• تفاوت http و https

تفاوت http و https در چیست؟

تفاوت http و https در url

همه ما دوست ­داریم سایتی با امنیت بالا داشته باشیم، زیرا سایت امن برای سئو بسیار فوائد دارد. یکی از راه­هایی که به سایت شما امنیت و کمک بسیاری می­کند گواهی­نامه ssl است. برای درک این مقاله قبل از اینکه به بررسی تفاوت http و https برسیم لازم است توضیحی در مورد این گواهی­نامه ssl بدهم. لطفا با صبر و شکیبایی بیشتری همراه ما باشید.

حتما  سایت­هایی را دیده­اید که با http آغاز می­شوند و بعضی­ها هم با https شروع می­شوند. اما تفاوت این دو نوع در چیست؟ چرا  در url با هم متفاوت است؟ ما اینجاییم تا پاسخ این سوالات را به شما بدهیم و به زبانی ساده بگوییم تفاوت http و https در چیست. و چرا باید سایت خود را  به https تبدیل کنید. همراه ما باشید تا به جواب سوال­های خود را برسید.

گواهی ssl  چیست؟

Ssl مخفف این عبارت است؛ secure sockets layer. وظیفه­ای که دارد ایمن نگاه داشتن اتصال شما به اینترنت و محافظت از اطلاعات حساسی است که بین این دو سیستم ارسال می­شود.اهمیت ssl زمانی شروع شد که گوگل در سال 2018 یک هشدار به وب مسترها داد که اگر از پروتکل https استفاده نکنند ممکن است با خطر روبرو شوند و ترافیک مورد نظر خود را از دست می­دهند! اما برسیم به تفاوت http و https که چرا باید آن را تغیرر دهیم؟

 

http پروتکلی است که وظیفه برقراری ارتباط بین server و clinet  را در یک شبکه کامپیوتری بر عهده دارد. زمانی که کاربر وارد سایت می­شود اطلاعات از طریق http به کامپیوتر کاربر ارسال می­شود، کاربر هم اطلاعاتی به سایت برمی­گرداند که کامپیوتر با استفاده از http اطلاعات را به وب سایت بر می­گرداند.

در https هم هم کامپیوتر کاربر و هم وب سایت کد محرمانه دارند تا اطلاعات به صورت رمز گذاری شده بین یکدیگر رد و بدل شود تا شخص دیگری نتواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.

ایراد http

ایراد http عدم رمز بر روی اطلاعات است. خب یعنی چه؟ یعنی اگر فردی در میان راه تبادل اطلاعات، بین کاربر و وب قرار بگیرد می­تواند این اطلاعات را مشاهده کند.

برای این­که این موضوع را درک کنید و متوجه اهمیت آن شوید یک مثالی می­آوریم. فرض کنید در حال خرید آنلاین  هستید و این درگاه از بانکی از  پروتکل https هم پشتیبانی نمی­کند!  حتما ترسی وجود شما را فرا گرفت درسته؟ ادامه را بخوانید لطفا؛ تمام اطلاعات بانکی و دیگر اطلاعات شما بدون هیچ رمز نگاری و کد امنیتی در فضای اینترنت رد و بدل می­شود.

آسیب پذیر بودن https

پروتکل https مسائل زیادی را در مسائل امنیتی حل کرده است. گزارشات بسیاری در مورد حمله­هایی که به سایت­ها می­شود وجود دارد که https این مسائل را کاهش داده. حال به برخی از این گزارش­ها اشاره می­کنیم:

  • برخی شرکتها بدون اجازه و اطلاع مشتریان، عادت­های وب­گردی کاربران را تماشا می­کنند.
  • China telecom با استفاده از ارتباطات http بد افزاری را به کامپیوتر کاربر می­فرستد.
  • Airtel هم در این پروتکل از کاربران سوء استفاده می­کرده است.

بعضی از این مسائل که در خصوص امنیت رخ داده است شامل شرکت­های فناوری بزرگ بوده است. جالب است بدانید که شرکت­های آمریکایی بیش از 3 میلیارد دلار در این کلاه­برداری بزرگ اینترنتی از دست داده­اند که بیشتر مربوط به جمع­آوری اطلاعات توسط هکرها به­ خاطر عدم ایمن بودن ارتباطات آن­ها بوده است. به این دلیل تمام شرکت­های پیشرو پروتکل خود را به https تغییر داده­اند. به تفاوت http و https تا حدودی پی برده­اید.

رتبه بالاتر در نتایج گوگل با استفاده از پروتکل https

در متن بالا به این موضوع که گوگل استفاده از https را ضروری دانسته اشاره شد. قصد دارد این پروتکل را در بین سایت­ها ترویج دهد. با اضافه کردن گواهی ssl به وب سایت می­توانید بازدید کنندگان بیشتری را به سایت و کسب­وکار خود جذب کنید.

با مواردی که گفته شد استفاده از پروتکل https ضروری است زیرا پروتکل htpp دیگر قدیمی شده است و نیازهای امنیتی امروز و حتی امکان به­روز که توسط بسیاری از شرکت­ها ارائه می­شود را ساپورت نمی­کند. مثل این است که از مودم­های قدیمی برای اتصال به اینترنت در این سال استفاده کنید. شما حاضرید که از این مودم در این عصر استفاده کنید؟ لطفا راه اندازی http را فراموش کنید و برای این­که در رقابت عقب نمانید گواهی ssl خریداری کنید و سایت خودرا با https راه اندازی کنید.

دلیل مهم استفاده از https

دلایلی مطرح می­کنیم که در تفاوت http و https متوجه برتری https شوید.

نتیجه بهتر در نتایج موتور جستجو

گوگل استفاده از پروتکل https را یک فاکتور برای رتبه بندی اعلام نکرده است. اما تجربه و شواهدی نشان می­دهد که الویت با سایت­هایی است که از  sllدر دامنه خود استفاده کرده­اند.

تجربه بهتر کاربر

مرورگر فایرفاکس و کروم از این امنیت استفاده می­کنند و کاربر به­راحتی می­تواند این موضوع را بفهمد و اطمینان کند. پس اگر می­خواهید کاربر خود را حفظ کنید تا تبدیل به مشتری شما شود تهیه sll را در دستور کار خود قرار دهید.

حفاظت از اطلاعات کاربران

به وسیله sll می­توانید از تمام داده­های کابر محافظت کنید زیرا کسی دوست ندارد اطلاعات کاربرش در اختیار همه قرار گیرد  و سرنوشتی همچون فیسبوک داشته باشد. زیرا با هک شدن اطلاعات فیسبوک، دفتری که مسئول پاسخگویی در دولت آمریکا بود اعلام کرد؛ یکی از دلای هک شدن و دسترسی به داده­های کشف نشده وخصوصی این است که امنیت سایت منقضی شده و هکرها راحت امنیت سایت را قابل دسترس کدند.

نماد امنییت

بسیاری از کاربران نگران هستند که از اطلاعات آن­ها سوء استفاده نشود. برای جلب اعتماد می-توانید از نماد امنیت در سایت خود استفاده کنید تا خیال کاربر راحت شود.

با ذکر چند تفاوت http و https متوجه برتری پروتکل https شده­اید

مراحل تغییر از http به https

با این تفاوت http و  https حتما می­خواهید مهاجرت داشته باشد  تا در امنیت باشید اما این مهاجرت کمی سخت است زیرا مشکلا ت احتمالی پیش می­آید که چند نمونه را نام می­بریم:

  • انتخاب یکی از انواع گواهی­نامه ssl
  • تمامی صفحات از http به https باید هدایت شود.
  • تایید مججد مالکیت.
  • به روز رسانی نقشه سایت
  • به روز رسانی تمام فایل­های txt
  • به روز رسانی تنظیمات گوگل
  • انجام تست­ها

برای مهاجرت باید این سختی­ها را پشت سر بگذارید تا بتوانید سایتی ایمن و قابل اعتماد در اختیار کاربر قرار دهید. با این تفاوت http و https شما کدام پروتکل را برای سایت و  کاربران خود انتخاب می­کنید؟

نتیجه گیری

اگر شما می­خواهید کاربر شما به محض ورود به سایت با اخطار مواجه نشوند لازم است که امنیت سایت را تهیه کنید. با توجه به تفاوت http و https امنیت سایت برای شما باید یکی از موارد مهمی باشد که اگر به آن توجه نکنید پیامدهای سنگینی را برایتان خواهد داشت. بنابراین استفاده از امنیت بالا برای سایت رتبه شما را در موتورهای جستجو بالا برده و کاربر حس و تجربه بهتری دارد چون می­داند از اطلاعاتش محافظت می­شود.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:48:57+03:30

ثبت ديدگاه