوایی برای سایت مفید است که از اصول استاندارد سئو نیز بهره مند شده باشد. به این دلیل است که سایت ها نیازمند محتوا نویس خوب بوده و این نیاز در تمامی سایت ها احساس می­‌شود. یک محتوا نویس حرفه­ای و خوب بر اساس اصول سئو می­‌تواند به موفقیت سایت خود در زمینه جذب مخاطب برسد.

این کار باعث می­‌شود تا کاربران زیادی وارد سایت شده و بازدید کنند، و باعث می­‌شود بازدید سایت شما بالا برود یعنی اعتبار سایت شما در موتورهای جستجو بالا رفته است. دراین جلسه قصد داریم راجع ویژگی­‌های محتوا نویس خوب توضیح دهیم سپس تکنیک­های نویسندگی محتوا نویس ماهر و سپس راه کارهای لازم برای نوشتن محتوا را توضیح می­‌دهیم. با ما باشید.

یک محتوا نویس خوب دارای چه ویژگی و قابلیت هایی باید باشد؟

 • یک محتوا نویس باید خلاق باشد و بتواند در مورد موضوعات مختلف تولید محتوا انجام دهد.
 • یک محتوا نویس خوب باید بتواند به خوبی با کارفرمای خود ارتباط برقرار کند و محتوای دلخواه او را تولید کند.
 • محتوا نویس خوب باید بتواند در مورد موضوعات تخصصی هم بنویسد.
 • باید با استانداردهای سئو و قواعد آن آشنا باشد و در نوشته­های خود ب­کار گیرد.
 • باید به اصول و قواعد نگارشی آگاه و مسلط باشد ودر نوشته­‌هایش رعایت کند.
 • باید بتواند درباره موضوعات مختلف انواع محتوا را تولید کند و با تمامی روش­های تولید محتوا آشنا باشد.
 • یک محتوا نویس خوب باید توانایی کار با اینترنت و جستجو در اینترنت را مسلط باشد.
 • محتوا نویس خوب باید صبور و آرام باشد.
 • یک محتوا نویس خوب باید توانایی کار در محیط و نفرات مختلف را داشته باشد و بتواند موضوعات مختلفی که مد نظر آن‌هاست را تولید کند.

و هزاران ویژگی دیگر که بر اساس محیط و نوع محتوای متفاوت باید در آن فعالیت کند. با توجه به موضوعات گفته شده سایت­‌ها نیازمند محتوا نویس خوب بوده و این نیاز برای تمامی مدیران احساس می­‌شود. برایشان فرقی نمی­‌کند این افراد در شرکت کار کنند یا در خانه به محتوا نویسی بپردازند. مهم محتوای خوب و قابل قبولی است که باعث جذب مخاطب می­‌شود. بعد از شناخت محتوا نویس خوب حال می­‌خواهیم مهارت­‌های او را بشناسیم.

یک نویسنده محتوای خوب باید:

 1. مطالعه زیادی داشته باشد: با خواندن نوشته­های دیگران به خود کمک می­کنند تا هنر نویسندگی بهتر بیاموزند و به آن‌ها الهام می­بخشد که بهتر بنویسند.
 2. مخاطبان خود را بشناسند: یکی از ویژگی­‌های محتوای خوب برقراری ارتباط  دو طرفه است . یک محتوا بدون شناخت مخاطبین هدف، مانند یک تیر بدون داشتن هدف است.
 3. واضح و قابل فهم بنویسد: نویسنده زمانی می­‌تواند واضح و قابل فهم بنویسد که مطلب را فهمیده باشد. باید با استفاده از انتخاب کلمات مناسب استفاده از تصاویر  هر موضوع پیچیده‌­ای را برای خواننده به صورت ساده بیان می­کند.
 4. بر دستور زبان تسلط کامل داشته باشد: کسی می­‌تواند خوب بنویسد و مفهوم را انتقال بدهد که بر قوانین دستور زبان تان سرای خوبی باشد و عبارت های مختصر و مفید آشنا باشد.
 5. داستان سرای خوبی باشد: یکی از اهداف محتوا ، ا­یجاد هویت و برای برند و کسب اعتماد مخاطبان است. برای این‌که مشتریان خسته نشوند یک نویسنده خوب می­تواند این مشکل را حل نماید و بتواند یک موضوع پیچیده را به گونه­ای ارائه دهد که برای مخاطب لذت بخش باشد ، یکی از مهم‌­ترین تکنیک­ها در بازاریابی داستان سرایی می­باشد. یک نویسنده خوب باید بتواند از طریق داستان­‌سرایی و خلق سناریو مخاطب را جذب کند.

ویژگی یک محتوای خوب و تاثیر گذار

ویژگی محتوای خوب را هم توضیح دادیم مانند هرکاری نویسندگی نیاز به تمرین و کسب مهارت دارد. یک محتوای خوب در بازاریابی محتوا ، چیزی بیش از کنار هم قرار دادن واژه است.

 1. محتوای خوب باید برای گروه خاص از مخاطبین نوشته شود:

یک محتوای خاص هیچ­وقت کلی نمی­‌باشد، بلکه باید برای گروهی خاص نوشته شده باشد. در هنگام نوشتن نیازهای آن­‌ها را در نظر داشته باشید تا بتوانید راه حل های مورد نظر آن‌ها را ارائه دهید.

 1. محتوای خوب باید برای موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی بهینه سازی شده باشد.

قطعا می­‌خواهید که محتوای شما در صدر رتبه‌­بندی  گوگل قرار گیرد. حال منظور چیست؟ یعنی در این محتوا عبارات کلیدی درستی استفاده شده باشد. زمانی که کاربر در موتورهای جستجو یا شبکه های اجتماعی ،محتوای مورد نظر را جستجو می­‌کنند، محتوای تولیدی شما به راحتی  و به صورت ارگانیک پیدا می­‌شود.

 1. محتوای خوب ، باید ارزشمند باشد.

محتوای شما قرار است چه ارزشی را برای مخاطب فراهم کند؟ با خواندن این محتوا چه سودی بدست می‌­آورند؟ مطرح کردن این سوالات، باعث هدایت شما در ایجاد محتوا می­‌شود. در صورتی که ارزشی ایجاد نکنید و سودی برای مخاطب نداشته باشد، محتوای شما مورد توجه قرار نمی­‌گیرد.به اشتراک گذاشته نمی­‌شود و مخاطبین برای خواندن مجدد به سایت یا شبکه اجتماعی شما باز نمی­‌گردند. این محتوا باید بتواند اطلاعات مخاطب را افزایش دهد.

 1. باید دارای ساختار باشد.

هیچ کس دوست ندارد یک محتوای طولانی، خسته کننده  را بخواند. هیچ چیز مهم‌­تر از این نیست که مخاطب بتواند به راحتی موضوع را درک کند. اگر ساختار مناسب نباشد باعث آشفته شدن خواننده می­‌شود. به همین دلیل باید با ایجاد رعایت دستور زبان  و نگارش  آن را خواناتر کنید.

 1. محتوای خوب باید مخاطب را تبدیل به مشتری کند

باید با مخاطب ارتباط برقرار کنید و این ارتباط دو طرفه باشد و لحن بیان شما طوری باشد که به شما اعتماد کنند.

سخنان پایانی :

برای نویسنده و محتوا نویس بهتر شدن نیاز به چیزی بیش از نوشتن واژگان است. نویسندگی محتوا مانند داستان سرایی است. نوشته باید مفاهیم را در ذهن مخاطب انتقال دهد و ارتباط دو طرفه باشد.

 

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:40:07+03:30

ثبت ديدگاه