• هکسره چیست

«هکسره» چیست و چطور آن را تشخیص بدهیم؟

تا­ به­ حال پیش آمده که بین استفاده از «کسره» و حرف «ه» شک کنید و ندانید از هر کدام آن­‌ها چه زمانی و چطور بکار ببرید؟ در این مقاله مشکل هکسره یا همان ه کسره را برای شما حل می‌کنیم. اما درباره اهمیت و موضوع همین بس که «اگه امروز واسه ه و کسره نجنگیم فردا مجبوریم واسه کلمه ای مثل است و اثت باید بجنگیم»تمام سوال­‌ها درباره اینکه «هکسره یعنی چه» «چه فرقی بین ه و هکسره است» و…در ذهن شما حل شود.

هکسره چیست؟

همانطور که می­دانید در زبان فارسی صدای e به چند روش نوشته می­شود، گاهی پیش می­آید در استفاده از «ـــِـ» یا «ه» اشتباه پیش آید و یکی را جای دیگری بکار بریم. حتما دیده­اید در پیام­ها به­جای «حالِ منم خوبه» که صددرصد غلط است. بکاربردن «ه» به­جای کسره (ــِـ)، باعث ایجاد نوعی غلط املایی می­شود که آن را هکسره می­نامیم. هِکَسرِه یک عنوان ابتکاری است، و اگر بخواهیم آن را به زبان ساده توضیح بدهم، یعنی هیچوقت هیچ شرایطی، آخر جمله کسره قرار نمی­گیرد.

نحوه صحیح به­کاربردن هکسره

چرا فارسی ­زبان­‌ها، حتی باسوادها، گاهی در این موارد دچارمشکل می­‌شوند؟ چرا نمی­‌توانند تشخیص دهند که باید بنویسند «این کتاب منه»، «آدم خوبیه»، آوای | e | در پایان واژه‌­های زبان فارسی دو نمود خطی وحداقل چهار کاربرد زبانیِ متفاوت دارد:

 1. نقش­نمای اضافه که به­صورت «کسره» ظاهر می­‌شود:

دوستِ تو، مدادِ من، کوهِ دماوند و…

 • درست:حال من خوب است.
 • نادرست:حاله من خوب است.
 1. نشانه معرفه در زبان گفتاری که به­صورت «ه» ظاهر می­‌شود:

دختره، پسره، مغازه­دار و…

 • درست: به دختره زنگ زدی؟
 • نادرست:به دخترِ زنگ زدی؟
 1. به جای «است» و حروف آخر بعضی واژه ها، وقتی به­ صورت محاوره نوشته می­‌شوند ظاهر می‌­شود:

حالم خوبه، می­‌خوره، اگه و…

 • درست: حال من خوبه.
 • نادرست: حال من خوبِ.
 1. به­ عنوان حرف اصلی در انتهای کلمات ظاهر می‌­شود:

دانه، انگیزه، روزنه، خانه و…

 • درست: دسته ­بیل، دسته­ هاونگ.
 • نادرست: دستِ بیل، دستِ هاونگ.

درصورت تمایل می­‌توانید کتاب­های زیر را هم تهیه و مطالعه کنید:

 • کتاب اصول نگارش ساده فارسی
 • کتاب مبانی درست نویسی زبان فارسی معیار
 • کتاب مساله درست و غلط نگارش و پژوهش درزبان فارسی

تشخیص هکسره در جمله، در خیابان و در دنیای مجازی

در چند سال اخیر و با روندی رو­به­رشد، شاهد کاربردهای نابجا و نادرست نقش­نمای اضافه و«ه» بوده ایم. کاربرد نابجایی که بنظر می­رسد صدای زبان­شناسان، ویراستاران، کاربران شبکه­های مجازی و در یک کلمه، مردم را درآورده است. با جستجوی هشتک کسره و با نگاهی گذرا کاملا روشن می­شود که این مسئله نزد همه مشکل تلقی نمی­شود.

اما نکته مهم اینجاست که این کاربرد غلط منحصر به حوزه مطبوعات و شبکه­ های­ اجتماعی نیست. این روزها کافی است نگاهی به بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی شهر بیندازیم تا به عمق فاجعه پی ببریم.

کی املاش بیسته

جای دیگری عکسی از تبلیغاتی با عنوان «کی املاش بیسته» توییت کرده بودند که همه هنگ کردند از این نوع نوشتن. جای دیگری لایت باکس تبلیغات انتشارات گاج را توییت کرده­اند ودر توضیحاتش نوشته که اشکال هکسره را تلفنی به آنها تذکر داده و از طرف انتشارات گفتند: «از لحاظ طراحی اینجوری قشنگ­تره»

این هاچ نیست، هاجه/ ازطرف گاجه

(املای صحیح: این هاچ نیست، هاجه/ ازطرف گاجه)

در جستجوی مواردی شبیه به این، خیلی بیشتر از حد تصورتان به این نوع نوشتن اشتباه برخورد خواهید داشت. اما این غلط نویسی­های هکسره­ای فقط به فضای مجازی و بستر آفلاین­ تبلیغاتی ختم نمی­شود، بلکه در اکثر نوشتارهای چاپی و طراحی هم دیده می­شود

یک کاما می‌­تواند راهگشای مشکل هکسره باشد!

اگر  بعد از به کار بردن «ه» کلمه دیگری بیاید، به طوری که آن دو کلمه به هم مرتبط باشند، استفاده از هکسرهاشتباه است و باید آن را حذف کرد. مثلا وقتی می­گوییم«سازه بدی داری» اشتباه است، چون دو واژه­‌ی «ساز» و «بدی» به هم مرتبطند و استفاده از «ه» بین این دو کلمه اشتباه است. پس به صورت «سازِ بدی داری» درست است و هکسره لازم نیست.

آخر جمله هم به کمک می‌­آید!

اگر هکسره در آخر جمله بود، حتما باید «ه» استفاده شود. این روش به اولین روشی که بالاتر گفتیم بسیار مرتبط است. مثلا وقتی می­گوییم «اسمش پسرش آراده» کاملا درست است. چون «آراده» در پایان جمله آمده است وصورت کتابی آن می­شود «اسم پسرش آراده» مسلما «اسم پسرش آردِ» صورت غلط این مورد خواهد بود.

نکته ای بسیار مهم در این مورد، کلماتی هستند که «ه»جز خود کلمه است و بدون آن اشتباه است. مثلا نقاره، پیاله، خانه … .برای تشخیص این کلمات کافی­ست آن­‌ها را با حرف «ی» بعد از آن­‌ها بخوانید و اگر درست بودند پس می­‌توانید از «ه» استفاده کنید. مثلا عصاره آن، خانه روستایی، نقاره­ی زیبا.این عبارت­‌ها کاملا درست هستند.

آیا هکسره درفینگیلیش هم کاربردی دارد؟

فینگیلیش واژه­ای که خیلی­ها تصور می­کنند ابداع ایرانی­هاست. اما این تصور کاملا اشتباهه! تقریبا همه مردم تصور می­کنن که فینگیلیش یعنی نوشتن کلمات فارسی با خط انگلیسی. و رو همین حساب فکر می­‌کنند این واژه ساخت ایرانیاست. تاریخچه زبان فینگیلیش به دو دسته بندی کلی تقسیم می­­شود: فینگلیش قدیم و فینگلیش جدید. فینگلیش قدیم برمی­‌گردد به دوران اولین مهاجران فنلاندی به امریکا و کانادا. فینگلیش جدید از خود فنلاند اومده و بر خلاف فینگلیش قدیمی توسط افراد سطح بالا و باسواد به وجود آمده که به نوعی با زبان انگلیسی در ارتباطند.

گویش معیار هر زبان، گویشی است که توسط اکثریت متکلمین آن زبان استفاده می­شود اما در ایران این دوگانگی به حدی شدید است که عملا گویشی که به­عنوان گویش معیار زبان فارسی رسمیت دارد. در ایران به دلیل عدم وجود کیبوردهای فارسی در گوشی­ها مجبور به استفاده از فینگیلیش شدند. بطور مثال به­جای استفاده از «ت» «t» انگلیسی برای نوشتن استفاده می­شد تا بتوانند از این طریق پیام خود را انتقال دهند.به این نوع نوشتار فینگیلیش گفته می­‌شود.

هکسره درفینگلیش

فینگلیش برای متون فارسی استفاده می­شود. در زبان فینگلیش وجود آوا و هکسره  تاثیری ندارد وبسیار راحت و بدون دغدغه  و در نظر گرفتن  و رعایت نکات هکسره تایپ می­کنند.  بنابراین هکسره و از این قبیل آوا در فینگلیش کاربردی ندارد چرا که فینگلیش خود به تنهایی مطلب و پیام خود را انتقال می­دهد.

نتیجه گیری

موارد بالا بیشترین مواردی که ممکن بود به اشتباه هکسره دچار شویم را در بر می­گرفت. تضخیص درست استفاده به­جا از کسره اضافه (ـِـ) یا «ه» نیازمند شناخت درست از ساختار جمله­ها و املای صحیح کلمات است.

 

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:41:23+03:30

ثبت ديدگاه