• مقایسه

تفاوت کارشناس تحقیقات بازار و تحقیق توسعه

تفاوت کارشناس ” تحقیقات بازار ” با ” تحقیق توسعه “

چندی پیش یکی از دوستانم با این سوال که در عنوان می بینید نزد من آمد و از آن جایی که من در کار تحقیقات بازار بوده ام و این حرفه را در حدی که بتوانم گلیم خودم و چندین شرکت را از آب بیرون بکشم، آموخته بودم، می بایست که می توانستم به زبان ساده پاسخگو باشم. همان طور که از روی سوال مشخص است می خواهم خیلی کوتاه و کلی به این سوال پاسخ بدهم که تفاوت کارشناس ” تحقیقات بازار ” با ” تحقیق توسعه ” در چیست؟ من قصد ندارم که از اول توضیح دهم تحقیقات توسعه چیست و تحقیقات بازار چگونه عمل می کند! این موضوعات را با یک سرچ در گوگل می توانید به طور کامل بیاموزید. فقط به زبان بسیار خودمانی خدمتتان عرض خواهم کرد.

تحقيقات بازار اين است كه جايگاه آن محصول را در بازار می سنجند و مي بينند الان در بازار چه جايگاهی دارد؟ رقبایش چه جايگاهی دارند؟ چگونه می شود آن جايگاه را بهتر كرد؟ چگونه می شود فروش را بيشتر كرد؟ و محصول را از نظر قيمت گذاری و نوع فروش و بسته بندی و جذابيت و … بررسی می كنند. ولی  تحقيق توسعه اين است كه يک محصول را توسعه می دهند. در اصل تحقيق توسعه خود آن محصول را بهتر می كند مثلا وقتی یک نوع کیک وانیلی داریم، كيك شكلاتی همان نوع را نیز اضافه می كند.

Comparison

به زبان ساده تر:

کارشناس تحقیق بازار، وضعیت موجود بازار را می‌سنجد. از نظر قیمت، برندهای موجود، رفتار مصرف‌کنندگان و …..
در کل کارشناس تحقیق بازار با مسائل بازاریابی سر و کار دارد. ولی قسمت تحقیق و توسعه یا کارشناس تحقیق و توسعه با مسائل فنی و تولید سروکار داره و به توسعه‌ی محصول از دید فنی نگاه می کند.

در شرکت، قسمت تحقیق و توسعه و قسمت تحقیقات بازار با هم هماهنگ هستن و قسمت تحقیق و توسعه با گرفتن اطلاعات بازار و پیش‌بینی آینده بازار از قسمت تحقیق بازار، اقدام به توسعه محصول و یا طراحی محصول جدید می کند.

توسط |2020-01-15T11:40:47+03:30ژانویه 15th, 2020|سئو|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

من همیشه قبل از نوشتن هر متنی به این فکر میکنم که چه کسی قرار هست این مقاله رو مطالعه کنه؟ و جالبه که اصلا حوصله این رو ندارم که برای گوگل محتوا رو سئو کنم! یک سری فاکتور های اولیه رو رعایت میکنم و محتوا رو منتشر می‌کنم. بلکه در سال های آینده که کمی وقت داشتم برگردم و مقالات رو بر اساس سئو بنویسم که رتبه بگیرند! کلا هم سیاست من در نوشته این هست که مختصر و مفید بنویسم که مخاطب سریع جواب رو بگیره بره!!! خب زمان توی این دنیا از هر چیزی با ارزش تره ... :)

ثبت ديدگاه