ساخت کمپین تبلیغاتی و لینک گیری برای وب سایت

کمپین تبلیغاتی با لینک گیری متفاوت است. اما می توان گفت که با کمپین تبلیغاتی برای سایت، به نوعی لینک گیری نیز انجام می‌شود. برای ساخت کمپین تبلیغاتی به سراغ یکتانت می‌رویم. این مقاله تبلیغ وبسایت یکتانت نیست اما در حال حاضر تنها وبسایت کامل برای ساخت کمپین تبلیغاتی (حداقل در ابتدای کار) همین شرکت است. در این مقاله به شما آموزش داده ام که چگونه یک کمپین هدفمند با کمک یکتانت را شروع کنید و چگونه بعد از آن، از یکتانت بی نیاز شوید.

برای شروع کمی در رابطه با کمپین های یکتانت و انتخاب آن ها صحبت کنیم. اما قبل از آن باید بدانید که توضیحات با کمک یک مثال برای شما آورده می‌شود. پس شما موقع انتخاب خصوصیات سایت خود را در نظر بگیرید.

کمپین های تبلیغاتی یکتانت

در حال حاضر چند مدل کمپین تیلیغاتی در یکتانت وجود دارد. در تصویر زیر 5 نوع اصلی که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت را میبینید. اما به جز این ها کمپین تبلیغاتی به صورت رپورتاژ آگهی هم وجود دارد. من تا بحال از کمپین های رپورتاژ آگهی یکتانت استفاده نکرده ام. اگر دوست دارید بدانید که چگونه برای سایت خود کمپین رپورتاژ آگهی تنظیم کنیم؟، روی آن کلیک کنید.

انواع کمپین های تبلیغاتی یکتانت

انواع کمپین های تبلیغاتی یکتانت

اما کمپین های تبلیغاتی موجود در تصویر بالا در 5 دسته تقسیم بندی می‌شوند. فرض کنید سایت ما یک سایت ارائه خدمات است که امکان ثبت سفارش در سایت ما وجود دارد. درست است که سایت فرضی فروش خدمات را داریم اما این خدمات محصول به حساب نمی‌آیند. پس کمپین تبلیغاتی محصول از لیست کمپین های مورد نیاز ما حذف می‌شوند. کمپین ویدئو نیز برای سایت هایی مناسب است که بیشتر به دنبال برند شدن هستند و یا کسب و کاری هستند که ویدئو در رابطه با آن ها بسیار ساخته و دیده میشود. مثل سایت هایی که در زمینه گردشگری فعالیت دارند.

پس تا به این جای کار فهمیدیم که برای سایت خدماتی ما سه کمپین اول مناسب تر است. (برای دانستن اطلاعات جامع در زمینه کمپین های یکتانت از ویدئوهای مربوط به آموزش پنل یکتانت در آپارات نیز می‌توانید کمک بگیرید.)

کمپین تبلیغاتی همسان برای سایت:

در تصویر زیر نمونه از کمپین تبلیغاتی همسان برای سایت را مشاهده می‌کنید. این نوع تبلیغ در انتهای مقاله و پس از تمام شدن آن دیده می شود. پس مخاطب باید تا انتهای مقاله را بخواند تا به آن برسد. شامل یک تصویر و متن زیر آن است. کمپین تبلیغاتی همسان در سایت یکتانت به سه نوع ساده و هدفمند و ریتارگتینگ تقسیم میشود. برای اطلاع از توضیحات هر کدام از این دسته ها به خود یکتانت مراجعه کنید. برای وبسایت خدماتی ما بهترین نوع کمپین تبلیغاتی هدفمند است. چرا که میزان هزینه را کنترل شده تر  کرده و برای سایت هایی که به صورت تخصصی در حوزه خاصی کار میکنند مناسب تر است. ضمن اینکه اگر قصد آزمون و خطا داشته باشید تا به کمپین  درست تری برسید کمپین هدفمند جزییات را بیشتر در نظر می‌گیرد.

تبلیغات همسان در سایت های خبریز و مجلات

تبلیغات همسان در سایت های خبریز و مجلات

کمپین تبلیغاتی بنری برای وبسایت:

این کمپین هم مثل کمپین قبلی سه دسته دارد. عادی که هیچی به هر کسی بی هدف تبلیغ شما رو نشون میده. ریتارگتینگ فقط به افرادی نشون میده که قبلا یک بار وارد سایت شما شدند. هدفمند هم یعنی تبلیغ شما رو در صفحاتی قرار میده که در اون صفحه کلید واژه مورد نظرتون هست یا موضعش به موضوع سایتتون میخوره یا هم اینکه رفتار مخاطبانش شبیه رفتار مخاطب های خودتونه.

فرق بین کمپین بنری و همسان هم در محل قرار گیریشون در سایت هست. بنری ها عمدتا در حاشیه نوشته ها قرار میگیرند. ابله یه فرق دیگه هم دارند اونم اینه که

کمپین تبلیغاتی پوش نوتیفیکیشن در وبسایت:

تا حالا شده وارد سایتی بشید و از پایین یا بالای صفحه یه کادر کوچیک تبلیغ بیاد و گوشه صفحه قرار بگیره؟ با اینا میگن پوش نوتیفیکیشن!

چگونه بهترین کمپین تبلیغاتی مناسب سایتمان را تشخیص دهیم؟

حقیقت اینه که هیچ موقع بهترین کمپین تبلیغاتی برای سایت به طور قطعی مشخص نیست. در هر مرحله ای که سایتتون قرار داره میتونه متفاوت باشه. و برای تمام سایت ها هم یکسان نیست. تازه اهداف سایت ها رو هم باید در نظر بگیریم. از همه این ها که بگذریم در هز دوره ای از زمان یک کمپین بهتر پاسخگو است. بر اساس تمام این دلایل نیاز به آزمون و خطا دارید. مثلا از بین سه کمپین بالا، برای همه بودجه ای یکسان در نظر بگیرید و بسنجید که کدام یک کارایی بیشتری دارد.

از کجا بفهمیم کمپین تبلیغاتی ما اثر بخش بوده است؟

برای اینکه به این موضوع پی ببرید نیاز هست که سایتتون رو به گوگل آنالیتیکس وصل کنید. کار سختی هم نیست یک کد هست که در جای خاصی از قالب سایت باید کپی بشه. برای این کار آموزش نصب گوگل آنالیتیکس در سایت رو ببینید. حالا فرض کنیم که شما آنالیتیکس رو به سایتتون متصل کردید، قدم بعدی چیه؟ موضوعی هست به اسم UTM ! قدم بعدی اینه که بدونید UTM چی هست؟ چجوری درست میشه؟ چه ربطی به کمپین های تبلیغاتی داره؟ و کارایی کمپین تبلیغاتی با کمک UTM در گوگل آنالیتیکس چگونه سنجیده میشه؟

UTM چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

قبل از اینکه ببینیم UTM چی هست، یک نکته ای در مورد آنالیتیکس هست که باید بدونید. اونم اینکه آنالیتیکس این قابلیت رو داره که به شما بگه کاربران سایت شما از چه طریقی وارد سایت شما شدند. یعنی چی؟ یعنی اینکه مثلا 20 درصد کاربراتون از طریق گوگل وارد سایت شما شدند. 20 درصد از طریق اینستاگرام، 10 درصد از بنری که در یک سایت خبری قرار دادید، 5 درصد از رپورتاژ آگهی که در فلان سایت منتشر کردید و … .

حالا آنالیتیکس این موضوع رو چجوری تشخیص میده که کی از کجا وارد سایت شما شده؟ جواب: به کمک UTM

UTM مثل نقشه راهی میمونه که به لینک هایی که از سایت های دیگه میگیریم میده تا بتونیم با کمک اون اثر بخشی این لینک ها رو بسنجیم و بدونیم از هر کدوم از این لینک ها چقدر ورودی به سایتمون اومده. برای اینکه واضح تر بشه بذارید چند تا مثال براتون بزنم.

مثال هایی در استفاده از UTM

  • فرض کنید در حال راه اندازی کمپین رپورتاژ آگهی هستید. مثلا در چند تا سایت خبری رپورتاژ آگهی منتشر کردید. هدفتون هم این بوده که به سایتتون ورودی بگیرید. (البته رپورتاژ آگهی عمدتا برای ورودی گرفتن نیست برای بهبود سئو هست.) شما چجوری قراره بفهمید که کدوم سایت خبری کارایی بیشتر و بهتری برای شما داشته؟  جواب: به کمک UTM (حالا البته این مثال میتونید UTM تنظیم نکنید ولی در بعدی حتما باید از UTM کمک بگیرید.)
  • یا فرض کنید در یک سایت 3 نوع تبلیغ دادید. یکی بنری بوده، یکی همسان بوده، دیگری رپورتاژ آگهی بوده. شما از کجا تشخیص میدید که کدوم یکی از این تبلیغات در این سایت ورودی بیشتری برای شما آورده؟  جواب: به کمک UTM

برای ساخت UTM و درک دقیق اون توصیه میکنم مقاله ” UTM و چگونگی سنجش تاثیر گذاری لینک های داده شده به یک صفحه از سایت ” رو مطالعه کنید. مقاله ای که بهتون معرفی کردم مشکل شما رو در مورد UTM از ریشه حل میکنه ولی اگه قرار هست با یکتانت کار کنید، خوبه بدونید که پنل یکتانت UTM رو خودش براتون تنظیم میکنه.

پنل تنظیم UTM در کمپین های تبلیغاتی یکتانت

پنل تنظیم UTM در کمپین های تبلیغاتی یکتانت

تا به اینجای کار فهمیدیم که چند نوع تبلیغات برای سایت میتونیم داشته باشیم. فهمیدیم که باید آگاهانه تبلیغات رو انتخاب کنیم و اثر بخشیشون و بسنجیم. فهمیدیم که برای این کار باید سایتمون به آنالیتیکس وصل باشه و در مورد UTM ها صحبت کردیم. در جای جای صحبتومون هم یک سری منابع از سایت های دیگه و سایت خودم آوردم که برای درک بهتر این مقاله باید که اون ها رو هم مطالعه کرده باشید. حالا بریم سراغ اینکه هدفمندانه تبلیغ کنیم.

کمپین تبلیغاتی هدفمند برای سایت

در آنالیتیکس ابزاری وجود داره به اسم Goal که کارش سنجش میزان تاثیر پذیری کمپین های تبلیغاتی شماست. حالا چجوری؟ ما یه کمپین تبلیغاتی برای سایتمون در نظر گرفتیم. لینک هاش رو با کمک UTM منحصر بفرد کردیم و منتشرشون کردیم. با کمک آنالیتیکس و UTM ها تشخیص دادیم که از هر کدوم از این کمپین های تبلیغاتی چند کاربر وارد وبسایتمون شدند. ولی آیا تمام این کاربران خرید انجام دادند؟ این کاربران زمان مشخصی رو در سایت ما موندن یا فقط یه لحظه کلیک کردن و خارج شدند؟ این کاربران وارد صفحات دیگه ای از سایت ما شدند یا فقط در همون یک صفحه ای بودن که لینکش در تبلیغات بوده؟

تصویر زیر از آنالیتیکس (بخش goal) برداشته شده. همون طور که میبینید 4 نوع هدف قابل تعیین هست که عبارتند از:

  • Destination
  • Duration
  • Pages/Screens Per Session
  • Event
تعریف GOAL در گوگل آنالیتیکس

تعریف GOAL در گوگل آنالیتیکس

برای اینکه بدونید هر کدوم از این ها چی هستند و چجوری یک goal تنظیم کنید خوبه که به مقاله “ایجاد Goal در گوگل آنالیتیکس” سری بزنید.

توسط |2021-06-21T12:10:36+03:30ژوئن 21st, 2021|لینک خارجی|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

من همیشه قبل از نوشتن هر متنی به این فکر میکنم که چه کسی قرار هست این مقاله رو مطالعه کنه؟ و جالبه که اصلا حوصله این رو ندارم که برای گوگل محتوا رو سئو کنم! یک سری فاکتور های اولیه رو رعایت میکنم و محتوا رو منتشر می‌کنم. بلکه در سال های آینده که کمی وقت داشتم برگردم و مقالات رو بر اساس سئو بنویسم که رتبه بگیرند! کلا هم سیاست من در نوشته این هست که مختصر و مفید بنویسم که مخاطب سریع جواب رو بگیره بره!!! خب زمان توی این دنیا از هر چیزی با ارزش تره ... :)

ثبت ديدگاه