بکارگیری ساختار درست در تولید محتوا چه نقشی دارد؟

ساختار مناسب چه تاثیری در شخصیت سایت دارد؟ آگاهی از نحوه‌ی نوشتن محتوا با ساختار مناسب و استاندارد یکی از اولین و مهم‌ترین موضوعاتی است که قبل از تولید و نوشتن محتوا باید به آن دقت کرد. در ذهن بسیاری از طراحان و صاحبان ایده که در زمینه‌ی کسب و کار اینترنتی مشغول به کار هستند یک سری ایده، پرسش، نظر و اطلاعاتی وجود دارد که برای ارائه‌ی آن‌ها به کاربران نیاز به استفاده از قالب و محتوایی با ساختار صحیح و سازمان‌یافته است. در این مقاله به معرفی اهمیت ساختار مناسب محتوا و نکات مهم در این زمینه پرداخته شده است.

اهمیت استفاده از ساختار مطابق با استاندارد در تولید محتوا

برای تولید محتوای با کیفیت و مفید توجه به ساختار متن یکی از مولفه‌های مهمی است که نباید از آن غافل شد. با رعایت ساختار مناسب در تولید محتوا می‌توانید به کاربر کمک کنید تا در هنگام خواندن محتوا به درک صحیحی از موضوع برسد. همچنین استفاده از ساختار مناسب در تولید محتوا باعث می‌شود تا محتوا منظم و سازمان‌دهی شده به نظر برسد. عدم استفاده از ساختار درست در محتوا می‌تواند منجر به سردرگمی مخاطب شده و برای کاربر خسته کننده باشد.

لذا استفاده از یک چارچوب صحیح قبل از تولید محتوا می‌تواند تاثیر چشمگیری در جلب نظر کاربر داشته باشد و از ایجاد تناقض در متن جلوگیری کند. بکارگیری ساختار در محتوا به آن ترتیب و نظم اصولی می‌دهد و محتوا را منسجم می‌سازد. ساختار محتوای مناسب باید دارای مکث، زیرعنوان، لیست، تصویر و نکات مهم باشد. همچنین رعایت فونت و رنگ مناسب محتوای متنی باعث می‌شود چشم کاربر خسته نشود.

منظور از ساختار محتوا چیست؟

سالیان سال است که از ساختار به‌عنوان یک تکنیک در تولید محتوا استفاده می‌شود. در واقع یکی از امکانات html ایجاد ساختار است. مدت زیادی است که در تگ‌های html از ساختارها استفاده می‌‌شود. تگ‌های html اعضای تشکیل‌دهنده‌ی وبسایت‌ها هستند. در این مقاله قرار است درباره‌ی تگ‌های معروف heading یا همان زیرعنوان‌ها در محتوا صحبت کنیم. با استفاده از این تگ‌ها در هنگام تولید محتوا می‌توان ساختار سلسله مراتبی به متن داد. در زیر روش سنتی و متداول ساختار محتوا را مشاهده می‌کنید.

 • Heading 2
 • Heading 3
 • Heading 3
 • Heading 4
 • Heading 2

امروزه روش‌های جدیدی نیز به‌عنوان ساختار مناسب محتوا معرفی شده‌اند که با بکارگیری آن‌ها در تولید محتوا می‌توان به افزایش رتبه‌بندی سایت کمک کرد.

نکات موثر در ایجاد ساختار صحیح در تولید محتوا

 • هر موضوع را به زیرعنوان‌های کوچکتر تقسیم کنید.

در صورتی که محتوای وبسایت شما بسیار طولانی است بهتر است آن را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید. برای بخش‌های اصلی و مهم‌تر محتوا از تگ‌های h2 استفاده کرده و محتوایی که دارای ارزش کمتری است را در زیرعنوان‌های بعدی مانند h3 قرار دهید.

 • محتوا را به 3 بخش اصلی تقسیم کنید

 • مقدمه: آغاز محتوا می‌تواند یک یا دو پاراگراف باشد و با یک سوال یا بحث چالش‌انگیز شروع شود. هرچه مقدمه‌ی متن جذاب‌تر باشد، تمایل کاربران به خواندن ادامه‌ی متن بیشتر می‌شود.
 • متن اصلی: محتوای اصلی وبسایت شما باید ساختار سلسله مراتبی داشته باشد. اگر فقط شروع به نوشتن کل متن بدون ایجاد تیتر کنید بازدید وبسایت شما کاهش می‌یابد. چراکه کاربران معمولا برای یافتن پاسخ سوال خود به‌دنبال تیترهای موجود در متن می‌روند. در صورتی که متن شما دارای عنوان و زیرعنوان نباشد دچار یکنواختی شده و برای کاربر خسته‌کننده می‌شود. کاربران عادت دارند اول بصورت سریع تیترهای محتوا را می‌خوانند و سپس تصمیم به خواندن مطالب آن زیرعنوان می‌گیرند. پس جذاب بودن تیتر و عنوان‌ها بسیار مهم است.
 • نتیجه‌گیری: در بخش نتیجه‌گیری محتوا نباید درباره‌ی موضوع جدیدی صحبت کرد. بهتر است خلاصه‌ای از کل مطالب در این قسمت نوشته شود. معمولا بخش نتیجه‌گیری دارای یک پاراگراف است.
 • از لیست در محتوای خود استفاده کنید

در محتوا از لیست‌ها معمولا برای ترغیب کاربر به خواندن، جداسازی موارد مهم از یکدیگر، نشان دادن تعداد مشخصی از موارد استفاده می‌شود. استفاده‌ی صحیح از لیست‌ها بسیار مهم است. لیست‌ها را هم می‌توان با شماره‌گذاری و هم بدون شماره‌گذاری بکار برد.

ساختار مناسب چه تاثیری در شخصیت سایت دارد؟

ساختار مناسب چه تاثیری در شخصیت سایت دارد؟

 

 • از لینک‌ها برای ارتباط‌دهی مطالب وبسایت استفاده کنید

برای اینکه موتورهای جستجوی گوگل به سادگی مطالب وبسایت را ارزیابی کنند باید ساختار داخلی سایت به‌گونه‌ای طراحی شود که صفحات مختلف سایت از طریق لینک به یکدیگر مرتبط شوند. استفاده از ارتباط‌دهی داخلی در سایت به منظور کمک به هدایت کاربران، افزایش بازدید و رتبه‌بندی وبسایت و نمایش سلسله مراتبی انجام می‌شود. هنگامی که کاربر لینک مفیدی را مشاهده می‌کند که با مطالب خوانده شده مرتبط است حس کنجکاوی به وی دست می‌دهد و روی لینک کلیک می‌کند. اینکار باعث می‌شود که کاربران بیشتری به سمت وبسایت شما کشیده شوند و بازدید از سایت نیز افزایش یابد. همچنین گوگل نیز با مشاهده‌ی لینک‌ها در سایت به آن ارزش داده و به درک صحیحی از ساختار وبسایت می‌رسد.

 • از واژه‌های ساده در محتوا استفاده کنید

این واژه‌ها باید در عین حال که ساده هستند دارای معنایی واضح و روشن باشند.

 • از طولانی نویسی بپرهیزید

جملات کوتاه و قابل فهم بکار ببرید. بکار بردن جملات طولانی باعث می‌شود ذهن کاربر خسته شود.

 • به نگارش درست متن خود اهمیت دهید

نگارش درست متن علاوه بر بالا بردن خوانایی و افزایش جذابیت محتوا برای کاربران سایت، از اصول انکار ناپذیر سئو نیز هست.

 • به ویرایش صحیح متن، غلط‌های املایی و بکارگیری علائم نگارشی صحیح در محتوا توجه کنید.

جالب است بدانید که گوگل به شدت نسبت به غلط های املایی محتواهایی که در سایت منتشر می‌شود حساس است. علائم نگارشی و استفاده بجا از آن ها نشان دهنده وقتی است که برای نوشتن محتوا صرف کرده اید و تسلطی که برای نوشتن آن ها دارید. برای همین حتما برای یادگیری علائم نگارشی و نحوه استفاده صحیح آن ها اقدام کنید. برای این منظور می‌تونید مقاله نگارش در تولید محتوا را مطالعه کنید.

ساختار کلی محتوا از ابتدا تا انتهای مطلب

از شروع محتوا تا پایان آن را می‌توان با استفاده از ساختار استاندارد زیر ایجاد کرد.

 • طرح مسئله یا یک پرسش: با اینکار هم موضوع محتوا و هم دلیل تولید محتوا مشخص می‌شود.
 • توضیح درباره‌ی علت طرح این پرسش: با اینکار به محتوای خود ارزش می‌دهید و کاربرد و ضرورت و اهمیت آن را نشان می‌دهید.
 • معرفی روش‌های مختلف برای پاسخ دادن به پرسش مطرح شده
 • بررسی مزایا و معایب هریک از روش‌ها
 • پاسخ دادن به پرسش: در این قسمت باید پاسخ سوالی که مطرح کرده‌اید را بطور جامع و کامل در اختیار کاربر قرار دهید.
 • نتیجه‌گیری و جمع‌بندی: در این بخش که انتهای مطلب است باید یک توضیح مختصر و مفید از طرح کلی محتوا بدهید و با معرفی منابع مختلف کاربران را به سمت مطالعه‌ی بیشتر سوق داده و اعتماد آن‌ها را جلب کنید.

 

نتیجه‌گیری و جمع‌بندی مقاله

داشتن ساختار برای محتوا در هر سایتی ضروری هست. اما مهم تر از آن این که ساختاری مختص به سایت خودتان را برای محتوا های سایتتان داشته باشید. در حال حاضر قانون کلی داشتن ساختار محتوا را در این مقاله آموختید اما اینکه ساختار ویژه برای سایت شما چگونه ساخته می‌شود، موضوعی است که می‌بایست با توجه به موضوع سایت و نحوه کار و استراتژی محتوایی که برای آن چیده می‌شود، ترتیب داده شود. این موضوع به سایت شما شخصیت داده و موجب افزایش تجربه کاربری خوب و در نهایت بهبود سئو نیز خواهد شد. اما برای آن که تولید محتوای خوبی در سایت خود داشته باشید توصیه میکنم که در مورد تولید محتوای مناسب و نیم ‌فاصله نیز مطالعه کنید.

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس بیتا دانش‌پرور

 

ثبت ديدگاه