• تگ هدینگ موجود در محتوا

تگ هدینگ چیست و وجود آن چه ضرورتی دارد؟

حتما شنیده‌­اید که بهتر است هر مطلب و محتوا دسته‌­بندی و تقسیم‌­بندی شود. تیترها و مطالب کوچک­تر به کاربر کمک می­‌کند تا یک دید کلی از محتوا داشته باشد و بتواند زمان خودش را مدیریت کند، و تمرکز خودش را به روی بخش مورد نیاز بگذارد. در این مقاله به نکات گسترده­تر و مهم­‌تری درباره همین موضوع می­‌پردازیم.

تگ هدینگ چیست ؟

تگ هدینگ، تگ­ هایی هستند  که به تیترها یک محتوای متنی می­‌دهد. برای بیان ویژگی­های متن، و تعیین اهمیت متن به موتورهای جستجو اهمیت دارد. با اضافه کردن این تگ‌­ها به بهینه‌سازی سایت و موتورهای جستجو کمک می­‌کنید و همچنین کاربران شما را به ­عنوان سایت حرفه‌­ای‌­تر می­‌شناسند. بدون استفاده از تگ­ های هدینگ فقط صفحات متنی طولانی خواهید داشت که کاربردی نخواهند داشت. تگ­ های هدینگ به ترتیب اهمیت عبارتند از: h1 و h2 و… h6. مهم‌ترین و اصلی­‌ترین آن­‌ها h1 است. استفاده درست از این تگ­‌ها در سئو سایت بسیار مهم است.

تگ h1 از سایر هدینگ ها ارزش بیشتری دارد و هویت مطلب را به روبات­‌های گوگل اعلام می­‌کند. توصیه می­‌شود فقط یک ­بار از آن استفاده کنید. زیرا عنوان اصلی همیشه تک و خاص می‌­باشد. تگ h2 از h1 ارزش پایین­تری دارد، اما نسبت به سایر هدینگ­‌ها مهم‌تر است. توجه داشته باشید که بعد از استفاده h1 حتما از تگ h2 استفاده کنید و به هیچ­عنوان از تگ h3 یا کم اهمیت‌­تر به جای h2 استفاده نکنید. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد و علت ترتیب هدینگ ­ها را متوجه خواهید شد.

چند نوع تگ هدینگ داریم؟

همان­‌طور که گفته شد ما شش نوع هدینگ داریم که با علامت h  نشان داده می­‌شود. به ترتیب  با h1 و h2 و… h6 شناخته می­‌شوند. مهمترین آن‌ها h1 است که فقط یک­بار استفاده می­‌شود و در اول تیتر استفاده می­‌شود زیرا نسبت به بقیه هدینگ­ها سایز و فونت بزرگ­تری دارد. موتورهای جستجو با استفاده از این تگ­ ها محتوای شما را درک می‌­کند و عبارات کلیدی را تشخیص می­‌دهد، و صفحات شما را در صفحات جستجو نشان می­‌دهد.

هرچه شماره حرف h بالاتر رود شکل ظاهری آن با فونت کوچکتر  دیده می­‌شود و عنوان­ها جزعی­تر می­شوند. بطور مثال فرض کنید راجع تغییرات اقلیمی می­خواهید مقاله بنویسید و یک الگو نیاز دارید که به شرح زیر می باشد:

  • تغییرات اقلیمی در کره زمین h1
  • تغییرات اقلیمی در آسیا h2
  • تغییرات اقلیمی در اروپا h2
  • تغییرات اقلیمی در غرب آسیا h3
  • تغییرات اقلیمی در ایران و امارت h4
  • تغییرات اقلیمی در ایران h5
  • تغییرات اقلیمی در تهران h6

تغییرات اقلیمی در آسیا و اروپا در هدینگ 2 قرار گرفته زیرا دو قاره جدا از هم هستند و می­توانند زیر می­توانند زیر مجموعه­ای از کشور و شهرهای خود داشته باشد. همان­طور که مشاهده می­کنید هرچه h افزایش یابد موضوع نسبت به عنوان  اصلی جزئی­تر خواهد شد. این دسته بندی درست، برای ربات­های گوگل و بازدید کننده و خود نویسنده نکته مثبت به شمار می­آید.

ترتیب تگ هدینگ ها به چه صورت است؟

نکته مهم دیگر در زمینه استفاده از تگ ها این است که نمی­توان بعد از استفاده از تگ h1 برای عنوان نمی­توان بعد از آن از تگ h3 استفاده کرد ترتیب استفاده از تگ­ها باید به صورت نزولی انجام گیرد. اگر در صفحات خود از تگ‌­ها استفاده کرده­‌اید ترتیب را رعایت کنید. بعد از h2 حتما باید h3 استفاده شود. اشتباه وارد کردن ترتیب تگ ها تاثیر منفی در سئو خواهد گذاشت. در این عکس کاملا واضح است که ترتیب استفاده هدینگ­‌ها به چه صورت است و ساختار درختی دارد. و این ساختار باید رعایت شود.

به عنوان مثال شما مطلبی نوشته‌­اید که 4 نکته اصلی را مطرح می­‌کند، پس 4 عنوان اصلی دارد که باید با h2 مشخص شود. نکته دوم شما شامل 3 گزینه زیر مجموعه می­باشد، شما می­‌توانید آنها را با تگ­های h3 مشخص کنید. حال اگر گزینه­های زیر مجموعه خود دارای نکته و زیر مجموعه باشد به آن‌ها باید تگ h4 را اختصاص دهید. باز هم سفارش می­‌کنیم استفاده از این تگ ها را فراموش نکنید و بدانید با استفاده از این ویژگی­های مثبت هم به سئو سایت هم به راحت­تر خوانده شدن متن توسط کاربران کمک خواهید کرد.

آیا بدون وجود h3 می توان ازh4  استفاده کرد؟

در جواب این سوال باید بگویم خیر نمی­توانیم زیرا بر سئو تاثیر منفی خواهد گذاشت و هر هدینگ بالاتر شامل مجموعه و نکته­ای از هدینگ قبلی می­باشد بنابراین باید به ترتیب و به صورت نزولی استفاده شود. با انتخاب هدینگ مورد نظر ما اهمیت و ارزش آن تیتر یا عنوان را مشخص می­کنیم، پس رعایت این موضوع بسیار ضروری و مهم است. در متن­‌های طولانی  زیر عنوان­‌هایی دیده می‌شود که باید از تگ h3 برای ارتباط آن با عنوان پاراگراف مربوطه استفاده کرد.

وجود تگ هدینگ در صفحات سایت چه ضرورتی دارد؟

این تگ­‌ها علاوه بر این که وظیفه ایجاد سر تیتر در صفحه­‌های سایت را بر عهده دارد. ساختار سایت را نیز شکل می­دهد. با این کار محتوای شما استایل و اعتبار پیدا می­کند، همان‌طور که قبلا اشاره شد موتورهای جستجو برای تعیین فرمت محتوای صفحه و دسته‌بندی محتوا از تگ­ های هدینگ استفاده می­کند. و کاربران راحت با مطالعه سرتیتر­ها موضوع اصلی خود را پیدا کرده  و مطالعه می­‌کنند. هدینگ بندی وظیفه دارد که به مخاطب بگوید محتوای کلی مطالب در رابطه با چیست.

این ساختار که به ساختار درختی معروف است به این معنی است که تگ h1 باید درصفحات اول بیاید و بعد از آن h2 قرار بگیرد و به همین ترتیب تگ های بعدی مورد استفاده قرار بگیرد. اگر می‌خواهید از مزیت تگ­های تیتر در سئو بهره ببرید باید از این ساختار پیروی کنید. همان طور که می دانید اولین اولویت در سئو داخی صفحات سایت کلمات کلیدی است. هر سئو کاری خوب می‌داند که با این کار امتیازات سایت خود را بالا می­برد و جستجو را راحت‌­تر می­‌کند.

چرا رعایت تگ هدینگ برای سئو سایت مهم است؟

شاید از خودتان سوال بپرسید:

  • علت تاثیر تگ در سئو چیست؟
  • یا بهترین روش از هدینگ ­ها چگونه است؟

برای داشتن یک متن کاربر پسند و سئو شده باید در نوشتن آن نکات و اصول رعایت شود. نظر سئو درباره عنوان پاراگراف و سایت­ها این پیشنهاد را دارد که برای هر 300 کلمه از محتوا، یک هدینگ قرار دهید. این کار باعث می­شود مخاطب راحت­تر مقاله را بررسی کرده و از خواندن آن خسته نشود. اگر این موضوع رعایت نشود بخشی از متن شما که حاوی 300 کلمه است اما هیچ سر فصلی برای آن مشخص نشده به شما اخطار می­‌دهد.

بازدید کنندگان معمولا دوست دارند در یک نگاه متوجه مضمون کلی یک متن شوند. از این رو اگر استفاده از تگ­های هدینگ برای پاراگراف های خیلی طولانی هم باشد می‌­تواند مفهوم محتوا را در یک نگاه به مخاطب منتقل کند و اصطلاحا خوانا بودن متن شما را بهبود ببخشد.

کلام آخر:

استفاده از عنوان­ها  وزیر عنوان­‌ها یکی از ترفندهاییست که به شما کمک می­‌کند رضایت تمامی کاربران حتی آن­‌هایی که دارای مشکلات جسمی مثل کم بینایی هستند هم جلب کنید.

 

نویسنده: دانشجوی محتوا نویس، آرزو یوسفی

2020-12-24T20:40:32+03:30

ثبت ديدگاه