• ویرایش نگارش محتوا

آموزش ویرایش محتوا از نظر علائم نگارشی

اگر می­‌خواهید تولید محتوای شما خاص و حرفه‌­ای­‌تر باشد باید به علائم نگارشی توجه کنید تا متن و اطلاعات شما  برای مخاطب جذاب و تاثیرگذار  باشد. مهم­ترین وظیفه­ای که یک محتوا نویس نسبت به زبان ملی خود دارد، رعایت دستورهای زبان فارسی و اصول نگارشی است. این رعایت اصول  باعث می­شود که محتوای شما کیفیت بالاتری داشته و محتوا تاثیرگذار باشد و بتوانید مخاطب­های خاص خود در این زمینه را جذب کنید.

مهارت­هایی که برای نوشتن یک محتوای خوب و باکیفیت نیاز دارید؛ تسلط بر زبان گفتاری و نوشتاری است، همچنین باید دایره لغات گسترده­ای داشته باشید. رعایت این نکته­ها باعث می­شود تا منظور خود را به­ درستی در اختیار مخاطب قرار دهید.در این نوشته با تعدادی از علائم نگارشی به همراه مثال­هایی آشنا می­شویم که بسیار رایج است.با ما همراه باشید.

علائم نگارشی

در بعضی از متنِ نوشته­ها اصول نگارشی رعایت نشده است. به همین دلیل خواننده منظورِ متن را به درستی درک نمی­کند یا اشتباه متوجه می­شود. علائم نگارشی، علائمی هستند که به آرایش جمله کمک می­کند و آن را زیبا می­کند، حتی می­تواند معنی جمله را تغییر دهد. بنابراین رعایت علائم نگارشی بر روی کیفیت و درک بهتر نوشته­ی شما تاثیر خواهد گذاشت. حال متنی برای شما بدون رعایت قواعد و اصول نگارشی در نظر گرفته­ایم تا بیشتر متوجه اهمیت اصول نگارشی شویم؛

من گفتم:من متوجه نمی شوم وینکاهم همینو گفت

من پس توضیح بده

وینکا:مادر جهان های غیر متمدن بدنیا امده ایم تا به انها کمک کنیم از نابودی جلوگیری کنند

وینکا:نمیدانم

امی عالیه از کجافهمیدی

نمی دانم

وینکا:من از کدام جهان امده ام

امی: این موضوع چندان اهمیتی نداردبازگشت به گذشته فایده ای ندارد لحظه حال مهم است…

بهتر است مرحله به مرحله پیش برویم ابتدا میخواهم پاسخ سوال اول را بدهم؟

کم­کم این متن را به همراه توضیحات ویرایش می­کنیم تا متوجه اهمیت علائم شوید.

نقطه (.)

نقطه به منظور پایان دادن به یک جمله استفاده می­شود. این­کار باعث می­شود تا جملات از هم جدا باشند و خواننده هم درک بهتری نسبت به جمله داشته باشد. نکته مهمی که باید رعایت کنید این است که برای تیتر از نقطه استفاده نمی­شود این­کار اشتباه است.

مثال:  بهتر است مرحله به مرحله پیش برویم. ابتدا می­خواهم پاسخ سوال اول را بدهم.

در این جمله نقطه ونیم­فاصله در جای درست خود قرار گرفتند. همان­طور که می­بینید جمله بسایر زیبا و قابل درک شده است. اما نیم فاصله چیست؟ با ما همراه باشید.

نیم فاصله

نیم فاصله، مانند فاصله است.حروف را بدون ایجاد فاصله از هم جداسازی می­کند. نیم­فاصله باعث زیبایی متن و آسان خوانده شدن شدن می­شود.

مثال: من گفتم: «من متوجه نمی­شوم». وینکا هم همین را گفت.

کلماتی مثلِ نمی­شوم، بنیان­گذار،  یا جملاتی  که «ی» اضافه می­گیرند :گربه­ی، رشته­ی

کلماتی که پسوند «ترین» دارد مانند:ستودنی­ترین از نیم­فاصله استفاده می­شوند.

ویرگول (،)

ویرگول با مکث کوتاهی که به جمله قبل خود می­دهد،  باعث می­شود جمله را متوجه شده و بعد به خواندن ادامه دهید. در واقع می­خواهد بگوید، تا این قسمت جمله تمام شده اما ادامه دارد.

مثال: همین ارتعاشات منفی ذهن انسان­ها، به طرز خطرناکی در انرژی روانی که در اطراف جهان شماست، جمع شده است.

مثال:  – امی: عالیه! از کجا فهمیدی، وینکا؟

در مثال آخر؛  ویرگول، وینکا را از جمله جدا کرد و وینکا را به حالت سوالی صدا زد.

همان­طور که مشاهده می­کنید، قبل از کلمه اِمی، از خط فاصله استفاده شده که در ادامه توضیح خواهیم داد.

خط فاصله

خط فاصله  در بین مکالمه بین شخصیت افراد داستان، «قبل از کلمه اِمی فاصله استفاده می­شود»و همین­طور معنی «تا» و «به» برای نشان دادن فاصله زمانی  و عددی استفاده می­شود.

  • اِمی: عالیه! از کجا فهمیدی، وینکا­؟
  • وینکا: نمی­دانم.
  • اِمی: …

مثال: پرواز ترکیه-عمان به دلیل شرایط جوی به تاخیر افتاد.

خط فاصله در اینجا به معنی «به» است.

مثال: سنِ واجد شرایط بانوان استخدامی بانک قوامین، باید بین 25-30 باشد.

خط فاصله در اینجا به معنی «تا» است.

نقل قول یا گیومه «»

حتما در متن بالا متوجه شده­اید که از علامت «» زیاد استفاده شده است. گیومه برای نقلِ­قول از طرف کسی، یا برای یادآوری نکته مهم، که برای بار اول در متن آمده، استفاده می­شود.

مثال: من گفتم: « من متوجه نمی­شوم». وینکا هم همین را گفت.

مثال: مولانای جان چنین می­فرماید: « نــور تـویی، سـور تویی، دولت منصور تـویی»

ی نکره

ی نکره  زمانی به­کار می­رود که شما به شخص یا شی اشاره می­کنید که مخاطب آن­ها را نمی­شناسد. به همین دلیل به آن واژه «ی» می­دهیم .

مثال: دیروز جوانی را دیدم که بسیار آشفته بود.

غلط املائی

در محتوا رعایت نکردنِ فاصله درست بین کلمه‌­ها غلط املائی حساب می­‌شود. یا فاصله بین کلماتی که باید از نیم فاصله استفاده شود اما از فاصله استفاده می­شود، در سئو محتوا غلط املایی حساب می­شود.

  • وینکا: ما در جهان­های غیر متمدن به دنیا آمده­ایم تا به آن­ها کمک کنیم، از نابودی جلوگیری کنند.

توجه کنید در اول مقاله جمله­ها بدون رعایت فاصله و علائم نگارشی نوشته شده­اند. در این جمله که صحیح نوشته شده است، فاصله­ها و نیم­فاصله­ها و نوشتن کلمه الف رعایت شده است، که در سئو بسیار تاثیر گذار می­باشد.

تاثیر استفاده از علائم نگارشی بر سئو

رعایت استانداردهای نگارشی خیلی در خوانایی متن کمک می­کند. همچنین باعث جلب رضایت مخاطب می­شود، زیرا درک مفهوم جمله برای کاربر آسان می­شود. البته تا حدودی در مثال­ها سعی بر اهمیت  نگارش در محتوا داشته­ایم. مثلا با تغییر جایگاه ویرگول، جمله معنی متفاوتی پیدا می­کند و گوگل این موضوع را به راحتی تشخیص می­دهد. شاید هم معنی زیاد هم متفاوت نباشد ، و گوگل آن را درک کند، اما اگر رضایت کاربر نباشد یک خطر برای کیفیت محتوای شما حساب می­شود.

هدینگ­گذاری هم در سئو بسیار اهمیت دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

هدینگ گذاری

یکی از موارد مهم در سئو هدینگ­گذاری است. 6 هدینگ داریم که با علامت h  نشان داده می­شود. هدینگ یک را با h1 نشان می­دهیم که به­عنوان سرتیتر اصلی و مهم­ترین هدینگ قرار می­گیرد. در هرمقاله، فقط یک­بار از h1 استفاده می­شود. بنابراین h1 مهم­ترین و  h6 کم­اهمیت­ترین هدینگ است. این جداسازی تیترها باعث می­شود تا مخاطب با نگاه به تیترها در وقت خود صرفه جویی کند و موضوع کاربردی خود را مطاله کند.

جمله آخر

ما سعی کرده ایم تا نکات نگارشی و تاثیرات آن بر سئو برای شما دوستان شرح دهیم. حال  در ابتدای مقاله جمله­ای که به اشتباه نوشته را به­صورت کامل صحیح می­کنیم.

من گفتم: «من متوجه نمی­شوم» وینکا هم همین را گفت.

  • من: پس لطفا توضیح بده.
  • وینکا: ما در جهان­های غیر متمدن به دنیا آمده ایم، تا به آن­ها کمک کنیم از نابودی جلوگیری کنند.
  • اِمی: عالیه! از کجا فهمیدی، وینکا؟
  • وینکا: نمی­دانم.
  • اِمی: این موضوع چندان اهمیتی ندارد. بازگشت به گذشته، فایده­ای ندارد، لحظه حال مهم است.
  • اِمی: بهتر است، مرحله به مرحله پیش برویم،ابتدا می­خواهم پاسخ سوال اول را بدهم.

حتما متوجه زیبایی متن بالا شده­اید و تفاوت را احساس کرده­اید. آیا شما دوست ­دارید متنی بخوانید که نگارش در آن رعایت شده باشد یا خیر، خودتان متوجه منظور و درک جمله شوید؟ مطمئن هستم شما هم دوست دارید متن شما زیبا با رعایت اصول نگارشی نوشته شده باشد.

با تشکر.

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:52:53+03:30

ثبت ديدگاه