• دانلود تقویم محتوایی

چگونه برای خودمان تقویم تولید محتوا بسازیم ؟

تقویم تولید محتوا چیست و چگونه آن را بنویسیم ؟

در اینجا در مورد این موضوع صحیت می‌کنیم که چگونه تقویم محتوایی بسازیم . تقویم تولید محتوا چیزی است که برای هر فردی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ (اینستاگرام، سایت و … ) فعال است، ضروری می‌باشد. چند دلیل آن عبارتند از:

 • از دست ندادن رویداد‌های مهم سال
 • تولید محتوای منظم
 • جذب مخاطب
 • و …

تقویم تولید محتوا مثل برنامه‌ریزی است که در زمان درس خواندن انجام می‌دادیم. برای هر فردی متفاوت از دیگری است اما اصولی کلی دارد که باید بدانید. من در اینجا می‌خواهم در رابطه با نکاتی با شما صحبت کنم که راحت‌تر و دقیق‌تر بتوانید از این تقویم‌ها بسازید. مخاطبان من افرادی هستند که به تنهایی کار می‌کنند و به صورت تیم و شرکتی نیستند.

لطفا پس از خواندن این متن، هر نکته، سوال و مطلبی به ذهنتان رسید برای من در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید و من برای تشکر، یک سورپرایز به ایمیلتان ارسال می‌کنم.

خب بریم که شروع کنیم

 • حوزه فعالیت شما چه موضوعاتی را در بر می‌گیرد؟

اول از هر چیز برای آن‌که بفهمیم چگونه تقویم محتوایی بسازیم ، باید بدانید که چه جور محتوایی و در چه زمینه هایی تولید خواهید کرد. مثلا اگر در حوزه‌ی گردشگری فعالیت می‌کنید من این موارد به ذهنم می‌رسد که در ابتدا شهر یا منطقه مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. (از یک جای کوچک شروع کنید.) به معرفی کلی آن منطقه (شهر، روستا، بخش) و موارد زیر بپردازید:

 • مکان‌های گردشگری
 • هتل‌ها و مکان‌های اقامتی
 • مکان‌های تفریحی (پارک و استخر و …)
 • انواع غذاهای محلی آن منطقه
 • رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها
 • و …

قبل از خواندن ادامه متن دست نگه دارید. و این موارد را برای حوزه‌ی کاری خودتان بنویسید. اگر مایل بودید آن را در پایین این صفحه در قسمت دیدگاه‌ها برای من ارسال کنید. به این ترتیب من هم می‌توانم با شما هم فکری کنم. نظراتم را در زمینه‌ی موضوعاتی که می‌توانید در حوزه‌ی کاری خودتان استفاده کنید، برایتان ارسال خواهم کرد.

 • زمان‌سنج باشید

بدانید که تولید هر کدام از محتواهایتان چه میزان زمان نیاز دارد! مسلما این زمان تقریبی است. در ابتدا کار، در تقویم کمی بیشتر از آن‌چه حدس می‌زنید (برای تولید هر کدام از محتواهایتان) زمان اختصاص دهید.

 • بجنبید

محتوای شما باید بسیار زود‌تر از زمان انتشار آن، تولید شود. برای آن‌که محتوای شما همیشه آماده باشد باید آن را چندین روز زودتر آماده در دست داشته باشید. این موضوع را جدی بگیرید که “زمان برای تولید محتوا امری حیاتی است.” روزی را برای انتشار محتوا از دست ندهید. این موضوع در انتشار محتوا برای سایت‌ها قابل جبران است اما در شبکه‌های اجتماعی قابل جبران نیست. گذاشتن پست بیش از حد (و گاهی حتی بیش از یکی-دو پست) حوصله‌ی مخاطبین شما را سر می‌برد. حتی ممکن است که آن ها شما رو آنفالو کنند.

علاوه بر آن، در اینستاگرام، پست‌ها را به همه مخاطبین شما نشان نخواهد داد، مگر آن که پست قبلی‌تان، ویو و لایک خوبی خورده باشد. پس توجه کنید که اگر روزی را برای انتشار محتوا از دست بدهید جبران آن غیر‌ممکن است برای همین از همین لحظه برای انتشار محتوا اقدام کنید. البته این موضوع برای همه کسب‌و‌کارها صدق نمی‌کند. البته که این موضوع بسته به محتوای پیجتان متفاوت خواهد بود. اما به طور قطعی در پیج‌هایی با محتوای آموزشی صادق است.

در مورد تولید محتوا بیشتر بدانید

 • محتوا کم نیاورید

همیشه چند محتوا در جیب داشته باشید. به این ترتیب اگر روزی محتوا کم داشتید یا به مشکلی خوردید که نتوانستید تولید محتوا کنید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 • موضوع کم نیاورید

ایده هایتان را یاداشت کنید تا هیچ موقع برای تولید محتوا، موضوع کم نیاورید. زمان‌هایی پیش می‌آید که مغز تعطیل می‌شود و شما نمی‌دانید الان باید در رابطه با چه موضوعی تولید محتوا کنید. یکی از دلایل اصلی تهیه تقویم تولید محتوا هم همین موضوع است که هیچ موقع موضوع کم نداشته باشید. لیست را بردارید و در مورد یکی از موضوعات و ایده‌هایی که در آن نوشتید، تولید محتوا کنید.

نمونه تقویم تولید محتوا

 • فرصت‌ها را غنیمت بشمارید

خوشبختانه، مناسبت‌های تقویم به وفور است. این مناسبت ها برای کسب‌و‌کارها و پیشرفت آن‌ها غوغا می‌کنند. روزهای خاص هر ماه را یاداشت کنید و برای آن ها از قبل برنامه داشته باشید. باید بدانید که از چه زمانی آن برنامه را اجرا خواهید کرد. برای همین هم باید بدانید که چه زمانی برای آن تولید محتوا کنید. شما باید قبل از آن روزها خدمات خود را ارائه دهید و محتوای خود را منتشر کنید. به این ترتیب مردم می‌توانند در آن روز از خدمات و امکانات شما استفاده کنند.

محتوای ضروری سایت

برای مثال :

فرض کنیم شما یک پیج آرایشی دارید. مشخص است که باید برای روز مادر، یک محتوای تبریک آماده کنید. علاوه بر آن، برای آن‌که مردم در آن روز به سراغ شما بیایند، باید از یکی-دو هفته قبل، هر روز محتوا تولید کنید و خدمات، تبلیغات و کالاهای خود را برای آن روز خاص معرفی کنید. تا مردم بتوانند آن‌ها را از یکی-دو هفته قبل تهیه کنند و در ذهن داشته باشند، تا در آن روز از آن استفاده کنند. پس شما باید برای آن محتواها، از یک ماه قبل شروع کنید و دو هفته قبل از آن روز، همه محتوا هایتان آماده باشند.

اگر در آینده تبدیل به تیم شدید و چندین نفر هم زمان برای یک کسب‌و‌کارتان تولید محتوا انجام دادند، آگاه باشید که راهنمای تولید محتوا برای تیم‌ها و شرکت‌ها، با یک سرچ ساده در گوگل پیدا می شود. مثلا سایت های vdigimarketing و modirtools و gioome در این مورد که چگونه تقویم محتوایی بسازیم ، به خوبی شما را راهنمایی کرده‌اند.

امیدوارم که تجربیات من برای شما مفید بوده باشد. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، “تمپلت تقویم محتوا”، “دانلود تقویم محتوا” و “نمونه تقویم تولید محتوا” را نیز سرچ کنید. این موارد به شما ایده‌های خوبی می‌دهند. می‌توانید ایده‌های خود را با من (در قسمت دیدگاه‌های پایین صفحه)، به اشتراگ بگذارید. من هم برای تشکر از شما سورپرایزی آموزشی برای ایمیلتان ارسال خواهم کرد.

توسط |2020-11-03T19:10:05+03:30مارس 6th, 2020|تولید محتوا|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

من همیشه قبل از نوشتن هر متنی به این فکر میکنم که چه کسی قرار هست این مقاله رو مطالعه کنه؟ و جالبه که اصلا حوصله این رو ندارم که برای گوگل محتوا رو سئو کنم! یک سری فاکتور های اولیه رو رعایت میکنم و محتوا رو منتشر می‌کنم. بلکه در سال های آینده که کمی وقت داشتم برگردم و مقالات رو بر اساس سئو بنویسم که رتبه بگیرند! کلا هم سیاست من در نوشته این هست که مختصر و مفید بنویسم که مخاطب سریع جواب رو بگیره بره!!! خب زمان توی این دنیا از هر چیزی با ارزش تره ... :)

ثبت ديدگاه