تولید محتوا چیست و چگونه محتوای فوق العاده ای بسازیم؟

تولید محتوا چیست؟ اهمیت تولید محتوا در چیست؟ چرا سعی می‌کنیم محتوای جذاب بسازیم؟ چگونه محتواهای سایت خود را فوق‌العاده تنظیم کنیم؟ در این متن به تمام این موارد می‌پردازیم ضمن این‌که قرار است توضیحات کمی هم در مورد مسائل فنی تولید محتوا مطالعه کنید. هر کدام از این مطالب به صورت گسترده در مقاله دیگری شرح داده شده است. با کلیک بر روی کلمات آبی هر کلمه ای که نمی‌دانید، از زیر و بم آن‌ها آگاهی پیدا کنید.

در رابطه با تولید محتوا چه خواهیم خواند؟
۱- تعریف تولید محتوا
۲- اهمیت تولید محتوا
۳- چرا سعی می‌کنیم محتوای جذاب بسازیم؟
۴-چگونه محتوای متنی فوق‌العاده‌ای داشته باشیم؟

تعریف تولید محتوا

تولید محتوا یعنی ساختن محتواهایی که برای حل مشکل بقیه افراد جامعه تنظیم شده اند. مسائل موجود در دنیا به قدری پیچیده و متنوع هستند که تخصص در همه آنها امکان پذیر نیست. هر فردی در دنیا در یک یا دو و نهایتا ۳ موضوع می‌تواند متخصص شود. متخصصی که اطلاعات بروزی دارد می‌تواند به افراد دیگر نیز کمک کند. برای همین منظور افراد متخصص با تولید محتواهایی در زمینه آن تخصص کافی دارند، دانسته های خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند.
محتوا انواع مختلفی دارد. هر فردی که تولید محتوا می‌کند، شیوه ای خاص برای تولید آن دارد. محتوا سازی از نوشتن کمک می‌گیرد و محتوای متنی تولید می‌کند، دیگری ویدئو، یکی پادکست و برخی نیز با دوربین یا دانش گرافیکی خود به تولید محتوای تصویری می‌پردازند. هر کدام از این روش ها اصول و شیوه های خود را دارند. در این مقاله تمام مباحث اکثرا مرتبط با تولید محتوای متنی است.

اهمیت تولید محتوا

قصد ندارم از تعارف کلیشه ای برای اهمیت تولید محتوا استفاده کنم. برای همین از زندگی خود شما برای تعریف این مبحث استفاده می‌کنم. شما در طول شبانه روز از طرق مختلفی برای بر قراری ارتباط و اطلاع از دنیای اطرافتان استفاده میکنید. به تمام این موارد محتوا گفته می‌شود. در واقع شما با نوشتن پیامی برای دوستانتان در حال تولید محتوا هستید. تلوزیونی که میبینید در اصل همان محتوای ویدئویی است که عده‌ای آن را تولید کرده‌اند. موزیک یا پادکست هایی که گوش می‌دهند محتواهای صوتی هستند. مطالبی که در تلگرام و اینستاگرام و سایت های میبینید (مثل همین مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید) محتوای متنی هستند.
حال هر کدام از این موارد را بدون محتوا تصور کنید. تلوزیونی بدون صدا و تصویر، سایتی بدون متن، موزیک بی صدا و … همه این ها بدون محتواهای درونشون بی معنی هستند. در اصل تولید محتوا است که به همه ابزار های ارتباطی ما معنا و مفهوم می‌بخشد. اهمیت تولید محتوا به قدری است که در عصر حاضر هر کسی تلاش می‌کند تا سهمی در آن داشته باشد. این موضوع به یکی از مسائل مهم در کسب درآمد و گذران زندگی نیز تبدیل شده است.

چرا سعی میکنیم محتوای جذاب بسازیم؟

زمانی بود که تلوزیون تازه اختراع شده بود. هر برنامه ای که پخش می‌کرد افراد آن را تماشا می‌کردند. انقدر تولید محتوا کم بود که هر چه بود مصرف می‌شد. اما در حال حاضر این‌گونه نیست. محتوا به قدری سریع و زیاد تولید می‌شود که مصرف همه آن ها ممکن نیست. برای همین افراد در زمینه های خاصی محتواهای تولید شده را استفاده می‌کنند. در هر زمینه ای هم سعی می‌کنند که جذاب ترین، بهترین و درست ترین را پیدا کنند تا وقت خود را هدر ندهند. جذابیت تولید محتوا به قدری اهمیت دارد که رابطه مستقیم آن با کسب درآمد کاملا مشهود است. واضح تر بگویم:
هر چه تولید محتوا جذاب تر، تعدا مخاطبان بیشتر و در نتیجه درآمد حاصل از آن بیشتر!

چگونه محتوای متنی فوق العاده ای داشته باشیم؟

تا به اینجای کار به چه بودن تولید محتوا و انواع آن و اهمیت جذاب بودن محتواها پی بردیم. اما چگونه باید محتوای متنی فوق العاده ای برای سایت خود تولید کنیم. این مورد را از دو بخش بررسی خواهیم کرد.
۱- تجربه کاربری یا UX یا همان جذابیت برای مخاطب
۲- سئو یا جذابیت برای گوگل

تولید محتوای فوق العاده از نظر مخاطب:

اگر تا به اینجای مقاله را خوانده اید، من لایق تشویق هستم! چرا که محتوای من به قدری جذاب و دارای اطلاعات خوب بوده این که شما تا به اینجای آن را مطالعه کرده‌اید. جذابیت محتوای متنی دقیقا یعنی همین که خواننده مقدار بیشتری از آن را مطالعه کند. بدون نگرانی از اینکه وقتش تلف شود. بداند که این محتوا بر اطلاعات او میافزاید. انقدر جذاب باشد که حتی نفهمد کی آن محتوا را خواند و کی به اتمام رساند.
موضوع بعدی در مورد جذابیت محتوا از نظر گوگل (سئو) است. قبل از اینکه در مورد آن صحبت کنیم، جالب است بدانید که گوگل تمام تلاش خود را می‌کند که ربات هایش در انتخاب محتوای متنی جذاب، هوشمند شوند. یعنی بررسی می‌کند که یک متن چه خصوصیاتی باید داشته باشد که مخاطب آن را بخواند. آن ویژگی ها را به صورت الگوریتم در می آورد. الگوریتم ها را به رباط هایش می دهد. ربات ها بررسی می‌کنند که مقالات این الگوریتم ها را در خود رعایت کرده باشند. در واقع به نوعی سعی میکنم از دهن مخاطب الگو برداری کند. بله درست متوجه شدید هدف گوگل هم جلب رضایت مخاطب است.

تولید محتوای متنی فوق العاده از نظر سئو (گوگل)

همان طور که اشاره کردیم گوگل قوانین یا الگوریتم هایی را بر اساس بررسی رفتار مخاطب تعیین کرده است تا بتواند محتوای خوب را از بد تشخیص دهد. در ادامه به معرفی هر کدام و توضیح مختصری در مورد آنها پرداختیم.

۱- عنوان محتوای متنی

از مهم ترین بخش های تولید محتوا، «عنوان محتوا» است. بسیاری از افراد با خواندن عنوان مقاله شما در صفحه SERP گوگل تصمیم می‌گیرند که آن را بخوانند یا خیر!

۲-هدینگ گذاری محتوا

هدینگ گذاری اصولی در محتوا، آن را مانند درختی تنومند سر پا نگه میدارد. در مورد هدینگ گذاری مسائل مهمی وجود دارد که مهم ترین آن نحوه نام گذاری هدینگ در سایت (از H1 تا H6) است.

۳- کلمات کلیدی محتوا

کلامات کلیدی یا کلید واژه ها در واقع کلمه با عبارتی است که شما قدر دارید محتوای خود را با آن مطرح کنید. مثلا کلید واژه این مقاله ای که مطالعه می‌کنید، عبارت دو کلمه ای «تولید محتوا» است. من قصد دارم مقاله ای که مینویسم در صفحات بر تر گوگل به این کلید واژه به نمایش در بیاید. برای همین این کلید واژه را در مکان های خاصی از متن و با چگالی معینی استفاده میکنم.

۴- ساختار محتوا

یکی از مهم ترین موارد که در مورد تولید محتوا، فوق العاده تاثیر دارد، ساختار آن است. نویسنده باید یک نظم خاصی برای محتواهایی که مینویسید داشته باشد. به طوری که خواننده را گیج نکند. ساختار محتوا به جذابیت متن، کمک بزرگی می کند.

٥- نكات نگارشي محتوا

قسمت نگارشي متن خود شامل چند بخش است. يعني شما براي دانستن اين كه در مورد نگارش محتوا بدانيد بايد در رابطه با عاميانه نوشتن، علائم نگارشي، نيم فاصله، املاي كلمات و … مطالعه كاملي داشته باشيد. همين موضوع شما را كمك خواهد كرد كه به يكي از بهترين محتوا نويس هاي حال حاضر تبديل شويد.
سخن آخر
توليد محتوا مبحث گسترده اي است. در اين مقاله سعي شد به صورت بسيار خلاصه اطلاعاتي به علاقمندان اين حوزه داده شود. به اين فكر ميكنم كه چه كساني به دنبال اين مقاله بوده اند؟ چه كساني در مورد توليد محتوا جستجو مي كنند؟ به ذهن من ٢ گروه به نظر مي رسد: ١- محتوا نويس هايي كه قصد دارند در مورد “توليد محتوا” بنويسند. ٢-افرادي كه به تازگي قصد ورود به اين حوزه و محتوا نويسي را دارند (بداي كسب درآمد)
اميدوارم كه اين مقاله به هر دو گروه كمك كرده باشد. اما اگر شما اين مقاله را مطالعه كرديد در حالي كه جزو اين دو دسته نيستيد، حتما براي من بنويسيد كه براي چه واژه “توليد محتوا” را جستجو كرديد؟ و اينكه آيا اين مقاله به شما كمك كرده است كه جواب خود را بيابيد؟
توسط |2020-12-25T17:54:10+03:30دسامبر 26th, 2020|تولید محتوا|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

من همیشه قبل از نوشتن هر متنی به این فکر میکنم که چه کسی قرار هست این مقاله رو مطالعه کنه؟ و جالبه که اصلا حوصله این رو ندارم که برای گوگل محتوا رو سئو کنم! یک سری فاکتور های اولیه رو رعایت میکنم و محتوا رو منتشر می‌کنم. بلکه در سال های آینده که کمی وقت داشتم برگردم و مقالات رو بر اساس سئو بنویسم که رتبه بگیرند! کلا هم سیاست من در نوشته این هست که مختصر و مفید بنویسم که مخاطب سریع جواب رو بگیره بره!!! خب زمان توی این دنیا از هر چیزی با ارزش تره ... :)

ثبت ديدگاه